ÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

MİDENİZDE ŞİŞLİK HİSSETTİĞİNİZ ZAMAN, “BACAKLAR DUVARA” YOGA POSTÜRÜ YARDIMCI OLABİLİRMİ?

Yazar: 18 Haziran 2021 Yorum yok

 

 

Yoga hocası Viparita Karani durumu şu şekilde özetlemekte; “Yoga hocası olarak edindiğim deneyimler çerçevesinde, bu öneriyi hafife almayın derim. Bu hareketi nasıl yapacağınızı ve yarar sağlamasının yoga “sihirlerini” açıklayacağım.”

 

Bacaklar duvara hazım için neden yararlı:

 

Bacaklar duvara hareketi hafif bir “devrik olma” postürü olarak da tanımlanmaktadır. Yani kalçalarınız kalbin yukarısında konuşlanır. Bu postür kan deveranını desteklemektedir. Ayrıca, vücudun devrik konuma getirilmesi “dinlenme ve hazmetme” modunu tetiklemektedir. Bu da normal bağırsak hareketini uyarmakta ve desteklemektedir.

Bunun arkasındaki mantık; mide şişkinliği ve kramp sorunu ile karşılaştığınızda, bacaklar duvara postürü hazım sisteminizin üstündeki yerçekimi etkisini değiştirerek, normal bir akım sağlamasıdır. Bu hareketi yaptığınızda, vücudunuzun sakinleşmesini sağlayarak hazmı kolaylaştırırsınız.

 

Hareketi nasıl yapacaksınız:

 

  • Yüzünüz duvara dönük bir şekilde yere oturun. İsterseniz, altınıza bir mat veya katlanmış battaniye koyabilirsiniz.
  • Sırtınızı yere yapıştırın ve bacaklarınızı duvara dayayın.
  • Poponuzun duvara dayanması gerekmiyor. Rahat ettiğiniz bir pozisyon alın.
  • Bacakların kasılmış/sert olmaması gerekmiyor.
  • Yavaş bir şekilde nefes alıp vererek bu pozisyonda 10 dakika kalın.

 

Bacaklar duvara hareketinin diğer yararları:

 

Mide şişliğinizi giderip hazmınızı kolaylaştırmak dışında, hareketin sağladığı kan deveranı desteği, baş ağrısı ve huzursuzluk hislerini de azaltabilir. Bu tür yoga hareketleri, vücut da depolanmış streslere karşı önerilmektedir.

 Yatıştırıcı etkisi sinir sitemini “topraklayarak”, bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Hatta iyi bir uykuyu da sağlayabilmektedir. Yatağınızda bir sağa bir sola dönüp durduğunuz bir akşam, 10 dakika bacaklar duvarda yapın ve uykunuzun nasıl geldiğine şaşırın.

Özetle, bu basit ve düzenleyici postürün birçok

yararı bulunmaktadır; iyi bir uyku çekmek, baş ağrısını geçirmek ve, tabii ki, mide şişkinliğini gidermek akla gelen ilk sorunlardır.

Denerseniz, teşekkürlerinizi beklerim.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın