İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEK İÇİN BİR EGZERSİZ FİZYOLOJİSTİNİN BASİT ÖNERİSİ

Yazar: 22 Mart 2022 Yorum yok

Kan şekeri düzeyini düşürmek için çoğumuz beslenme, stres kontrolü ve yemekten sonra yürüyüş önerilerine muhatap olmuşuzdur. New York Times gazetesinin en çok satan kitaplarından birinin yazarı, egzersiz fizyolojisti ve kişisel antrenör Ben Greenfield’in kan şekeri düzeyi konusundaki görüşlerinin dikkatinizi çekeceğini sanıyorum.

Kan şekeri dengesini nasıl sağlarız.

 “Soğuk terapisi” uzmanı olan Greenfield, duygusal sorunlar, fiziksel sağlık gibi çeşitli konularda bu yöntemi kullanmaktadır. Kendi üzerinde tatbik ettiği bir yöntem, kan şeker düzeyini yükselteceğini bildiği büyük bir akşam yemeğinden evvel, o sabah, kendini soğuğa maruz bırakmak olduğunu söylemektedir.

Büyük bir yemekten evvel herkesin kendisini soğuğa maruz kılmasını öneriyor bu uzman. Örneğin ABD’deki şükran günü veya Noel gibi, veyahut bizdeki oruç bozma gibi fazla yemek tüketileceğini bildiğiniz akşamın sabahında buz dolu bir banyo küvetinde 10 dakika geçirmenizi öneriyor. Bu sayede kan şekerinizin 50-60 düzeyinde olacağının altını çizmekte Greenfield.

Soğuk terapisinin metabolik yararı bununla sınırlı değil. Araştırmalar aralıklı soğuğa maruz kalmanın kahverengi yağ olarak bilinen yağ üretimini de arttırdığını saptamış bulunmakta. Kahverengi yağ, matabolik olarak aktif bir yağ türü olup vücut ısısını arttırmakta ve glikoz dengesini de sağlamaktadır.

Buz dolu bir banyo küvetine başka seçenek var mı?

 

 

Tabii ki herkesin spor salonlarının bazısında bulunan buz dolu banyo küveti imkânı olmadığı gibi, bu yöntemi tercih etmeleri de beklenemez. Greenfield, bunu dert etmeyin diyor; aynı olumlu etkileri buz dolu bir kaba 30 saniye suratınızı sokarak sağlayabilirsiniz. Soğuk bir duş da aynı olumlu etkileri sağlayabiliyor.

Olumlu etkilerin çoğundan, 30 saniye ile 10 dakikalık soğuğa maruz kalarak yararlanabiliyorsunuz.

Başka bir seçenek, soğuk havada dışarıda egzersiz yapmak. Tabii etkisi buz banyosu kadar değil ama yine işe yarıyor. Dışarıdaki ısı 12,5 derece civarında ise bazı olumlu etkiler sağlanıyor.

İşin özü.

 Greenfield’a göre kan şekerini soğuk kadar kontrol edebilen başka hiçbir şey yok.

Ağır bir akşam yemeği veya glisemik endeksi yüksek besinler planlanıyorsa, yukarıdaki önerileri unutmayın deriz.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın