İPUÇLARIMEDİTASYONÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

HER GÜN KESİNLİKLE D VİTAMİNİ ALMASI GEREKEN 3 TİP İNSAN

Yazar: 24 Mart 2023 Bir yorum

Çoğumuz, D vitamini takviyesi yapma gereğini aklımızdan geçiririz. Takviye konusunda uzmanlara kulak verelim: “Evet, toplumun büyük çoğunluğunun daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyduğu bir gerçektir.”

İlk önce bazı gerçeklerin altını çizelim:

A.B.D nüfusunun %30’unda klinik D vitamini eksikliği gözlemlenmekte olup, nüfusun %41’inde bu önemli vitamin düzeyi olması gerekenin altında bulunmaktadır.

Dikkatinizi çekmek için bu yeterli değilse, önde gelen sağlık uzmanlarının görüşünü özetleyelim: “D vitaminin optimal düzeyi klinik alt limitinin önemli ölçüde üzerinde bulunmaktadır.”

Günlük takviye düzeyi A.B.D. nüfusunun %93 ila %100’ü açısından düşük düzeyde kalmaktadır.

Evet, Amerikan nüfusunun büyük çoğunluğu D vitamini takviyesi almaktan yarar sağlayacaktır.

  • 1: Sağlıklı olmak isteyen herkes.

 

Sadece “ayakta kalmak” yeterli değildir, kişi sağlığını her açıdan en üst düzeyde tutmaya çaba göstermelidir. Tüm vücut sağlığı için bir takviye arıyorsanız, D vitamini bunu sağlayabilecek niteliktedir.

D vitamini reseptörleri/alıcı sinirleri vücudun neredeyse tüm hücrelerinde bulunmaktadır. Yani, D vitamini, beyin, kemik, kas, hormon, sindirim ve kalp sağlığı açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Listeyi daha da uzatabiliriz. Gerçekten, D vitaminin yararları inanılır gibi değil.

Vücudun sağlığının bu önemli vitamini alarak korumasının alt limiti olarak kandaki düzeyin, klinik yeterlilik olarak belirtilen 30 ng/ml 25 (OH)D düzeyi, yapılan araştırma sonuçlarına göre, yeterli değildir. Endokrinologlar ve diğer sağlık uzmanları bu düzeyin 50 ng/ml düzeyinin üzerinde olması gerektiğini belirtmektedirler.

Son kan tahlilinizde bu oran 50 ng/ml altında çıktıysa, D vitamini takviyesini düşünmenizi öneririz.

  • Fiziksel olarak aktif kişiler.

 

İster tercih ettiğiniz sporda antrenman yapın, ağırlık kaldırın, yoga çalışın veya çocukların peşinde koşturup onları kucaklayan bir anne olun, fiziksel aktivite güçlü kas ve kemik gerektirir. D vitaminin kalsiyum homeostasis işlevindeki rolü nedeniyle sağlıklı kas yapısı, kemik yoğunluğu ve genel olarak kas/kemik bütünlüğü sağladığını aklınızdan çıkarmayın.

Eğer etrafınızdaki insanlara kıyasla daha fazla hareket halindeyseniz, günlük D vitamini takviyesi alarak vücudunuzun yapısal gücünü takviye edeceğinizi unutmayın.

  • 65 yaş üstü.

 

Yaşımız ilerledikçe vücudumuzun D vitamini üretim kapasitesi de azalmaktadır. Özetle:

                        Güneş ışığını D vitaminine dönüştürme

                        Kanda dolaşan D vitaminini aktif, hormon şekline dönüştürme

Özetlersek, daha yaşlı kişiler gerek edinme gerekse muayyen bir düzeyde tutma açısında D vitamini konusunda yeterli olamamaktadır. Yaşlı kişilerin D vitamini takviyesi almaları sağlıklı bir D vitamini düzeyine kavuşmaları anlamına gelmektedir.

D vitamini takviyesinde neye dikkat etmeliyiz.

 

İlk olarak, her D vitamini takviyesinin eşit olmadığını belirtelim.

Dikkat etmeniz gereken:

Dozun 5.000 IU olmasına dikkat ederseniz, kan tahlilinizde 50 ng/ml düzeyine erişebilirsiniz.

D2 yerine D3 tercih edilmelidir

Emililirliği arttırmak için sağlıklı yağlarla beraber alın.

Özetlersek.

 

Toplumun aldığı çeşitli takviyeleri düşündüğümüzde, D vitaminin çoğu kişi için yarar sağlayıcı, hatta gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Bir yorum

  • Aydın Ulusan dedi ki:

    Sevgili sınıf arkadaşımız Dr.Cem Harmancı, böbrek taşı sorunu yaşamış olanlar için D vitamini alınmasını önermiyor. Benim yaptığım araştırmada böyle bir sakıncaya rastlamadım. Bilgin,ze.

Yorum Yapın