BESLENMEÖNERİLERTARİFLER

MEATABOLIZMANIZI GÜÇLENDİRECEK BİR YULAF EZMESİ TARİFİ

Yazar: 20 Mayıs 2022 Yorum yok

 

  

Kilo kaybetmeye çabalıyorsanız, bir gece evvelden hazırlayacağınız yulaf ezmesi “reçetemi” yemek planınıza dahil etmenizi öneririm. Beslenme uzmanları yulaf ezmesinin birçok yararları olduğunu belirtmektedirler. Yulaf ezmesinin kalorisi düşük olmasına rağmen, içerdiği lif nedeniyle çok doyurucu bir besindir. İçerdiği önemli prebiotik lif “beta-glukan”dir. Beta-glukan kilo kaybına önemli katkı sağlamakta ve aşırı iştahı frenlemektedir.

Yulaf ezmesinde bulunan Beta-glukan’ın diğer yararı kandaki kolesterol düzeyini azaltmasıdır; bunu kolesterol yüklü safrayı atarak gerçekleştirir. Yani kalp/damar hastalığı ve inme riskinizi azaltmaktadır. Özetle, yulaf ezmesindeki beta-glukan kalp sağlığınıza önemi katkıda bulunur.

Yukardaki yararlarına ek olarak, yulaf ezmesinin içerdiği lifler bağırsak sorunlarına/kabızlığa da çaredir.

Yulaf ezmesi bir karbonhidrat olduğu için, beyin sağlığına da katkıda bulunmaktadır. Karbonhidrat olduğu için glikoz içerir ve glikoz da beynimizin ana yakıt maddesidir. B vitamini ile takviye edilen yulaf ezmesi, hafıza kaybı ve zihinsel sorunlara karşıda önemli bir destek sağlamaktadır.

Yulaf ezmesini denemeye ne dersiniz? Çok lezzetli birçok tarif bulunmaktadır, ama ben size benim favorimi aşağıda vereceğim.

Bir gece evvel hazırlanan mavi yemiş/yulaf ezmesi tarifi

 

 

Türkiye’mizde yaygın olarak “mavi yemişe” (yani blueberry’e) yaban mersini denilmekte. Bu yanlış, yaban mersini cranberrydir.

İçerik maddeleri

 

  • ½ bardak yulaf ezmesi
  • 1 bardak Hindistan cevizi sütü
  • 1 çorba kaşığı chia tohumu
  • ¼ çay kaşığı tarçın
  • 1 çorba kaşığı kırılmış ceviz
  • ½ bardak mavi yemiş
  • 1 çay kaşığı kestane balı (normal balda kullanabilirsiniz)

Tarif

 

Akşam, yatmadan önce, yulaf ezmesine Hindistan cevizi sütünü karıştırın ve buz dolabına kaldırın. Ertesi sabah, kahvaltı öncesi, yulaf süt karışımınıza, chia tohumu, tarçın, mavi yemiş, ceviz ve balı ekleyin ve iyice karıştırın.

Tadını çok seveceğinizden emin.

Yulaf ezmesi ve Hindistan cevizi karışımınıza başka birçok meyve ekleyerek denemeler yapabilirsiniz.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın