İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ VE GAZ’I TETİKLEYEBİLEN 2 BESİN; MİDE VE BAĞIRSAK UZMANI BİR DOKTORUN GÖRÜŞLERİ

Yazar: 22 Temmuz 2022 Yorum yok

 

  

Mide şişkinliği ve gaz kadar rahatsız edici az şey vardır; bilhassa sağlıklı besleniyorsanız. Bu iki rahatsızlık çok yaygın olsa da neyin tetikleyebileceği dikkatlice incelenmelidir; evet, sağlıklı besinler bile tetikleyebilir.

Kişisel olarak teşhis etmek oldukça zordur. Bu nedenle ünlü mide bağırsak hastalıkları uzmanı Dr. Will Bulsiewics’in görüşlerini paylaşmak istedim.

Sürekli bir şekilde mide şişmesi ve gaz sorunu yaşıyorsanız, Dr.Bulsiewics iki besini, geçici bir süre olsa dahi, diyetinizden çıkarmanızı önermekte. Bu şekilde vücudunuzun nasıl etkilendiğini görebilirsiniz.

Mide şişkinliği ve gaz oluşumunu hafifletmek için hangi besinleri diyetinizden çıkarmalısınız:

 

  1. Süt Ürünleri

 “Peynir, yoğurt ve dondurmasız bir yaşam düşünemiyorum,” deseniz bile, süt ve süt ürünlerine duyarlı olabileceğiniz gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Süt ve süt ürünleri laktoz içerir. Dünya nüfusunun %70’i laktozu hazmedip işleyerek, mide şişkinliği ve gaz sorununu çözebilmek için çabaladığını bildiriyor Dr. Bulsiewics.

  1. Yapay, düşük kalorili tatlandırıcılar

 Daha sağlıklı olduğunu düşünerek, çok sayıda insan yapay tatlandırıcı kullanmaktadır. Kalorisi düşük olduğundan kan şekerinin çıkmasını önleseler bile, mide şişkinliği ile savaşınızda sizden yana olmayabilirler. Yapay tatlandırıcılar şeker alkolü içerdikleri için gaz ve mide şişkinliğine neden olabilirler; örneğin “stevia” adlı yapay tatlandırıcının bunu yaptığı gözlemlenmiştir.

Bağırsak sağlığınızı nasıl arttırabilirsiniz?

 

Bazı besinlerden feragat ederek bağırsak sağlığınızı arttırmak seçeneğiniz olsa da bağırsak mikrobiomunuzu (mikrobiata) desteklemeniz için bazı önerilerimiz olacak.

  1. Kaliteli bir probiyotik takviyesi yapın

 Lahana turşusu, su kefiri ve kombuça çayı gibi besinler probiyotik zengini oldukları için bağırsak sağlığını desteklerler. Ancak, bunu bir adım öteye taşıyıp mide şişkinliği, gaz sorunu, bağırsak sağlığı ve hazım kolaylığı sağlayacak probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Bunu doktorunuz veya eczacınızla danışarak yapmanızı öneririm.

Bu önerinin olumlu sonuçlarını hemen görmeyebilirsiniz, fakat probiyotik alımını sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirdiğinizde zamanla göreceksinizdir.

  1. Hareket edin

Egzersiz yapmanın vücudunuza olumlu katkıları bilinmektedir, ancak bağırsak sağlığını da desteklediğini biliyor muydunuz? Diğer bir mide bağırsak hastalıkları uzmanı, Dr. Marvin Singh’e göre, egzersiz yapan kişilerin bağırsak mikrobiyomları daha çeşitli oluyormuş. Sabah yürüyüşünüze çıkmak, ağırlık çalışmak, veya bir HIIT (high intensity interval training) çalışması yapmak, stresinizi azaltacağı gibi, bağırsak sağlığınızı da destekleyecektir.

  1. Sağlıklı beslenin

 Sağlıklı ve dengeli bir diyet, çeşitli sebze, meyve ve proteinleri içermelidir. Sağlıklı bir diyet sadece genel sağlığınız olumlu etkilemekle kalmayıp, bağırsak mikrobiyomunuzu da çeşitlendirmektedir. Beslenme uzmanı Heather Finley’in önerisi, haftada 30 çeşit, meyve, sebze, kuru yemiş, tohum, bakliyat ve şifalı otlar tüketmeniz.

Özetlersek

 Kimse mide şişliğinden şikayetçi olmama lüksüne sahip değildir. Ancak, iş çığırından çıkmadan, diyetinizi gözden geçirerek süt ve süt ürünleri ve yapay tatlandırıcılardan vazgeçmenizi önermekteyim. Probiyotik desteği, dengeli bir beslenme planı ve düzenli egzersiz ile gaz sorununuzun azaldığını ve bağırsak sağlığınızın daha kontrol altında olduğunu göreceğinizden eminim.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın