İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIK

MİDE BULANTISI HİSETTİĞİMİZDE NE YAPMALIYIZ?

Yazar: 20 Şubat 2022 Yorum yok

 

 

  

Hepimiz mide bulantısının o rahatsız edici, kötü hissini tatmışızdır. Mide bulantısı, seyir halindeki bir araçta okumak, hamilelik, yiyecek zehirlenmesi ve başka nedenlerle oluşabilmektedir. Hiçbir sebep olmadan da mide bulantısı hissedilebilmekte. Mide bulantısı genelde midede rahatsızlık olarak kendini belli etse de birçok kişi halsizlik, terleme ve ağızda salya birikimini de yaşar.

Şimdi iyi haberi vereyim; geçici bir mide bulantısının üstesinden gelebilmeniz için yapabileceğiniz birçok şey var. Yatarken midenizde rahatsızlık hissettiğinizde, bir süre dik oturun. Yatmak, mide özsularının yoğunluğunu ve mideye girişini arttırarak rahatsızlık verebilir. Temiz ve serin bir hava teneffüs ettiğinizde rahatladığınızı görebilirsiniz. Pencereyi açıp derin nefes almayı veya bir vantilatörün önünde bunu yapmayı deneyin. Mide bulantınızın hafiflediğini göreceksiniz. Başka bir basit yöntem, boynunuza soğuk kompres uygulamanız. Mide bulantısı vücut ısısını da arttırdığı için, soğuk kompres bulantının geçmesini sağlayabilir.

 

Mide bulantısı önlenebilir mi?

 

  

Mide bulantısının nedeni her zaman bilinmediği için, oluşumunu engellemek de her zaman mümkün olmamaktadır. Ancak, virüs, mikrop veya başka sağlık nedenlerinden kaynaklanmadığında mide bulantısını gidermek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Meşhur Cleveland Clinic uzmanlarına göre, beslenme şekliniz de yapacağınız bazı düzenlemeler ara sıra yaşadığınız mide bulantısı sorununu önlemenizi sağlayabilir. Mümkün olduğunca likit olarak su ve hafif yiyecekleri tercih edin. Kızarmış ve tatlı yiyeceklerden uzak durun, zira bu yiyeceklerin hazmı güç olduğu için midenize olumsuz etki yapabilirler. Yemek yediğinizde, bir seferde ufak porsiyonlar tercih edin ve yemeğinizi yavaş yiyin.

Mide bulantısı sorununu sıkça yaşıyorsanız, nedenini öğrenmeniz hayatınıza önemli ve olumlu katkı sağlayacaktır. Mide bulantınıza neden olan yiyecekleri ve olayları dikkatle izleyin ve not edin. Bazı yiyeceklerin, kokuların veya aktivitelerin mide bulantınızı tetiklediğini fark edebilir ve buna göre önlem alabilirsiniz. Mide bulantılarınızın nedenini saptayamıyorsanız, doktorunuzla birlikte çözüm arayın. Beraberce saptadığınız çözüm programı mide bulantısından kurtulmanızı sağlayabileceğini unutmayın.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapın