İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

KABIZLIĞINIZI GEÇİRMEK İÇİN BİR POTAKALI KABUKLARIYLA YERMİSİNİZ?

Yazar: 16 Mayıs 2019 Yorum yok

 

 

Seyahate çıktığınızda, her zamanki gibi sağlıklı beslenmediğinizde, veya hormonsal sorun yaşadığınızda kabızlık denilen tatsız olaya muhatap olmuş olabilirsiniz.  Fiziksel rahatsızlık, şişkinlik, ve hatta, bazen, hemoroit sancısına neden olan kabızlıktan kurtulmak ve en kısa zamanda tuvalete gidebilmek için neler verirdiniz, değil mi?

 

“Instagram”  kullanıcısı Bethany Ugarte, sayfasına kabızlık geçirici bir öneri koymasıyla, çok popüler olmuş. Önerdiği çözüm, çok basit olup sadece 3 malzeme içermekte.

* Dilimlenmiş bir potakal

  • Acı kırmızı biber

 

 

  • Tarçın

 

 

Yazısında portakalı dilimlemenizi ve bolca acı kırmızı biber ve tarçına bulamanızı öneriyor Ugarte. Onun önerdiği kırmızı biber “Cayenne”, ancak bu maalesef Türkiye de yok. Ben acı bir kırmızı biber öneriyorum ve bununda iş göreceğine eminim; nede olsa “yararlı” içerik “capsaicin” acı biberlerin hepsinde var. Kırmızı biberinizi mümkün olduğu kadar acı tutmanızı öneririm.

 

Potkalınızı dilimlemeden önce, iyice yıkayın ve mümkünse organik portakal kullanın.

 

Şimdi, acı kırmızı biber ve tarçın’a buladığınız portakalın tümünü, yani kabuğu dahil, afiyetle yiyin. Portakal kabuğu önemli yağlar içerir ve sürece katkı sağlar.

 

Bu tarifin bilimsel kökeni, portakalın içerdiği “naringenin” adlı flavonoid. Bunun da, genelde kabızlığa iyi geldiği saptanmış. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar da, aynı maddenin müshil ilacı tesiri yaptığı gözlemlenmiş. Acı kırmızı biber ve tarçın “capsaicin” içermekte ve kalın bağırsağı uyarmakta, ve böylece bağırsak trafiğini hızlandırmakta.

 

Bu önerinin gerçekten işe yarayacağına işaret eden başka nedenler de bulunmakta. Jessica Cording, adlı diyetisyen, “kabızlığı önleyici besinler kişiden, kişiye değişmesine karşın, her kesin günde 25 – 35 gram lif tüketmesine , ve likit içmesine dikkat çekerek, portakalda bu iki önemli maddenin bulunduğunu vurguluyor.

 

Portakalın beyaz kısmını tükettiğinizde yeterince lif aldığınızı ve kabuğu yeminize gerek kalmadığını düşünüyor.

 

Bethany Ugarte’nin, önerisini deneyen ve çok memnun kalan yüzlerce insan dan mesaj aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

 

Portakalınızı acı kırmızı biber ve tarçın’a bulamanız garip gelebilir, ancak dünyanın bir çok ülkesinde meyve ve baharat beraber tüketilmekte. Ben bile, kavun’un üstüne limon suyu ve kara biber ekerim.

 

Yukarıda özetlediğim çözümü mutlaka denemenizi öneririm, bilhassa “müzmin” bir durum varsa.

Bu hafta da bu kadar: sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın