BESLENMEİPUÇLARIİPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILARUYARILAR

KİMSENİN PEK CİDDİYE ALMADIĞI YEDİ GLÜTEN TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ BELİRTİSİ

Yazar: 1 Eylül 2016 Yorum yok

 

Aşağıda resmini gördüğünüz güzel gelinimiz Zeynep (Zozo), glüten tahammülsüzlüğü konusunda endişeli olduğunu ve onun hatırı için konuyu tekrar özetlememi istedi; Zozomuzu kıracak değilim ya.

zeynep-e1450282675178-225x300

Hatırlarsanız, “Çok Şaşırıyorum” başlıklı, 29 Haziran 2016 tarihli, yazımda, insanoğlunun ne kadar ilginç ve kafa karıştırıcı bir yaratık olduğuna değinmiştim.

Yazıda belirttiğim üzere, bazı kişilerin yıllarca aşırı alkol tüketip hiç bir olumsuz yan etkisini görmediği gibi, bazı kişiler de her gün tahıl tükettikleri halde, yıllarca olumsuz yan etkilerini görmeyebiliyor.

Şunu hiç aklınızdan çıkartmayın; bugün olumsuz hiç bir yan etki görmemeniz vücudunuzun TARİP olmadığı ve ileride önemli sağlık sorunları ile karşılaşmayacağınız anlamına gelmez.

HEPİNİZİ TEKRAR UYARIYORUM; BİZ HOMO SAPİENS LER TAHIL YEMEK İÇİN PROGRAMLANMAMIŞIZ. Yani genetik programlanmamız buna müsait değil.

Dolayısıyla, tahıl tüketmekte ısrarlıysanız, ilerideki sağlık sonuçlarına da katlanmayı göze almalısınız.

Peki, kimsenin ciddiye almadığı bu belirtiler ne imiş?

 

  1. Keratosis Pilaris

“Glüten Tahammülsüzlüğü” başlıklı, 4 Eylül 2015 tarihli, ilk yazımda buna etraflıca değinmiştik.

Zozo’muzu bu konu endişelendirmiş galiba.

Gluten

Yukarıdaki resimdeki “tavuk derisi” olgusu kol arkası ve bacak arkasında gözlemlenmekte. Nedeni, glütenin bağırsakları tahriş etmesinden, yağ asidi yetersizliği.

 

  1. Israrlı Baş Ağrıları

Glüten tahammülsüzlüğünün potansiyel belirtilerinden biri de müzmin baş ağrıları ve migren. Başka sağlık sorunları belirtisi olabilecekleri nedeniyle, doktorunuz esas nedeni kesinleştirmekte yardımcı olsun.

 

  1. Otoimmun Hastalıkları

Her vakada olmasa da, bazı vakalarda

Eklem iltihabı

Haşimoto tiroit hastalığı

Lupus

Deri sertleşmesi

Sedef hastalığı

Ülserleşen kolit

Multipl skleroz (MS)

hastalıklarının da glüten tahammülsüzlüğüne bağlandığı bilinmektedir.

 

  1. Olağan Hazım Sorunları

İshal, gaz, müzmin kabızlık, şişkinlik, üzerine pek durulmayan fakat glüten tahammülsüzlüğünün en belirgin işaretlerindendir. Çocuklarda görülen kabızlık da glüten tahammülsüzlüğü sinyali vermektedir.

 

  1. Baş Dönmesi

Denge bozukluğu ve baş dönmesi de glütene tahammülünüzün olmadığına işaret edebilir.

 

  1. Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluk, bazen çözümü çok basit olabilen durumlardan, örneğin susuzluk, bazen de HIV gibi çok vahim hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle kronik yorgunluk hissediyorsanız, ivedilikle doktorunuzu ziyaret etmenizi öneririm. “Zihin sisliliği”, yorgunluk hissi (bilhassa glüten tükettiğiniz yemeklerden sonra), ve halsizlik, glütene tahammülünüzün olmadığının semptomlarıdır.

 

  1. Fibromiyalji

Kronik yorgunluk ve fibromiyalji tanısı konmuş bir çok kişi glütene tahammülsüz olduklarının bilincinde değildir. Bunu düşünerek, 4 Eylül 2015 tarihli yazıdaki önerileri uygulayın derim. Durumunuzun düzeldiğini gözlemlemeniz hiç şaşırtıcı olmayacaktır, inanın bana.

Yukarıda özetlenen 7 belirtiyi şimdiye kadar önemsemediyseniz, DURUN ve durumunuzu tekrar gözden geçirin. “Glüten Tahammülsüzlüğü” yazısını tekrar okuyun; bir çoğunuz ilk defa okuyor olacaktır, eminim. Önerilen şekilde tahıl tüketiminizi sonlandırın ve sağlığınıza kavuşun. Bunu tek başınıza yapabilirsiniz ama “emin olmak için” doktorunuza da gidip, yukarıdaki 7 belirtinin nedenini öğrenin.

 

Haftaya görüşmek üzere.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapın