BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKUYARILARUYARILAR

KARACİĞERİNİZİN VÜCUT FONKSİYONLARI AÇISINDAN 500 DEN FAZLA İŞLEVİ OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ? AŞAĞIDA KARACİĞERİNİZİ “TERMİZLEYEN” 5 SÜPER BESİN SUNUYORUM

Yazar: 20 Haziran 2022 Yorum yok

Vücudunuzdaki en büyük organ olarak, karaciğer birçok yaşamsal görevi yerine getirerek, yaşamanızı ve sağlıklı olmanızı sağlamaktadır. Bu 500 işlevden öne çıkanlar: Vitamin ve demir depolamak, vücuttaki şeker düzeyi normalin altına düştüğünde depolanmış şekeri kullanılabilir şeker haline getirmek, yaşlanmış al yuvarları yok etmek ve hazmettiğiniz yağları vücudun kullanabileceği şekle dönüştürmek.

Bu 500 işlev için vücudun enerji gereksinimi, karaciğer hücrelerindeki mitokondriler ile sağlanmaktadır.

 

Mitokondriler minicik enerji santralleri gibi hücrelerinize enerji sağlamaktadırlar. Hastalık veya yaşlanma sonucunda mitokondrileriniz güçlerini kaybederse, bundan en çok etkilenen karaciğerimiz olabilir. Her karaciğer hücresine 2000’e yakın mitokondri bulunmaktadır; bunların %100 kapasitede çalışmaması, karaciğerimizin kanı zehirlerden arındırma ve yediklerimizi metabolize etme işlevi zayıflamış olur.

 Ancak, doğru beslenme ve gerekli takviyeleri alma bu zayıflamış işlevlere destek sağlamaktadır.

Karaciğer, kanı zehirlerden temizleyerek tehlikeli maddeleri yok eder ve doğru süper besinler burada katkı sağlar.

Tehlikeli madde olarak nitelediğimiz şeyler, genellikle yaşam tarzı kökenlidirler. Örneğin, alkol, tütün, bazı makyaj malzemeleri, işlenmiş yiyecekler, kızartmalar. Bunlar bol miktarda tüketildiğinde/kullanıldığında zararları orantılı olarak artmaktadır. Bazı zararlı kimyevileri devre dışı bırakmak mümkün olamamaktadır. Örneğin; hava kirliliği, alınması zorunlu ilaçlar, virüsler ve metabolizmanın ürettiği maddeler. Karaciğerimizin işlevlerini yerine getirebilmesi için, vitamin, mineral ve antioksidanlar gibi mikro besinlere bol miktarda ihtiyacı vardır. Müjde: bu mikro besinler yediğimiz birçok üründe mevcuttur.

Diyetinize bu süper besinleri ekleyerek ağır yükü olan organınızı arındırabilir ve koruyabilirsiniz.

Karaciğerinizi doğal yollarla zehirlerden arındıran ve temizleyen beş süper besini aşağıda sıralıyorum.

 

Çay

Çayın genel sağlık açısından yararları bilinmektedir. Ancak, karaciğere olan olumlu etkileri de kanıtlanmış bulunmaktadır. Japonya’da yapılmış bir araştırma, günde 5-10 fincan yeşil çay içilmesinin karaciğer sağlığı “göstergelerinde” belirgin bir artış gerçekleştirdiği saptanmıştır. Bunun nedeni, yeşil çayın bol miktarda içerdiği kateşin maddesidir. Bu bitkisel antioksidanın karaciğer fonksiyonlarını desteklediği bilinmektedir.

Türkiye’mizde bulunup bulunmadığını bilmediğim yeşil çay “extract”ı konusunda dikkatli davranılması gerektiği, zira olumsuz etkileri bulunduğu belirtilmektedir.

“Turpgil” sebzeleri

Bu tür sebzelerin en çok bilinenlerini, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, lahana ve kıvırcık lahana olarak sıralayabiliriz. Bu sebzeler glutation maddesini içermekte ve glutation da karaciğerde zehir temizleyen bir enzimi tetiklemektedir. Turpgil sebze tüketiminizi arttırarak vücudunuzda glikosilat üretimini de arttırabilir ve böylece vücudunuzdaki zehir ve kanserojen maddelerden kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal

 

 

 

  

Baharat ve renk verici bir madde olarak kullanılan zerdeçal, Hint toplumunda yüzyıllardır tıbbi gerekçelerle kullanılagelmiştir. Zerdeçal’ın aktif maddesi kurkumin olarak bilinmekte ve güçlü biyolojik içeriğe sahip bulunmaktadır. Bu baharat, vücuttaki toksinleri temizleyen enzimleri desteklemekte ve içerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğer hücrelerini onarmaktadır. Ayrıca, karaciğerin metal zehirlerini arındırmasına yardımcı olmakta ve safra üretimini arttırmaktadır.

Daha evvelki yazılarımda da önerdiğim üzere, zerdeçalın emilimini arttırmak için üzerine karabiber öğütmeyi ihmal etmeyin.

Narenciye

 

 

  

C vitamini deposu olduğunu bildiğimiz narenciyeler, aynı zamanda karaciğerin zehirli maddeleri sentez yoluyla suda emilir hale getirmektedirler. Bu tür meyvelerin içinde greyfurtun öne çıkması içerdiği 2 antioksidan dan kaynaklanmaktadır; naringin ve naringenin. Bu 2 antioksidan karaciğere, yangıyı azaltarak ve hücreleri koruyarak destek olmaktadır.

Devamlı ilaç kullananların ilk önce doktorları ile görüşmelerini öneririm, zira greyfurt bazı ilaçlarla ters tepki verebilmektedir.

Pancar

 

  

Tansiyon düşürücü etkisini geçen hafta yazdım, sizlerde bu herifin pancar tutkusu var diye düşünüyorsunuzdur herhalde.

Pancar da bol miktarda C vitamini ve lif içermektedir. Bu iki madde de bağırsak sisteminin temizlenmesine katkı sağlamaktadırlar. Pancarın daha etkileyici özelliği, kanı temizleyerek oksijen düzeyini yükseltmesi ve zehirli atıkları “kırarak” daha kolay vücuttan atılmasını (dışkı olarak) sağlamaktadır. Bunun dışında, pancar safra akışını tetiklemekte ve enzim aktivitesini desteklemektedir.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın