İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIK

KARACİĞERİNİZİ DETOKSLAYARAK METABOLİZMANIZI HIZLANDIRABİLİRSİNİZ

Yazar: 10 Temmuz 2019 Yorum yok

 

Kilo vermeye veya cildinizi pürüzsüzleştirmeye çalışıyorsanız, karaciğer ve bağırsak temizleyici besinleri tüketerek, vücudunuzun detoks sürecini hızlandırabilirsiniz.

Sağlıklı bir karaciğer vücudunuzdaki toksinleri suda eriyen şekle dönüştürerek bunlardan kolayca kurtulmanızı sağlar.

 

Vücudunuzun detoks kapasitesini arttıran 6 besini dikkatlerinize sunuyorum.

 

  1. ORGANİK ELMA

 

     

 

Ülkemizde organik kavramının tartışmalı olduğunu biliyoruz. Hatta, halden son kalan, çürümeye yüz tutan meyve ve sebzeleri satın alarak bunlar organik diyerek aşırı fiyatlara satıldığını bile duyuyoruz.

Kurtlanmış bir elmanın organik olma olasılığı daha fazla: Bunu aklınızda tutun.

Neyse, elma tüketmek gerek karaciğeriniz, gerek se bağırsaklarınız için çok yararlıdır. Neden mi; yüksek lif/fiber içermesinden. Bu sayede elma tüketmeniz bağırsaklarınızı temizlediği gibi, yararlı bakterileri de oraya yerleştirir.

 

  1. PANCAR

 

  

Pancar antioksidan yüklü bir sebze olması nedeniyle, karaciğer enzimlerini ve safra asidini aktive ederek, iyi yağların ve E vitamini gibi yağda eriyen besinlerin emilimini mümkün kılar.

 

  1. BROKOLİ FİLİZİ

 

  

İstanbul’umuz da satıldığına rastlamadım, ama ilk okulda ıslak pamuk altında fasulye filizlendirdiğimizi hatırlarsınız. Yani, evde kendiniz brokoli filizi üretebilirsiniz.

Antioksidan içeriği o kadar yüksek ki, brokoli filizine “detoks süper starı” deniyor. Brokoli ye kıyasla, daha etkin bir şekilde “glutathione” salınımını arttırarak, karaciğer detoksun destekliyor.

Brokoli filizinin içerdiği indole-3-carbinol maddesi, karaciğerin lüzumundan fazla ifraz edilmiş olan hormonları da vücuttan atmasını sağlar.

 

  1. FERMENTE GIDALAR

 

 

 

Kefir, kombuça çayı, turşu gibi fermente besinleri yemek, bağırsaklarınıza yararlı bakteriler taşıyarak ve kolinize olmalarını sağlayarak, muntazam bir dışkı düzenini gerçekleştirebilir.

 

  1. SARIMSAK

 

 

 

Sarımsak tüketmek, karaciğer detoks enzimlerini aktive ederek, vücuttaki toksinleri parçalar ve sistemden çıkarılmasını sağlar.

Sarımsak ayrıca allicin adlı bir madde içerir, bu da antioksidan ve anti mantar özellikleri ile karaciğer sağlığına katkıda bulunur.

 

  1. CEVİZ

 

 

 

Ceviz tüketmek, kan deveranın arttırarak, vücudun değişik yerlerindeki toksinleri daha etkili bir şekilde karaciğere yönlendirir ve detoksu etkin kılarak ciğer sağlığınızı pekiştirir.

Arganine adlı amino asit’i içerdiği için, ceviz tüketmek beyin ve merkezi sinir sisteminde odaklanabilen alkol ve amonyak gibi toksik maddeleri de etkisiz hale getirebilmektedir.

Sevgili arkadaşlar ve okurlar, metabolizmanızı ateşlemek, ve karaciğer sağlığınızı üst düzeye çıkarmak için sağlıklı beslenin.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın