BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIK

MİDE ETRAFINDAKİ YAĞI YAKMANIZA YARDIMCI OLABİLECEK TOHUMLAR (ÇEKİRDEKLER)

Yazar: 3 Ocak 2021 Yorum yok

Son yıllarda bazı tohumlar (çekirdekler) kilo kaybı için girişilen diyetlere katkıları ve besin değerleri nedeniyle ilgi odağı haline gelmiş bulunmaktalar.

Çabuk kilo almaya yatkın kişiler kilo kaybı konusunda oldukça zor süreçler yaşamaktalar; bilhassa metabolizmaları yavaş çalışanlar. Bel nahiyesinde “çöreklenen” yağlardan kurtulmak ayrı bir karabasan oluşturur. Özetle, iyi bir diyet planı yapmak ve yağ yakmayı hızlandıran yararlı besinleri de bu plana koymak gerekmektedir.

 

Kabak Çekirdeği

 

Kabak çekirdeğinin içerdiği bol miktarda besinsel lif hazım sistemini ve metabolizmayı hızlandırır. Lif tüketiminin başka bir özelliği de sık sık acıkmayı engellemesidir. Kabak çekirdeğinde bol miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, protein, bakır ve çinko bulunmaktadır. Ayrıca, kabak çekirdeği tüketmek prostat kanseri riskini azalttığı gibi, kalp damar sağlığına da katkıda bulunur.

 

Ayçiçeği Çekirdeği

 

Ayçiçeği çekirdeği de bol miktarda besinsel lif içerdiği için hazmı kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu çekirdekte bol miktarda demir, C Vitamini, magnezyum, kalsiyum, B-6 Vitamini, A Vitamini ve protein bulunmaktadır. Ayrıca, ayçiçeği çekirdeğinde mono doymamış ve Omega-6 yağ bulunması nedeniyle yangısal süreç (enflamasyon) ve kolesterol kontrolü de kolaylaşmaktadır. Bu çekirdeği düzenli bir şekilde tüketenler, özledikleri bel çevresi ölçüsüne daha kolay erişmektedirler.

 

Ketentohumu Çekirdeği

 

 Vejetaryen arkadaşlar ketentohumu tüketimine daha yatkın olurlarmış; Omega-3 yağ asidi içermesi nedeniyle. (Bunu pek anlamadım ama araştırmacılar öyle söylemekte.) Bu çekirdeği tüketmekte sık sık acıkma hissini yok edebiliyor. Bol miktarda besinsel lif, protein, demir, B-6 Vitamini, kalsiyum, magnezyum ve başka yararlı besinler içerek ketentohumunu tüketmek, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini kontrol ettiği gibi, kanser riskini de düşürmektedir.

 

Chiatohumu Çekirdeği

  

 Ülkemizde oldukça yeni keşfedilen bu çekirdek, besinsel lif, magnezyum ve kalsiyum zengini bir besin maddesidir. Ayrıca, protein ve Omega-3 yağ asidi de içermektedir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde kan şekeri ve enflamasyon sorunlarının da üstesinden geldiği belirtilmektedir. Kalp damar hastalıklarına karşı korunma içinde önerilmektedir.

 

Susam Çekirdeği

 

 Susam çekirdeği sağlık için tüketilmesi en çok önerilen besindir. Tabii, tahini unutmamak lazım. Susam çekirdeği, bol miktarda kalsiyum, magnezyum, B-6 Vitamini, demir, lif, protein ve başka birçok besin içermektedir. Tüketildiğinde, uzun süre açlık hissedilmez. Ayrıca, susam çekirdeği tüketildiğinde “yağ-yakıcı” enzimler üretmeye başlayan vücut, bel çevresindeki yağlardan da kurtulmayı kolaylaştırmakta.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın