ÖNERİLERSAĞLIK

Hareketsizlik

Yazar: 18 Mart 2015 Yorum yok

Tavsiyelerime uyup düzenli egzersiz yapmaya başladığınızı varsayıyor olsak bile, yine de FAZLA OTURMAKTAN kaynaklanabilecek sağlık sorunları yaşama riskine sahipsiniz.

Son derece aktif olan insanlar için bile uzun süre oturmak, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve böbrek hastalıklarına yatkınlık oluşturması açısından risk taşır.

Uzun süre oturduğunuzda, kaslarınız olması gerektiği kadar kasılmaz ve hareket etmez. Bu da vücudunuzdaki kan akışının azalmasına ve dolayısıyla vücudun biyolojik süreçlerindeki verimin düşmesine sebep olur.

Oturur pozisyondayken düzenli olarak ayağa kalkmanın, yürümekten daha da etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Ne de olsa oturup, kalkmak da avcı -toplayıcı atalarımızdan bize miras kalan bir hareket. Gün boyunca doğal, düşük-yoğunlukta, yerçekimine karşı koyan ama egzersiz olmayan diğer hareketler gibi – ( Isınmak için kullandığım trampleni aklınıza geririn).

Sürekli oturmaktan oluşabilecek kardiyovasküler risk faktörlerini ortadan kaldırmak için, gün içerisinde aşağı yukarı 35 kere oturmaya ara verip ayağa kalkmalısınız.

Bunu yapabilmeniz için şöyle bir öneride bulunabilirim: Akıllı telefonunuzun alarmını 15 dakikada bir çalacak şekilde kurun. Alarm her çaldığında ayağa kalkın ve 3-4 kere yerinizde sıçrayın.

HAREKETSİZLİK YAZIMA EK

Uzun süreli oturmanın sağlığınız için zararlı olduğuna kısaca değinmiştim. Şimdi size bazı somut rakkamlar vereceğim.

Hernekadar, yemek yerken, çalışırken ve eğlenirken oturuyorsak da, abartılı oturma ölümcül olabilir.

Devamlı spor salonuna gittiğinizi , günde 10.000 adım yürüdüğünüzü , sigara içmediğinizi , içkiyi abartmadığınızı , ve kilo sorununuz olmadığını varsaysak bile, oturur oturmaz calori yakma kapasiteniz, dakikada 1 kolariye iner. Normal aktivitelerinizle bunun 3 misli kalori yakarsınız.

Bacaklarınızdaki elektrik aktivitesi tamamen durur ve yağ dokunuzu parçalayan enzimlerin salgılanması % 90 düşer.

İki saat oturduğunuzda, vücudunuzdaki “iyi kolesterol” (HDL) % 20 azalır.

24 saat devamlı oturduğunuzda, şeker hastası olmanızın olasılığı % 25 artar.

Sürekli oturma, aynı zamanda, obez olmanızın, kansere yakalanmanızın, kalp hastası olmanızın ve erken (prematüre) ölmenizin olasılığını belirgin bir şekilde arttırmaktadır.

O zaman, akıllı telefonunuzun alarmını 15 dakikaya ayarlayıp, yukarıdaki video da benim yaptığımı yapın.

Yorum Yapın