BESLENMEİPUÇLARI

Limon Suyu Ve Karbonat- Harika İkili

Yazar: 21 Ağustos 2015 3 Yorumlar

limonkarbonat

 

İlk olarak şu karmaşayı açıklığa kavuşturalım. Sodyum Bikarbonat, Sodyum Karbonat, İngiliz Karbonatı, ya da Karbonat aslında aynı şeydir ve içeriğinde kesinlikle alüminyum bulunmaz. Fakat Kabartma Tozu, Karbonat değildir ve içeriğinde alüminyum bulunabileceği için kullanmamanız daha iyi olur. Lütfen etiketleri okuyun.

5 Mayıs tarihinde Blog’da yayınladığım “Hayatın İçinden Bir Gün” yazımda da belirttiğim gibi, ben her sabah yarım limonun suyunu, bir çay kaşığı Karbonat ekleyerek ılık suyla karıştırırım ve günlük egzersizimi yapmadan önce bu karışımı içerim.

Bu kokteylin, bilhassa içeriğindeki karbonatın, spor performansını ne kadar olumlu etkilediğini gösteren bir çok çalışma bulunmakta. Özellikle dikkatimi çeken bir çalışma var ki, bu karışımın HIIT (Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Antrenmanı) performansınızı nasıl daha verimli hale getirdiğine değiniyor.

Temel sebebi ise şöyle; Sodyum Bikarbonat hidrojen iyonlarını saf dışı bırakırken, kandaki asiditeyi da azaltır. Limon asitli bir meyve olmasına rağmen direkt tükettiğinizde ya da suyunu içtiğinizde, ilginçtir ama vücudunuz için alkalileştirme (bazlaştırma) etkisine sahiptir.

Yorucu egzersizler esnasında kandaki asit oranının yükseldiği göz önünde bulundurulursa, karbonatın uzun zamandır bir performans takviyesi olarak kullanılıyor oluşuna şaşmamak lazım. Limonun işlevi ise spor dünyasında henüz yeni keşfedildi; limon tüketerek öncelikle C Vitamini ihtiyacınızı yüksek oranda karşılarsınız. Ayrıca limon hem antioksidan görevi görür, hem de rezistans antrenmanı sonrası oluşan kas dokusu yıpranmasından kaynaklanan enflamasyon (yangı) ile mücadele eder.

Dayanıklılık yarışmalarına katılan atletler (maraton, koşu, iron-man gibi) onlarca yıldır kendi hazırladıkları antrenman öncesi içeceklerine karbonat eklerler.

Rezistans antrenmanlarına gelince, asiditenin kas gelişimini ve vücut yağından mümkün olduğunca etkili bir şekilde kurtulmayı güçleştirdiğine ve vasat altı bir performansa sebep olacağına inanılır.

Ayrıca limon suyu,

– Cilt için son derece faydalıdır ve kırışıkların ve sivilcelerin oluşmasını önler,

– Göz sağlığına iyi gelir ve göz problemleriyle mücadelede yardımcıdır.

– Sindirim salgılarının üretimine yardımcı olur.

– Yorucu bir antrenman sonrası vücuttaki azalan tuzların takviyesine yardımcı olur.

Sonuç olarak, egzersiz öncesi ve sonrasında bir bardak karbonat ve limonlu su içmek sizce de iyi bir fikir değil mi?

Sağlık açısından şaşırtıcı bir gerçek daha: Limon suyu ve karbonat karışımı gerçekten de HAYAT KURTARIYOR.

Araştırmacılar bu ikilinin kemoterapiden 10.000 kat daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu söylüyorlar. Peki neden bu gerçek gün yüzüne çıkmıyor? Şu kadarını söylesek yeterli herhalde: BÜYÜK İLAÇ ÜRETİCİLERİ…

Bir çok araştırma limonun anti-kanser etkileri olduğunu kanıtlar nitelikte. Ayrıca limonun kist ve tümör tedavileri dahil olmak üzere, faydalı olduğu pek çok alan var.

Büyük bir ilaç üreticisi 1970’den beri yürütülmekte olan 20 farklı laboratuvar deneyinin şu sonuçları gösterdiğini öne sürüyor:

– Limon 12 farklı kanser türünde, kanserli hücreleri yok ediyor.

– Limon kanser hücrelerinin metastasını (yayılmasını) önlüyor.

– Limon suyu ve karbonat karışımı sağlıklı hücre ve dokulara zarar vermeden sadece kanserli hücreleri yok ediyor.

Bu arada eğer mümkünse, organik limon tercih edilmeli.

Kanser hastası bir insana, eğer mümkünse kemoterapi yerine limon suyu ve karbonat kürü tedavisi uygulamasını önermek pek kolay bir iş değil. Seçim nihayetinde onlara kalmış.

Benim tek yapabileceğim böyle de bir seçeneğin varlığından bahsetmek.

Peki limon suyu ve sodyum bikarbonat kanser tedavisinde kesin çözüm olabilir mi? Peki ya kemoterapi? İki sorunun da cevabı ne yazık ki HAYIR.

Hastalanıp böylesi hayati ciddiyet taşıyan önemli kararlar vermek zorunda kalmaktansa, sağlığınızı korumak için BASİT, UYGULAMASI MÜMKÜN ve SAĞLIKLI KARARLAR almanız daha iyi olmaz mı?

Bu Blog da tam olarak bu yüzden var: sağlığınızı koruyabileceğiniz bir HAYAT TARZI BENİMSEMENİZE yardımcı olmak için.

HAYAT TARZI derken neyi kastediyorum?

– Hangi besinleri yemeli, YEMEMELİ, ve ne zaman yemeli,

– Hangi aktiviteleri yapmalı; egzersizler, spor, vs. ,

– Zihinsel durumunuzu nasıl iyileştirmeli; stres atma, meditasyon, tapping, vs. gibi yöntemler.

Haftaya görüşmek üzere!

3 Yorumlar

 • Nedim dedi ki:

  Karisim ne kadar müddet kullanilmalidir.bilhi verilmemiş bende sivilce artırdı gibime geliyor ondan mi bilemedim.daha canlı ve diri olduğumu saniyorum

  • aydinulusan dedi ki:

   Ben her sabah kullanıyorum. Sivilce yaptığını ilk defa duyuyorum; bence tam tersini yapar.

  • aydinulusan dedi ki:

   Nedim Bey,

   İlk cevabım biraz kısa oldu. Şunu eklemek isterim; amaç pH (asit/alkali) düzeyini 7.36 da veya üstünde tutmak. Bunu idrarda ölçmek için “strip”ler veya ölçüm aletleri var. Yani karışımın müddeti yok.

Yorum Yapın