ÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

HUZURSUZ BACAK SENDROMU SORUNUNUZ VARSA, ALMAMANIZ TAVSİYE EDİLEN BESİNLER

Yazar: 10 Mayıs 2021 Yorum yok

 

 Devamlı olarak bacaklarınızı hareket ettirmek ihtiyacını hissediyorsanız, huysuz bacak sendromu denilen sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Tıbbi dergilere göre, “Willis-Ekbom” hastalığı olarak da adlandırılan HBS, sinir sistemi bozukluğu olup bacakların devamlı şekilde hareket ettirmek gereksinimi olarak tanımlanmakta. HBS olduğunu saptayan tıbbi bir test olmamakla birlikte, doktorunuz nörolojik testler uygulayarak ve semptomlarınızı sorarak doğru teşhisi koyabilir. Bugüne kadar herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamış olsada, semptomları hafifletmek için uygulanan yöntemler vardır; hatta bazılarını kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Beslenmenizde yapacağınız bazı “ayarlamalar” ile, HBS nün neden olduğu rahatsızlıkları hafifletebilirsiniz.

İlk adım olarak, Healthline dergisinin önerisi, kafeinli içeceklerden vazgeçilmesi veya azaltılması. Listede, çay, kahve ve enerji içecekleri bulunmakta. Bunların tüketilmesi sinir sisteminizi uyararak HBS semptomlarını arttırmaktadır.

 

Şekerli yiyecek tüketimini yok etmek, hiç olmazsa azaltmak, HBS nedeniyle yaşanan rahatsızlıkları azaltabilir

 

  

Sabah kahvenizden vazgeçmeniz HBS semptomlarının hafiflemesine neden olabilir. Ancak, University of Missouri Health System, mensubu nörolog Doktor Irving Asher, tüm sorunlarınızı gideremeyeceğiniz konusunda uyarıda bulunmakta.  Dr. Asher’e göre “Kişi ağır HBS semptomları yaşadığında, kafeinden imtina etmek sorunlarını çözmeyecektir.” Ancak, semptomlar hafif ise kafeini kesmek olumlu sonuçlar verebilmekte.

Şekerli gıdalar ve kafeini azaltmak dışında, yatmadan evvel alkol tüketimini de kesmek gerekmektedir. Sağlık dergisi Native Origins’e göre yatmadan evvel içilen bir bardak şarap uykunuzu getirebildiği gibi, yattıktan sonra uyku devrinizi (sleep cycle) bozarak HBS semptomlarını tetikleyebilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu bazen oldukça rahatsızlık veren ve can sıkan bir oluşumdur. Henüz bir tedavisi bulunmamakla beraber, beslenmenizde yapacağınız olumlu düzeltmeler semptomların şiddetini azaltabilir. Değişik teşhis ve semptom azaltma yöntemleri için doktorunuzla etraflıca görüşmeniz hararetle tavsiye olunur.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın