EGZERSİZİPUÇLARIÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILARUYARILAR

HAFTADA SADECE BİR GÜN AĞIRLIK ÇALIŞARAK KALP HASTALIĞI RİSKİNİZİ YARIYA İNDİREBİLİRSİNİZ

Yazar: 20 Aralık 2018 Yorum yok

 

Bir çok yazımda aerobik (oksijenle) egzersiz DEĞİL, anaerobik (oksijensiz) egzersizi desteklediğimi, önerdiğimi, hatırlayabilirsiniz. Ancak, işin “eksperleri” uzun bir süredir, ve hala, kalp damar sağlığı için aerobik, kas ve kemik korumak için de ağırlık çalışması (anaerobik) önermektedirler.

Medicine & Science in Sports & Exercise dergisinde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre:

Hiç kardiyo (aerobik egzersiz) yapmasanız bile ağırlık çalışması, vücuttaki en önemli kas olan kalbi güçlendirdiği için, kalp krizi, inme , ve hatta bu nedenle ölme gibi sonuçlardan sizi korumaktadır.

Araştırmacılar, yaş ortalaması 47 olan, 12.591 kadın ve erkek deneğin, 1987 ve 2006 yılları arasında Cooper Clinic uzmanları tarafından toplanan egzersiz ve yaşam tarzı verilerini inceleyerek, aşağıdaki sonuca ulaşmışlar:

Az bile olsa, ağırlık çalışması kalp damar hastalıklarına karşı kişiyi yadsınamaz bir şekilde korumaktadır. Haftada sadece bir kez, yani bir saatten az, ağırlık çalışan kişilerin kalp damar hastalığı riskinin % 40 – % 70 azaldığı saptanmış. “Eksperler” tarafından önerilen haftalık aerobik egzersizlerini yapmadıkları halde, bu sonuca ulaşmışlar.

Ağırlık çalışması ayrıca,  Vücut Kitle Endeksinin (BMI) düşmesini sağladığı için, kalp damar sağlığına bu açıdan da katkı sağlamaktadır.

Bu konuda daha fazla araştırma gereksinimi öne sürülse de, kanımca bu sonuçlar yeni olmayıp, geçerlidir.

Araştırmanın verilerinin 1987 – 2006 arasında toplanmış olduğunu unutmayalım.

Konumuza ilişkin, daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin aşağıdaki kitabı okumalarını öneririm.

 

 

Daha evvelde okunmasını önerdiğim bu kitabın baskı tarihi 2009 dur.

Bu konuda benim yazdığım ilk yazı, “Süper Yavaş”, 16 Şubat 2015 tarihlidir.

Uzun lafın kısası, ağırlık çalışmanın yararları uzun bir süredir bilinmektedir.

“Eksperlerin” önerdiği aerobik egzersiz / kardiyo konusundaki görüşlerimi bildiğinizi sanıyorum; ancak özetleyeyim:

  • Yürümek iyi bir şeydir; 20 dakikalık bir yürüyüşte bile beyninizdeki “mutluluk” hormonları artarak, iyi hissetmenizi sağlar.
  • Yürürken, kalp atışınızın (220 – yaşınız) X 0,85 geçmemesine dikkat edin. Bunun üstünde kalp atışı, yürüyüşünüzü aerobik bir egzersize dönüştürür ve vücudun serbest radikal üretmesine neden olur. Kadınlar 220 değil 226 rakamını kullanmalılar.

Yürümek güzel bir şey, ancak spor/egzersiz değildir.

Kaslarınızı geliştirmek/korumak, kemiklerinizi sağlıklı tutmak, kan şekerinizi kontrol etmek, ve kalp damar sağlığınızı güçlendirmek için ağırlık çalışmasını ciddi bir şekilde düşünmenizi öneririm.

Fiziksel sorunları olan arkadaşlarımızın (omuz, bel, sırt gibi) Süper Yavaşegzersiz yöntemini araştırmalarını ve en kısa zamanda bu programa başlamalarını öneririm. Bu program eğitimli fizyo terapistler tarafından uygulanmakta olup, fiziksel sorununuzu arttırmak değil, geçirmek üzere programlanmış bulunmaktadır.

Bu seferde bu kadar; sağlıcakla kalın.

 

 

 

Yorum Yapın