İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

KULAK İÇİNİ PAMUKLU ÇUBUK (Q-TIPS) İLE TEMİZLEMENİN NEDEN OLDUĞU KORKUNÇ BİR VAKA

Yazar: 1 Nisan 2019 Yorum yok

Sizde kulak içlerinizi pamuklu çubuk ile temizlemede ısrar edenlerdenseniz, bir adamın hayatını kaybetme riskini taşıyan beyin içi iltihabı gerçeğine kulak asın.

Otuz bir yaşında bir adam, kendinden geçince, ambulans ile hastahanenin acil servisine getirilmiş.

Vardığında, kasılma nöbetleri geçirmiş ve muayene sonrasında aklının karışık olduğu, uyuşuk ve değişken bilinç durumları yaşadığı saptanmış.

Daha sonra, bir kaç gündür baş ağrıları ve mide bulantıları ve isim hatırlamada zorlandığını anlatmış. Ayrıca, son 5 gündür aralıklı sol kulak ağrısı ve duyma zorluğu çektiğini de eklemiş.

Kafa tasına yapılan bilgisayarlı tomografi (cat scan), kulaktaki sızıntıdan kaynaklanan ve beynin etrafında yayılmış iltihap ve abse olduğunu ortaya çıkarmış. Bu vahim durumun sorumlusu, tehlikeli bir patojen olan pseudomonas aeruginosa.

Peki, bu tehlikeli bakteri bu adamın beynine nasıl nüfuz etmiş?

Adamın kulak kanalı incelendiğinde, bir pamuk parçasının kafasına yerleştiği saptanmış. Yıllardır orada olabileceği belirtiliyor.

Hasta şanslıymış doğrusu; pamuk parçacığının çıkarıldığı, ve 8 hafta süreyle büyük bir miktar antibiyotik ile enfeksiyonun ve nörolojik sorunlarının yok edildiği belirtiliyor.

Tedavinin bitiminde, hastada hiç bir kulak sorunu kalmamış. Daha da önemlisi, kulaklarını pamuk çubuğu ile temizleme alışkanlığından vazgeçmiş.

 

Kulak Kanalınız Kendi, Kendini Temizleyebilir: Kulağınıza Dirseğinizden Küçük Hiçbir Şey Sokmayın!

 

ABD’nin Washington, D.C. kentinde yaşadığım gençlik yıllarımda duyduğum, “Kulağına dirseğinden büyük hiç bir şey sokma” uyarısını  hatırlıyorum. “Dirseğinden küçük” daha uygun geldi bana; iki deyim de hala kullanılıyor.

Bir çok hurafenin aksine, bu deyim gerçekten doğru. Kulaklarınızı bu şekilde temizlemek orta kulak sorunlarını beraberinde getirmekte. Pamuk çubuk (Q-Tips) ve  saç tokası gibi objelerle kulağınızı temizlemeniz iyi bir fikir gibi gelebilir, ancak kulak “”mumu” nun orta kulağınızın derinliklerinde birikerek, sizi doktor müdahalesine muhtaç bırakabilir.

 

Dirseğim kulağıma sığmıyorsa, kulak kanallarımı nasıl temizleyeceğim?

 

İster inanın, ister inanmayın, kulak kanallarınız kendilerini temizleyebilirler.  Kulaklarınızdaki bezler yağ ve “mum” üretirler. Bünyenin ürettiği bu karışım, kulağın kurumasını önlediği gibi, toz ve kirleri tutar, ve sizi haşerata karşı bile korur. Bu karışım, zamanı geldiğinde/fazla biriktiğinde kendi, kendine kulağınızı terk eder. Aceleciyseniz, 50/50 ılık su ve beyaz sirke karışımını kulaklarınıza damlatarak bu sürece yardımcı olabilirsiniz.

İşitme cihazı kullananlar, kulak doktorlarına periyodik bir şekilde giderek, “mum” birikimini önlemeliler.

Evvelki bir yazımda da değinmiştim, bu konu da da Kasandra Lanetim devreye giriyor ve kimse uyarılarıma inanmıyor. Tabii, kendileri bilir.

İnanmayacaksınız ama, gittiğim spor salonunda, sanki özendiriliyormuş gibi, duş odasındaki muslukların önünde birkaç kutu pamuk çubuk bulunmakta.

Ne diyelim???

Bu haftada bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın