İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

HUYSUZ BACAK SENDROMU SORUNU OLANLARA BASİT BAZI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Yazar: 11 Mayıs 2022 Yorum yok

 

  

Bu çok tatsız (RLS) rahatsızlığın ABD toplumunun her gece üçte birini etkilediğini biliyor muydunuz? (RLS) in Türkiye’mizde de yaygın olduğunu yakınlarımızdan biliyoruz. İşin daha da ilginç yanı vakaların %75’i teşhis edilmeden sürüp gidiyor olması. İyi haber: Aşağıda önereceğimiz basit çözümlerin bacaklarınızı “sakinleştirerek” derin bir uykuya kavuşmanızı sağlayabilir.

Değişik bir çilek tatlısı tarifi

 

 

 

 

Aşağıda tarifini vereceğimiz çilek tatlısı, huysuz bacak sendromunuzu içerdiği “fisetin” maddesi sayesinde etkisizleştirdiği saptanmıştır. Bun- madde “dopamin agonisti” olarak tanımlanmakta olup, Amerikan Aile Doktorları örgütünün araştırmaları sonucunda RSL semptomlarını %50 azalttığı belirlenmiş bulunmaktadır.

Huysuz Bacak Sendromu, beyinde dopamin hormonun düşük düzeyde olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, fisetin bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan dopamin’i taklit ederek bacaklardaki “huysuzluğu” sakinleştirmektedir.

İşi sağlama bağlamak için, Bio-Fisetin takviyesini yatmadan 2 saat evvel almanızı öneririm. Bu takviye Türkiye’miz de de satılmaktadır.

Çilek tatlısı tarifimiz

 

Orijinal tarifte, benim karşı olduğum un, şeker gibi maddeler olduğundan değişiklik yaptım.

  • Yulaf ezmesine iyi kalite bir bal ekleyin, içine kuru yemişler ve tereyağı ekleyin.
  • Başka bir kap da çilekleri, ağız tadınıza göre, balla karıştırın.
  • Orta boylu bir tavayı biraz tereyağı koyun. Yulaf ezmesi karışımını alta, çilekleri ortaya ve yulaf ezmesinin geri kalanını üste koyun. Fırını m175 dereceye getirip, 45 dakika pişirin.
  • Üzerine köpük krema koyabilirsiniz.

Bununla uğraşmayı düşünmüyorsanız, Bio-Fisetin takviyesini yatmadan 2 saat evvel alın.

Sabun ile yatın

 

Bu öneri size biraz garip gelebilir ama, ayaklarınıza yakın yatağınıza sabun yerleştirdiğinizde Huysuz Bacak Sendromunun etkisi %42 düzeyinde azalmaktadır. Konunun uzmanları, bunun nedeninin sabunda bulunan magnezyum ayaklarınıza yakın durduğunu belirtmekteler. Bazı Alman bilim adamları, kas gevşetici özelliği olan magnezyumun kasları gevşeterek Huysuz Bacak Sendromu semptomlarını %41 azalttığını belirtmektedirler.

Önemli bir saptama: Lavanta sabunu kullanın. Araştırmacılar, lavanta sabunu kokusunu 10 dakika içinize çektiğinizde sinir sisteminizi sakinleştirdiğini belirtmektedirler. Magnezyum Sulfat içeren lavanta sabununu bir keseye koyup yatmadan evvel ayaklarınıza yakın bir yerde konuşlandırın.

Ayaklarınızı “sıkıştırın”

 

Yatmadan evvel ayaklarınız sıkan çorap giymeniz, “hareket etmem lazım” hissini %140 azalttığı saptanmış bulunmakta; bu standart bir ilaç alınması ile kıyaslanmakta. Amerikan Osteopatik Derneği araştırmacıların belirttiğine göre, bu yöntem kişilerin %82 daha rahat uyuduklarını belirlemiş. Ayaklardaki iki belirgin kasın bu şekilde baskılanması, sinir sistemini sakinleştirdiği gibi, bacakları hareket ettirmek dürtüsünü de yok etmekteymiş.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın