ÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

HERKES FAZLA TUZUN SAĞLIĞA ZARARLI OLDUĞUNU BİLİR; YA KARA BİBER?

Yazar: 4 Mayıs 2022 Yorum yok

Kanseri önlediği ve hazmı kolaylaştırdığı için yiyeceklerinizin üstüne biraz kara biber öğütmeniz yararlı olacaktır.

Hepimiz fazla tuzun sağlığa zararlı olduğunu biliriz. Ancak, kimse kara biber gibi diğer lezzetlendiricilerden bahsetmez. Sağlığınıza katkısı var mı?

Yıllardır buna inanan birçok toplumun varlığı bilinmektedir. Piper nigrum asmasında oluşan ve toplandıktan sonra kurutulan bu kabuksuz meyve, Hindistan’ın Ayurvedik tıp biliminde asırlardır kullanılmaktadır. Örneğin Ayurvedik uygulayıcıları kara biberin mide şişkinliğini önlediği bilincindedirler. Ayrıca, geleneksel Çin tıbbında, kara biber sara hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Modern tıp da kara biberin sağlığa yararlarının bilincinde olup, güçlü bir antioksidan olan ve kara bibere acı tadını veren piperine üzerinde çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Antioksidan molekülleri, zararlı maddeler olan “serbest radikalleri” vücuttan temizlerler. Sağlıksız beslenme, güneş ışınlarına fazla maruz kalma, alkol ve tütün kullanımının vücuttaki serbest radikalleri arttırdığı bilinmektedir.

Bende buna bir şey eklemek istiyorum: Aerobik egzersiz – yani spor sırasında oksijeni yakıt olarak kullanmak – vücuttaki serbest radikalleri arttırmaktadır. Aerobik “oksijenle” anlamına” gelir ve serbest radikalin diğer tanımı oksidatif hasardır. Daha evvelki yazılarımda da belirttiğim üzere

  • Erkeklerde 220 eksi yaşınız çarpı 0,85
  • Kadınlarda 226 eksi yaşınız çarpı 0,85

nabzınızın üst limiti olmalıdır.

Serbest radikaller in fazla olması, hücrelere zarar vererek birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Örneğin, daha hızlı yaşlanma, kalp damar hastalıkları, kanser, arterit, astım ve şeker hastalığı gibi.

Hayvanlar ve hücreler üzerinde yapılan laboratuvar çalışmaları, kara biberde bulunan piperine’nin bu serbest radikallerle başarılı bir şekilde savaştığını saptamış bulunmaktadır. Yapılan bir çalışmada fareler 3 guruba bölünmüşler:

  • Normal diyetle beslenenler
  • Yüksek yağ içeren diyetle beslenenler., ve
  • Yüksek yağ içeren diyete ek olarak piperine takviyesi verilenler.

Üçüncü guruptaki farelerde serbest radikal hasarı belirgin bir şekilde düşük çıkmış.

Piperine’nin ayrıca anti-enflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Kronik enflamasyon (yangı) birçok hastalıkla ilişkilendirilmektedir. Örneğin. Rümatid arterit gibi otoimmün hastalıkları. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, arterit olan farelerin yangısı ve ağrıları piperine verilerek azaltılmıştır.

Kara biber, vücudun bazı maddelerin emilimini daha etkin bir şekilde gerçekleştirmesine neden olmaktadır. Bunlardan biri, kırmızı şarap, bazı kabuksuz meyveler ve yer fıstığında bulunan resveretroldur. Resveretrol güçlü bir antioksidan olup, kalp damar hastalıkları, kanser.  Alzheimer’s ve şeker hastalığına karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır.

Resveretroldeki sorun, bağırsaktan kana karışma sürecine gelinmeden “dağılmasıdır”. Ancak, kara biberin bu emilimi hızlandırdığı öğrenilmiş bulunmaktadır. Yani, vücut daha fazla resveretrol kullanabilmektedir.

Kara biberin kurkumin emilimini arttırdığı da bilinmektedir. Kurkumin, çok popüler bir anti-enflamatuar baharat olan zerdeçalın aktif içeriğidir. Bilim insanları, 20 mg kara biber ile 2gm kurkumin tüketilmesinin insanın kurkumin emilimini %2.000 arttırdığını saptamışlar.

Ben oldukça sık bir şekilde zerdeçal tüketen biriyim; üzerine kara biber öğütmeyi hiç ihmal etmem.

Başka araştırmalar, kara biberin beta-karoten emilimini de arttırdığını saptamışlar. Beta-karoten bazı sebze ve meyvelerde bulunan ve tüketildiğinde vücudun bunu A vitaminine dönüştürdüğü bilinen bir madde. Beta-karoten güçlü bir antioksidan olup, hücre tahribatını engellediği bilinmektedir. Araştırmacılar, 15 mg beta-karoten ile 5 mg kara biber tüketilmesinin kandaki beta-karoten düzeyini belirgin bir şekilde arttırdığını görmüşler.

Kara biber ve kanser

 Kara biberin kansere karşıda etkili olabileceği düşünülmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda, kara biberin (piperine) göğüs, prostat ve bağırsak kanseri hücrelerinin artmasını azalttığını ve kanser hücrelerini ölümünü arttırdığını tespit etmişler.

Araştırmacılar, kara biberin birçok agresif kanser türlerinin tedavisinde önemli katkı sağladığını belirlemişler.

Şimdi ufak bir uyarıda bulunalım; tüm yukardaki bilgiler tartışılmaz şekilde kesinlik kazanmış durumda değiller, zira araştırmaların hücre kültürleri ve hayvanlar üzerinde yapılmış bulunmakta. Yani, insan da da aynı etki kesin olmayabiliyor. Yine de yemeklerinizin üzerine her zaman biraz kara biber öğütmeniz zararlı olmayacağı gibi, yararlı olabilmektedir.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın