BESLENMEÖNERİLERTARİFLERUYARILAR

LİMONUN KABUĞUNU YEDİĞİNİZDE NE OLUR?

Yazar: 3 Eylül 2021 Yorum yok

 

 

Sıcak bir yaz gününde taze sıkılmış limonlardan yapılmış bir limonatanın tadına doyum olmaz. Genelde, limon suyu yiyeceğiniz bir yemeğe lezzet vermek için veya kabuğu rendelenerek bazı yemeklerinize bir turunçgiller katkısı sağlamak için kullanılır. Limon kabuğunu yerseniz ne olur?

Genelde limonun kabuğunu soyup ağzımıza atmayız, ancak kabuk zarar vermeden yenebilir ve birçok yararlı maddeyi içerir.  Limon kabuğu az miktarda kalsiyum ve potasyum ve bol miktarda C vitamini içerir. Tabii, limonun suyu da önemli bir C vitamini kaynağıdır ve bağışıklık sisteminiz desteklemek için hem kabuktan hem de suyundan yararlanmanız önerilmektedir. Ayrıca, tüm turunçgiller gibi, limon da bol miktarda lif içermektedir; bağırsak/hazım sağlığı için bunu unutmayın.

Bazı nedenlerle, limon kabuğu yemeden dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Başlıca sakınca, limon kabuğunda bulunması olası olan tarımsal ilaçlardır. Organik limon almanızı ve limonlarınızı iyi yıkamanızı öneririz.

Ben tüm meyvelerimi su ve sirke karışımı ile fırçalamadan tüketmem.

 

Limon kabuğu yemenin değişik şekilleri

 

 

 

 

Limonun oksalat içerebileceği bilindiğinden, safrakesesi veya böbrek taşı sorunu yaşayanların kabuk yemeden imtina etmelerini öneriyoruz.

Ancak, limon kabuğunu güvenli bir şekilde günlük diyetinize sokabilmeniz için uzmanların önerileri bulunmaktadır:

  • Kabuğu rendeleyerek sevdiğiniz içeceklerin ve yiyeceklerin üstüne serpiştirin
  • Limon kabuğunu yeztinyağınızın içine atın ve değişik bir tat oluşturun
  • Limon kabuğunuzu tereyağınıza karıştırın
  • Bal ile tatlandırılmış suya limon kabuğunuzu atın ve bu şekilde demlendirin

Bir daha elinize limon aldığınızda sadece suyunu sıkmayla yetinmeyin, kabuğu için de bir şeyler planlayın. Bu şekilde hem yiyecek israfını önler hem de sofranızı zenginleştirir hem de daha sağlıklı bir beslenmeyi gerçekleştirirsiniz. Kim bilir, beklide yeni limon/kabuk yan yiyecekleri keşfedersiniz.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın