İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

KİLO VERME ÜZERİNE İLGİNÇ BİR HARVARD ARAŞTIRMASI

Yazar: 30 Kasım 2018 Yorum yok

Bir çok defa yinelediğim üzere, günde 10.000 adım yürüyerek, yahut spor salonuna giderek kilo veremezsiniz. Kilo verebilmek için yediğiniz bir şeyi diyetinizden çıkarmanız lazım.

Tabii kritik soru: “Hangi besin?”

Piyasadaki diyetlerde bir besin üzerine odaklanılır, genelde. Bu diyetin “pazarlanması” nı kolaylaştırır.

Bazılarımız için, diyet/kilo verme sadece kozmetik/güzellik odaklıdır.

Ancak, işin özünde sadece nasıl göründüğünüz değil, kendinizi nasıl hissettiğinizbulunur. Doğal olarak da, neleri yapıp, neleri yapamadığınız önem kazanır. Örneğin, işinizdeki performansınız nasıl etkilenebilir.

Bir çok araştırma, diyet yaptığınızda (kalorileri kıstığınızda) beyninizin buna karşı direndiğini saptamış bulunmakta. Yani, beyniniz kilo vermenize odaklandığında, işinizde göstermeniz gereken performansı geri plana atabilir.

Hem kalori yakmanızı sağlayan, hem de işinizdeki performansınızı düşürmeyen diyet ne olabilir?

Harvard Üniversitesindeki araştırmacılar, besinlerden hangisinin sınırlanması (diğer besinlere kıyasla) daha fazla kalori tüketimini mümkün kıldığı sorusuna cevap aramışlar.

Diyetinizden karbonhidratları çıkardığınızdamı daha fazla kalori yakıyorsunuz? Yoksa, yağları çıkardığınızdamı daha fazla kalori yakıyorsunuz?

Vardıkları sonucu özetleyelim: Kilo sorunu yaşayan ve yüksek karbonhidrat, düşük yağ diyeti uygulayanlar, düşük karbonhidrat, yüksek yağ diyeti uygulayanlara kıyasla çok daha az kalori yakmışlar.

Günde 250 kalori daha az.

Diyet “endüstrisinin” parasal boyutlarını düşündüğümüzde, araştırmanın sonuçlarını herkesin kabul edeceğini düşünmek mümkün değil.

Ancak, fikir birliği olabilecek bir konu, her kalorinin aynı olmadığı. Bu da, kalori sayarak kilo verme potansiyelini ölçmenin geçerli bir yöntem olmadığına daha yaklaştırır toplumu.

Harvard araştırması sonuçlarının etkili/kabul edilir olabileceğini düşünüyorum.  Araştırmacılar, 20 hafta, 164 yetişkinin, her gün tükettiği kalori miktarını ölçerek bu sonuçlara varmışlar.

Sonuçlarını şöyle özetleyebiliriz: Diyetinizdeki karbonhidrat miktarını azaltarak, enerji sarfiyatınız (kalori yakmanızı) arttırarak bu süreçte kilo kaybını arttırabilirsiniz.

 

Ne yapmalısınız?

 

 

 Diyet yapmasanız da, resmin solundaki basit karbonhidratları yaşamınızdan çıkarın. Sağdaki kompleks karbonhidratlar sağlığınız için yararlı olup, tüketilmelidir.

 

“İyi” yağları tüketmekten kaçınmayın.

 

Bu hafta da bu kadar: sağlıcakla kalın.

 

Yorum Yapın