DİĞERSAĞLIK

KARBONAT KULLANMANIN 11 YARARI

Yazar: 1 Mart 2018 Bir yorum

 

 

 

 

 

 

İlk önce, karbonat ve kabartma tozunu karıştırmamanızı, altını çizerek, dikkatinize çekerim. Karbonat, nedense İngiliz karbonatı oldu son günlerde, % 100 sodyum bikarbonattır. Diğerinde ise, alüminyum içerdiği bulgularına sik, sık rastlamaktayız. Bildiğiniz gibi, alüminyum oldukça toksik bir madde olup, Alzheimer’se neden olduğu artık kesinleşmiş gibidir.

Aşağıda sıralayacağım yararların çoğuna daha evvelki yazılarda değinmiştik. Ancak, tekrarlamaya değer olduklarına inanıyorum.

Cüzi bir bedel ödeyerek edinebileceğiniz karbonat, evinizde bulundurabileceğiniz önemli bir sağlık sağlayıcı olarak düşünülmelidir. Küçük kazalar ve yaralanmalarda kullanabileceğiniz gibi, temizlik/hijyen konusunda da önemli bir yer tutar.

 

 1. VÜCUDUNUZU ALKALİ TUTUN

 

Patojenlerin, ve kanser hücrelerinin asidik bir ortam sevdikleri bilinen bir gerçek. Vücudunuzu alkali kılacak bir beslenme tarzını sürekli olarak uygulamak oldukça zor; o zaman, karbonat yardımımıza koşar.

Ben, her sabah bir çay kaşığı karbonat ve limon suyunu suyla karıştırıp içerim. Akşamları da, yatmadan önce, bir çay kaşığı karbonat, elma sirkesi ve su karışımını içerim. Benim idrar pH’ım 8’e yakın, yani oldukça alkali bir vücuda sahibim.

 

 1. GELDİM UYARISI YAPAN NEZLEYİ YENİN

 

Burnunuz tıkanmaya, boğazınız da gıdıklanmaya başladığında nezlenin geldim dediğini anlarsınız.

Bu belirtiler oluştuğunda yapmanız gereken, ilk gün 6 defa, ikinci gün 4 defa, daha sonraki günlerde de 2 defa karbonatlı su içmek; bir bardak suya, bir çay kaşığı karbonat. Bağışıklık sisteminiz az, çok çalışıyorsa, nezle başlamadan bitecektir.

Not: Günde iki defa, kulaklarınıza üçer damla, oksijenli su (hidrojen peroksit) damlatmanız bu sürece önemli katkıda bulunacaktır.

 

 1. DOĞAL DEODORANT

 

Neredeyse tüm deodorant ve antiprespirant (ter önleyici) larda paraben ve alüminyum bulunmaktadır. Bunları vücudunuza kesinlikle sürmemeniz gerekir. Çözüm; su karbonat karışımı. Toz karbonatı da koltuk altlarınıza sürebilirsiniz.

 

 1. BÖCEK SOKMALARI VE ISIRGAN OTU

Sivrisinek, ve böcek sokmaları oldukça vahim kaşıntılara neden olabilir. Bu kaşıntıyı yok etmek için, karbonat ve su ile yaptığınız “macun”u kaşınan yere sürün. Suyla karıştırmadan da karbonatı kaşınan yere sürebilirsiniz. Bu çözüm, ısırgan otu gibi bitkilerle temastan oluşan deri kabarmaları ve kaşıntıları için de geçerlidir. Karbonat, deri üstünde oluşan toksin ve tahriş edicileri etkisiz hale getirmekte oldukça etkindir.

 

 1. MİDE YANMASI, HAZIMSIZLIK, VE ÜLSER SANCISI

 

Reçetesiz satılan çoğu antiasit ilacı, bir şekilde, karbonat içerir. Karbonat, hemen mide asidini nötralize eder, mide yanmasını azaltır, hazmı kolaylaştırır, ve ülser sancısını bile hafifletir. İnanılmayacak şekilde etkindir. Güzel karım, yumurtaya bayılır ama yediğinde mide sorunları yaşar. Bir çay kaşığı karbonat ve su sorunu hemen yok eder.

 

 1. AYAKLARI SUYA BASTIRMAK VE ÖLÜ DERİLERDEN KURTULMAK

 

Bir leğen sıcak suya, 3 çorba kaşığı karbonat karıştırın ve ayaklarınızı sokarak keyfini çıkarın. Daha sonra, evvelden hazırladığınız, karbonat macunu ile ölü ayak derilerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

 

 1. KIYMIK ÇIKARMAK

 

Tabii ki cımbızla çıkaramadığınız derin kıymık batmalarından söz ediyoruz. Bir bardak suya, bir çorba kaşığı karbonat karıştırın ve kıymığın battığı yeri günde 2 defa bu suda bir süre tutun. Bir, iki günde kıymık kendiliğinde çıkacaktır.

 

 1. GÜNEŞ YANIĞINA ÇARE

 

Banyoyu doldurun ve yarım bardak karbonatı içine boca edin. Şimdi doğal rahatlama için kendinizi bu suya teslim edin. Çok rahatlayacaksınız. Küvetten çıkınca havlu ile kurulanmayın, karbonat vücudunuzda bir süre daha kalsın. Karbonat ve soğuk su ile yanık yerlere kompres de yapabilirsiniz.

 

 1. SPOR PERFORMANSINIZI ARTTIRIN

 

Uzun mesafe koşucularının, “soda dopingi” adı altında, yarış evvelinde karbonat kapsüllü aldıklarını bilmeyen yoktur. Bu yöntemin, yüzücülerin hızını arttırdığı da söylenmektedir.

 1. DİŞ VE DİŞ ETİ MACUNU

 

Karbonat, dişlerden Plak’ı söken, dişleri parlatan, temizleyen ve kokuyu yok eden yumuşak bir aşındırıcı madde içermektedir..

Ayrıca, karbonat diş çürümesine neden olan bakterileri de öldüren, “antibakteryel” niteliğe de sahiptir.

Çok etkin bir diş ve diş eti macunu için, 6 ölçü karbonat, ve 1 ölçü deniz tuzunu, 30 saniye blender den geçirin. Bu karışımı, ara, sıra kullanmak üzere bir kavanozda saklayın.

İşaret parmağınızı ıslatıp, bu karışıma daldırın, ve ön/arka olarak diş ve diş etlerinize sürün. Bu işlemi dikkatlice yaptıktan sonra, ağzınızda kalan macunu tükürün. 15 dakika sonra ağzınızı çalkalayın.

Bunu abartmayın, zira karbonatın “aşındırıcı” niteliği” diş minelerinizi yıprandırabilir. Ayrıca, ağzınızın içinde de mikrobiyata olduğunu unutmayın.

 

 1. DİŞ BEYAZLATICI

 

Dişlerinizi doğal bir şekilde beyazlatmak için, 1 olgun çilek ve 1 çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Bu karışımı dişlerinize sürün ve 15 dakika bekleyin. Şimdi dişleriniz ovun ve ağzınızı çalkalayın. Bunu haftada birden fazla tekrarlamayın; diş mineniz zarar görebilir.

Unutmayın ki, karbonatı ev temizliğinin her alanında doğal temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar; sağlıcakla kalın.

 

Bir yorum

Yorum Yapın