İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

LİMONLU SU İÇECEĞİNİZİ NASIL HAZIRLIYORSUNUZ?

Yazar: 16 Mart 2018 Yorum yok

 

 

Dünyada milyonlarca kişi, her sabah aç karnına limonlu su içmekte. Bu alışkanlık, genel sağlığınıza katkıda bulunduğu gibi, bazı tıbbi sorunların da üstesinden gelmenizi mümkün kılmakta.

Yeşil limonun da (lime) aynı yararları sağladığını aklınızın bir köşesine yazın, ayrıca bir çay kaşığı karbonat karıştırırsanız süper bir içecek yaratacağınızdan emin olun. Ben her sabah, aç karnına bu karışımı içerim; konu üzerindeki görüşlerimi hatırlamak için 21 Ağustos 2015 tarihli, “Limon Suyu ve Karbonat – Harika İkili” yazımı tekrar okumanızı öneririm.

Yeşil ve sarı limon en sağlıklı besinler arasında yer alırlar. Bol vitamin ve mineral içerikleri, bağışıklık sisteminizi desteklediği gibi, bir çok sağlık sorununun da üstesinden gelmenizi mümkün kılar.

Bir bardak limonlu su günlük C vitamini ihtiyacınızın % 187 sini karşıladığı gibi, eteri yağlar (essential oils), antioksidanlar ve diğer besin içerdiği düşünüldüğünde, genel sağlığımıza katkısı daha iyi anlaşılır.

 

Limonun sağlığımıza katkıları

 

Limonun sağlığımıza katkıları çerçevesinde, bağışıklık sistemimizi desteklediği ve mikrobik enfeksiyonları yenmemizde önemli rol oynadığı unutulmamalıdır.

Aç karnına limonlu su içmeniz aşağıdaki yararları da sağlamaktadır:

 • Sindirim sisteminizin işleyişine katkı yapar
 • Vücudunuzdaki pH düzeyini denetler
 • Vücudu detoksifiye eder
 • Vücudu iyileştirir ve deriyi gençleştirir
 • Vücuttaki asit düzeyini düşürür
 • Bir çok sağlık sorununu engeller
 • Susuz kalmanızı önler
 • Genç görünmenizi sağlar
 • Vücuttaki potasyum düzeyini arttırır
 • Böbrek taşı oluşumunu engeller
 • Nefesinizin iyi kokmasını sağlar

Şimdi, bazı limonlu su içicilerinin yaptığı hataya dikkatinizi çekmek istiyorum; limon kabuğundan yararlanmamak.

Bazı bilim adamları, limon kabuğunun limonun kendisinden daha yararlı olduğunu, ve limonun suyunu sıktıktan sonra kabuğunu atmanın büyük hata olduğunu dile getirmektedirler.

Dört-dörtlük bir limonlu su yapmak için, yarım limonun suyunu sıkın, kabuğu, aşağıdaki resimdeki gibi, rendeleyin ve suyu ve rendeyi suyunuza karıştırın.

Sıcak veya soğuk su kullanabilirsiniz. Ancak, sağlık uzmanları ılık suyu tercih etmenizi önermekte. Bu şekilde, hazmı kolaylaştırıp, insülin fırlamalarını engeller ve şeker hastalığı olasılığını yok edebilirsiniz.

Her gün, aç karnına limonlu su içmeniz, sindirim sisteminizin daha verimli çalışmasını sağlayarak, besinlerin vücudunuzda daha hızlı hareket etmesini, ve dolayısıyla, kilo kaybını mümkün kılabilmektedir.

 

Sonuç: Her gün aç karnına limonlu su için ve kendinizi daha sağlıklı bir konuma getirin.

 

Yan etki

 

Limonlu su son derece sağlıklı bir içecek olmasına karşın, limondaki asitler diş minelerine zarar verebilirler. Bu nedenle, limonlu suyunuzu içtikten sonra, dişlerinizi ovmanızı öneririz.

Şimdilik bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın