İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

HER GÜN YEŞİL ÇAY İÇMENİN VÜCUDUNUZA SAĞLAYACAĞI YARARLARA İNANMAYACAKSINIZ

Yazar: 18 Haziran 2018 Yorum yok

Sevgili arkadaşım Gülbin, benden “fibromiyalji” konusunda bir yazı rica etti. Konuyu araştırmaya başladım; nedeni tam saptanamayan, tedavisi olmayan ve moralimi bozan bu konuyu erteleyip, sizlerle olumlu bir şey paylaşmaya karar verdim.

Çoğumuz yeşil çay içmenin yararlı olduğunu duymuşuzdur; ancak şimdi bilimsel kanıtları da var. Yeşil çay hem vitamin, hem de antioksidan zengini bir içecek.

Yararlarını özetleyelim:

 

  1. Beynin daha iyi çalışmasını sağlar

 Yeşil çay, seratonin, gama-aminobutyric asit (GABA), ve beyindeki alfa dalgası düzeylerini arttırır. Bu nedenle, stres düzeyiniz azalır ve gevşemeniz kolaylaşır. Yeşil çaydaki kafein, uyarıcı etkisiyle, enerjinizi arttırır. Ayrıca, kafein ruh halinizi ve hafızanızı olumlu etkiler, ve daha çabuk reaksiyon vermenizi sağlar.

 

  1. Diş sağlığınızı olumlu etkiler

 

Yeşil çay, ağız sağlığı sorunlarına neden olan bakterilerin üremesini engeller. Ayrıca, enflamasyon (yangı), ve ağız kokusunu önler.

 

  1. Kanser riskini azaltır

Yeşil çaydaki bazı bileşimler, anti kanser nitelikleri taşırlar. 2010 tarihinde yapılan bir araştırma, göğüs kanseri geçirmiş olup günde en az 3 bardak yeşil çay içenlerde, içmeyenlere kıyasla, kanserin tekrarının belirgin bir şekilde azaldığı saptanmış.

 

  1. Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır

 

Yeşil çay damarları gevşeterek, kan akışını kolaylaştırır. “European Journal of Preventive Cardiology” dergisinin, 2008 tarihli araştırmasında bu teyit edilmiş, ve yeşil çay tüketicilerinin damarlarında, içmeyenlere kıyasla, daha az daralma gözlemlenmiş. Yeşil çay, ayrıca, kötü kolesterol olarak nitelenen LDL nin okside olmasını (paslanmasını) önleyerek , “inme” riskini azaltır.

 

  1. Uzun yaşamı destekler

 

Yeşil çay, gerçekten, uzun yaşamı destekliyor. “JAMA” dergisi, 2006 yılında, Japonya da, 40-79 yaşları arasında, 40.530 gönüllü üzerinde yapılan bir araştırma sonuçlarını yayımlamış. Günde 5 bardak tan fazla yeşil çay içenlerin, takip eden 11 yılda, ölme olasılıkları, diğerlerine kıyasla, çok daha düşük. Ek olarak, yeşil çayın kalp hastalığı üzerindeki engelleyici etkisine de değinilmiş.

 

  1. Bağırsak sağlığını destekler

 

Yeşil çay, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, sindirim sistemine destek sağlar. Bu sayede, IBD (irritable bowel syndrome) ve Crohn’s hastalığına karşı vücudu korur.

 

  1. Alzheimer’s hastalığı riskini azaltır

 

2015 tarihinde yapılan Uluslararası Alzheimer’s ve Parkinson’s Hastalıkları konferansında, araştırmacılar, haftada en az bir defa yeşil çay içenlerde bile, beyinsel/bileşsel hastalık olasılığı çok daha düşük olduğunu açıklamışlar.

 

  1. Tip II şeker hastalığı riskini azaltır

 

Yeşil çay, kanda ani şeker yükselmesi olasılığını düşürmekte. Ayrıca, yeşil çay içenlerin metabolizmasını yükselterek, insülin duyarlılığını da arttırmakta.

 

  1. Kilo kaybını özendiriyor

 

Yeşil çayın içerdiği kateşinler, kilo vermeyi özendiriyor. Bu, bilhassa uzun süredir yeşil çay içenlerde gözlemleniyor. Ayrıca, yeşil çayın vücudun yağ yakma kapasitesini arttırarak, kilo vermeyi kolaylaştırdığı düşünülüyor. İçerdiği kafein nedeniyle de yağ asitlerini mobilize ederek, enerji olarak yakılmalarını sağlıyor.

 

  1. Karaciğeri sağlıklı tutar

 

Yeşil çaydaki kateşinler, karaciğerde “temizlik” yaparak sağlığını korurlar. “International Journal of Preventive Medicine” dergisi, 2016 tarihli bir araştırmayı yazarak, alkol dışında karaciğer yağlanması yaşayanlara verilen yeşil çay ve “placebo” deneyini açıklamakta. Yeşil çay içenlerde belirgin bir iyileşme olduğu saptanmış.

 

Sonuç

 

Yukarıdaki, bilimsel araştırmalarla desteklenen, sonuçları okuduktan sonra, sizlerin de yeşil çay tüketimine önem vereceğinize inanıyorum.

Bir dahaki sefere kadar, sağlıcakla kalın.

 

Yorum Yapın