İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

KARA BİBER YAĞININ KAYGILARINIZI AZALTABİLDİĞİNİ, KANINIZDAN ÜRİK ASİDİ ÇIKARABİLDİĞİNİ, VE ALKOL/SİGARA TUTKUNUZU AZALTABİLDİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ?

Yazar: 6 Nisan 2018 Yorum yok

Daha evvelki bazı yazılarda kara biber konusuna değinmiştik; ancak zerdeçalın içindeki kurkuminin “emilimini“ arttırdığı konusu çerçevesinde ele alınmıştı.

Kara biber en çok kullanılan baharatlardan biri olmasına karşın, sağlık konusundaki yararlarına pek ender değinilir.

Yararlarını özetleyelim:

 1. Ağrı ve sancıları hafifletir

Isıtıcı, anti-enflamatuar, ve spazm önleyici nitelikleri, kara biber yağını, kas ve tandon incinmeleri, arterit ve romatizma sorunlarını gidermede yaygın kullanımını sağlar.

 

 1. Hazmı Kolaylaştırır

Kara biber yağı, kabızlık, ishal, ve gaz sancısı nedeniyle yaşanan rahatsızlığı hafifletir. Ayrıca, kara biber yağı “İrrite Bağırsak Sendromu” , ve mesane sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

 1. Kolesterolü Düşürür

2002 yılında yapılan bir araştırmada, kara biber yağı takviyesi verilen ve yüksek yağ içeren besinler alan farelerde HDL’nin  (iyi kolesterol) arttığı saptanmış. Kara biber yağı takviyesi, kandaki trigliseridi düşürdüğü gibi, toplam kolesterol düzeyini de azaltmaktadır .

 

 1. Antiviral Nitelikleri Bulunmaktadır

Yaygın antibiyotik kullanımı, bir sürü ilaca karşı dirençli bakterinin çoğalmasına neden olmuştur. Bu sorun, bilhassa antibiyotik kullanımının çok yaygın olduğu, ülkemiz için geçerlidir. Applied Microbiology and Biotechnology  dergisinde yayımlanan araştırma, karabiber yağının virüslere karşı etkin savunma yapabildiği, ve bunu yaparken dirençli bakteri oluşmasına neden olmadığı saptanmıştır.

 

 1. Kan Dolaşımını Destekler

Kara biber yağını içtiğimizde, kan dolaşımı desteklendiği gibi, mukoza ve safra akışkanlığı da stimüle edilir. Bu etkiyi arttırmak için, kara biber yağını tarçın veya zerdeçal yağı ile karıştırabilirsiniz.

 

 1. Anti Kanser Etkinliği Gözlemlenir

Michigan Eyalet Üniversitesinde (doktora yaptığım müessese olur), 2010 yılında yapılan bir araştırmada, kara biber yağı ve içeriğinde, anti-enflamatuar, antioksidan, ve anti kanser aktivitesi gözlemlenmiş. Bilhassa kara biber yağının içeriklerinden olan peperine’in insan kanseri yayılmasını engellediği saptanmış.

 

 1. Kaygı Hissini ve Sigara İçme Arzusunu Hafifletir

Drug and Alcohol Dependence dergisinde, 1994 yılında yayımlanan bir araştırmada, kara biber yağının sigara bırakmanın yarattığı kaygıları, ve içme arzusunu baskıladığı ortaya konmuş. Bir gurup, kara biber yağı içeren bir cihazla nefes almış, bir gurup nane/mentol içeren bir cihazla, üçüncü gurup ise sade bir cihazla. Kara biber yağı içeren cihazı kullananlarda, diğer iki guruba kıyasla, içme arzusunun bariz bir şekilde azaldığı saptanmış.

Alkol bağımlılığı/içme arzusu da aynı şekilde etkilenebileceğini düşünüyorum.

 

 1. Vücudu Detoksifiye Eder

Kara biber yağı vücuda sürüldüğünde, verdiği ısı nedeniyle, terlemeyi arttırır. Aynı zamanda, bir düretik olması nedeniyle, idrar yoluyla vücuttaki zararlı maddeleri ve fazla suyun atımını sağlar. Bu süreç, şişkinlik ve enflamasyonu giderdiği gibi, doğal yollarla tansiyonu da düşürür.

Cell Biochemistry and Biophsics dergisinde, 2013 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, peperineile takviye yapılması, tansiyonu normalize etmekte, şeker toleransını arttırmada, enflamasyonu azaltmada, ve ciğer fonksiyonlarını desteklemede etkili olmuş. Bu deney, yüksek yağ içeren bir diyet uygulanan farelerde gözlemlenmiş. Bu olumlu sonuçlar, insan metabolik sendromunun yarattığı sorunları, toksinleri atarak ve enflamasyonu  azaltarak, ortaya çıkmaktadır.

 

 1. İştah Açıcı Özellik

2008 yılında, tat almayı uyaran kara biber yağının etkileri, uzun süredir yeme sorunu olan bebek/çocuklarda incelenmiş. Nürolojik sorunlar nedeniyle, likit beslenme ve tüple beslenme uygulanan çocuklar üzerinde yapılan çalışma, 3 ay süre ile 8 hastada uygulanmış, ve bunlardan beşi normal beslenme konusunda iyileşme göstermiş. Ayrıca, bu hastalarda yutma yeteneğinde de gelişme sağlanmış.

 

 1. Gıda Bozulmasına Karşı Kullanım

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kara biber yağının, mikrop ve virüs öldüren nitelikleri, çorba içindeki bu zararlı organizmaların üremesini engellemiş. Bu çalışmanın sonucu, gerek yeşil, gerekse kara biber yağı “gıda bozan” mikroorganizmalara karşı etkin bir kontrol mekanizması oluşturuyor.

 

Kara Biber Yağını Nasıl Kullanmalıyız

 

Deriye sürdüğünüzde, küçük dozlar kullanın, ve Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, veya badem yağı ile bire-bir sulandırın/karıştırın.

Kara biber yağını kullanmanın çok geniş bir alan kapsadığı, ve bunun yemeklerinize lezzet katmanın çok ötesinde olduğu unutulmamalı.

Evde kullanım için bazı öneriler:

 • Kas ve sinirlere kan akımını arttırmak için, 3-5 damla kara biber yağını sıcak bir komprese damlatın ve hedeflediğiniz bölgeye bastırın.
 • Kabızlık, ishal ve gaz sorunlarınızı hafifletmek için, 1-2 damla kara biber yağını çorbanıza, veya başka bir gıdanıza koyun ve tüketin.
 • Kas zedelenmesi ve tandonit sorunu yaşadığınızda, kara biber yağını sorunlu bölgeye sürün.
 • Solunum sorunları için, sulandırarak içebileceğiniz gibi, şişeden nefes almayı da deneyebilirsiniz.
 • Nefes darlığı çekenler, 2-3 damla göğse sürebilirler.
 • Sigara tutkunuzu azaltmak için, şişeden nefes alarak kokusunu ciğerlerinize indirin.
 • Artrit ve romatizmanın doğal tedavisi olarak, 2-3 damlayı gereken yere/yerlere sürün.
 • Vücudu detoksifiye etmek için, 1-2 damlayı sulandırarak için, ve/veya 2-3 damlayı tabanlarınıza sürün.
 • Salatalarınıza, çorbalarınıza, sulu yemeklerinize, ve diğer tüm yemeklerinize 1-2 damla kara biber yağı karıştırın.

Şimdilik bu kadar; sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapın