İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

İKİ DAKİKADA UYUMANIZI SAĞLAYACAĞINI İDDİA EDEN YÖNTEM

Yazar: 2 Kasım 2018 2 Yorumlar

 

Bazılarınız, herhalde, “bu adam niye uyku konusunu bu kadar sık gündeme getiriyor” diye düşünüyorsunuzdur. Haklısınız; bu konuyu bir kaç defa yazdım. Ancak nedeni, benim uyku sorunum olmasından ziyade, yakınım olan bir çok kişinin bu sağlık bozucu olgunun üstesinden gelememesi.

Benimde ara sıra karşılaştığım, gece 3 civarında uyanma sorunum oluyor. Acaba vücudum, 4 Ekim 2018 tarihli “uyku” yazımda değindiğim “İki-Vardiyalı” uyumayı hatırlatmaya mı çalışıyor bana? Yazıdaki, kalkıp bir çay içme gibi öneri ise bana çok ters geliyor. Vücudun gece ürettiği Melatonin ve İnsan Büyüme Hormonu, ışığa maruz kaldığınızda kesiliyor. Ne yapmalıyım? Cevabım yok.

Neyse, konumuza dönelim.

İstatistikler, yetişkinlerin % 35 inin 7 saatten az uyuduğunu belirtmekte. Bu nedenle, A.B.D ordusunun geliştirdiği, ve 2 dakikada uygulayabileceğiniz yöntemi, uyku öncesi rutininizin bir parçası haline getirmeniz denemeye değmez mi?

Bu yöntem, ilk olarak A.B.D. Deniz Kuvvetleri pilotlarına uygulanmış, ve 6 haftalık bir süre sonunda % 96 başarı sağlanmış. Bu sonuçlar, ilk olarak 1981 yılında yayınlanan “Relax and Win: Championship Performance” kitapta mevcut.

“Yoga Nidra” ya benzeyen uygulamayı aşağıda paylaşıyorum.

 

 1. Yüzünüzdeki tüm kasları, tek-tek, gevşeterek başlayın. Alnınızdan başlayarak, çenenize gelin. Kası ilk önce kasın, ve gevşetin.
 2. Omuzlarınızı, peş peşe, düşürün/gevşetin. Mümkün olduğunca, gevşetmeye çalışın. Sonra, aynı yöntemi, üst ve alt kollarınızda uygulayın.
 3. Derin nefes alıp vererek, vücudunuza gelin ve mide , ön bacak, arka bacak, kalflar (yanlış olarak baldır da denmekte) , ve ayak parmaklarınızı gevşetin.
 4. Ayak parmaklarınızı gevşettiğinizde, 10 saniye içinde aklınızı/kafanızı boşaltın, bundan sonra aşağıdaki seçeneklerden birine odaklanın:
  1. Bir sandal içinde yatarak, mavi gök yüzüne bakmak, veya,
  2. Karanlık bir odada, siyah bir hamakta yatarak gevşemek.

Yukarıdaki seçenekler cazip gelmiyorsa, kendi kendinize, “bir şey düşünme, bir şey düşünme, bir şey düşünme” sözcüğünü 10 saniye tekrar edin.

 1. (Umarım) derin bir uykuya dalın.

 

Bu yöntemi deneyen bir yazar, bir hafta sonra, uykuya dalmadan evvel yaşadığı debelenme, dönüp durma gibi olgunun belirgin bir şekilde azaldığını yazmış.

 

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

2 Yorumlar

 • Kamil Derebeyi dedi ki:

  Sevgili Aydın Bey, benim de uyuyamadığım zamanlar için bir tekniğim var. Paylaşmak istedim. Ben uyuyamadığımda burnumdan nefes alıp ağızımdan nefes vererek bir süre devam ettiğimde kısa süre içinde uyuyakalıveriyorum. Sanırım burun ağız koordinasyonu sağlamaya çalışırken dalıp gidiveriyorum. Dener ve başarılı olursanız buradan bana yazarsınız. Çok teşekkürler.

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Kamil Bey Merhaba.

   Allahtan uyku sorunum yok. Sizin yaptığınız benim bir yazımda önerdiğim 4,7,8 tekniğinin basiti. 4 sayıda burundian nefes alın, 7 sayı nefesinizi tutun, ve 8 sayıda ağızdan basınçlı bir şekilde nefes verin.

   Yazıyı bulup okumanızı ve denemenizi öneririm.

Yorum Yapın