MEDİTASYONÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

KULAKLARINIZDAKİ RAHATSIZ EDİCİ ÇINLMAYI DURDURABİLECEK ÖNERİLER

Yazar: 12 Ocak 2022 Yorum yok

 

 

Bazen sizi çok rahatsız eden kulaklardaki çınlama olayını yaşıyor musunuz? Bu sizin günlük hayatınızı olumsuz etkileyebileceği gibi, omuz arasında ve boynunuzda baskı yapıp endişe ve kaygınızı arttırabilir.

Doktora giderseniz, “tinnitus” teşhisi koyarak, bu çınlama ve uğultu nun gidip gelebileceğini veya devamlı olabileceğini öğrenirsiniz. İşin daha kötüsü, bunun nedeninin bilinmediği ve tedavisinin de olmadığı size iletilir.

Yıllar geçtikçe bu rahatsız edici olay devam eder ve sizi başka seslere odaklanarak bunu maskelemeye çalışırsınız, fakat bir süre sonra çınlama geri gelir.

 

Uğuldama tinnitus konusunda yardımcı olabilir mi?

 

Uğuldama dan kastim, gırtlakta bir titreşim yaratmanız.

Bu sorunu uzun zamandır yaşayan bir ses sanatçısının düzenlediği bir seminerde katılımcılara uğuldamanın sinir sistemini nasıl sakinleştirdiğini anlatmasını paylaşacağım.

Egzersiz olarak niteleyebileceğimiz, tutarlı bir uğuldamada bulunarak bunu vücudun değişik yerlerinde odakladığını düşünün. Bel kemiğinin altından başlayıp, uğultunun odaklandığı noktalara uğrayıp geçtiğini veya bir noktada kaldığını hissedin. Bundan sonra, mide civarından göğse, buradan omuzlara ve nihayet kulaklara odaklandığını gerçekleştirin.

Kulaklara gelindiğinde, uğuldamanızın frekansını çınlamayla eşleştirin. Ses sanatçısı kadın bunu ilk yaşadığında çınlamanın kesildiğini büyük bir mutlulukla izlemiş. Çınlama geri geldiğinde yine aynı frekansta uğuldamaya başlamış. Çınlama yine kesilmiş.

Bu “egzersizi” bir süre tekrarlamış ve sonunda kulak çınlaması illetinden neredeyse tamamen kurtulmuş.

Önerilen yöntemin kolay olmadığının bilincindeyim, fakat deneyerek tinnitus illetinden kurtulabilirsiniz.

24 Şubat 2021 tarihli, “Covid-19 riskini azaltmak için 4 yeni öneri” yazımda uğuldamanın vücuttaki nitrik asidi arttırdığını yazmıştım, beklide bu da bir etki yapıyor.

 

Tinnitus illetinden kurtulmak için 2 öneri daha.

 

  1. Ginkgo Biloba alın

 

Günde 120 miligram gingko biloba aldığınızda kulaktaki cochlea daki enflamason azalır. Cochlea sağlıklı işitme açısından çok önemli bir uzuv. NeuropsychiatricDisaese and Treatment dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucuna göre gingko çınlamayı azaltarak %36 daha iyi işitmeyi sağlıyormuş.

 

  1. Çenenizi esnetin

 

University of Texas Health Science Center’e göre çene kaslarını esnetmek kulaktaki gerginliği azaltarak kulak çınlaması olasılığını düşürmekteymiş.

 

Çeneyi nasıl esneteceğiz:

 

Ağzınızı yavaşça 10 defa açın ve kapayın.

İşaret parmağınızı bükerek ekleminizi üst ve alt dişetiniz arasına koyun ve 30 saniye bu pozisyonda kalın. Bunu rahatlıkla yaptığınızda, iki parmağınızla dişleri daha aralayarak 60 saniye tutun.

Günde 6 defa tekrarlayın.

 

Biraz karışık ama denemeye değer; kulak çınlaması çekenler bunu anlayacaktır.

 

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

Yorum Yapın