ÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

İLAÇ ALMADAN TANSİYON NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Yazar: 27 Ocak 2022 Yorum yok

 

 

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kalp damar sağlığınız için önemli bir uyarıcıdır. Basite indirgersek, tansiyonunuz yüksekse, bu dolaşımdaki kanın damarlarınız üzerindeki basıncı arttırdığını belirtmektedir. Sürekli olarak “yüksek” seyreden basınç, kalbinizi ve damarlarınızı daha çok çalıştırarak tahribata yol açacaktır. Amerikan Kalp Birliğine göre, önlem alınmadığı takdirde, yüksek tansiyon görme kaybı, cinsel sorunlar, arteroskloroz, kalp krizi, inme ve böbrek sorunlarına neden olabilmektedir.

Normal tansiyon 120/80 mmHg olarak belirtilmektedir. Ancak bunu ölçmediğiniz takdirde yüksek/normal/düşük olduğunu saptayamazsınız. Yüksek tansiyonu çok tehlikeli yapan şey, çoğu kez belirti vermemesidir. Kendinizi gayet iyi hissedip, yüksek tansiyonlu olabilirsiniz. Bu nedenle, tansiyonunuzu düzenli bir şekilde ölçmeniz/ölçtürmeniz gerekmektedir.

Örneğin, benim tansiyonum çıktığında hiçbir şey hissetmem. Ancak sevgili karım da baş ve boyun ağrısı başlar.

 

Yaşam tarzınızdaki değişiklikler etkili olmaktadır

 

 

İlaç almadan tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Fazla kilolu olmak tansiyonu arttırmaktadır; yani kilo vererek “düzelmeyi” başlatabilirsiniz. Amerika’daki ünlü Mayo Clinic uzmanları, tansiyonu düşürmek açısından kilo vermenin çok etkin bir hayat tarzı değişikliği olduğunu vurgulamaktadırlar. Her bir kilo verdiğinizde tansiyonunuz 1 mmHg azalmaktadır deniliyor. Sağlıklı beslenmek, sadece kilo vermenizi değil aynı zamanda tansiyonunuzu da düşürebilmektedir. Diyetinizdeki meyve ve sebze miktarını arttırarak ve doymuş yağ miktarını azaltarak tansiyonunuzu 11 mmHg düşürmeniz olası. Tuz tüketiminizi günde 1.500 miligram veya daha altına çekerek tansiyonunuzu 5-6 mmHg azaltabilirsiniz.

Kan basıncınızı olumlu olarak etkileyecek diğer bir şey, düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız. Örneğin, yürümek, koşmak, dans etmek, bisiklete binmek veya yüzmek gibi. Haftada 150 dakika spor yapmanız tansiyonunuzu 5-8 mmHg düşürebileceği iddia edilmektedir.

Sigarayı bırakmak, kafeini azaltmak ve stresinizi kontrol etmek gibi şeylerde kan basıncını düşürmek olgusuna kesin katkı sağlamaktadır.

Kardiyologlar, hayat tarzı değişiklikleri sorununuzu tamamen halletmese bile, gereken ilaçların dozlarında azalma sağlayabileceğini belirtmektedirler.

 

Kişisel bazı görüşler  

 

Amerikan sağlık kuruluşları düzenli bir şekilde, periyodik olarak, “sağlıklı” tansiyon kriterlerini düşürmektedirler. Bunun nedeni, maalesef, daha fazla ilaç satılmasını ve büyük ilaç firmalarını zenginleştirme çabasından başka bir şey değil.

Normal tansiyonun ne olması gerektiğini, yaş gurubunuza göre, aşağıdaki tablodan öğrenmenizi öneririm.

 

Diyet konusunda da önerilerim var:

 

  • Yeşil sebze tüketiminizi arttırın, ama meyveyi abartmayın. Meyve şekeri früktoz pek yararlı bir şeker değildir.
  • Doymamış yağları azaltın, ancak zeytin yağı gibi yararlı yağları unutmayın.
  • Aralıklı oruç tutmayı deneyin.

 

Egzersiz konusunda da söyleyeceklerim var:

 

  • Aerobik egzersiz, oksijenle enerji sağlamak anlamını taşır. Ancak oksijen aynı zamanda oksidatif hasar, yani serbest radikal oluşumuna neden olur. Dolayısıyla, kadınlar 226-yaşları x %85, erkeler ise 220-yaşları x %85 nabzı geçmemeye çalışmalıdırlar.
  • Egzersiz programınıza ağırlık çalışmayı da eklemenizi öneririm.

 

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B

Yorum Yapın