BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERTARİFLER

MUZ KABUĞUNUN ŞAŞIRTICI KULLANIMLARI

Yazar: 1 Ocak 2022 Yorum yok

 

 

Çoğumuz muzun meyvesini yedikten sonra kabuğunu atarız. Ancak ziyan edilen bu kabuğun birçok yararı olduğu sizleri şaşırtacaktır. Bu kabuk, yenilebilir, gübre olarak kullanılabilir ve cilde sürülebilir. Akşam uykuya dalma sorunları yaşıyorsanız, muzun kabuğunu kullanarak sakinleştirici bir çay demleyebilirsiniz. Bu meyve birçok uyku getirici besin içermektedir; tabii kabuğu da. Örneğin, doğal kas gevşetici olan magnezyum ve potasyum. Kabuk da ayrıca melatonin ve seratonin üretimini destekleyen triptofan amino asidi bulunmaktadır.

Bu çayı yapmak için, kabuğu suda 10 dakika kaynatın, sonra süzün ve afiyetle için.

Muz kabuğunu başka şekillerde de tüketebilirsiniz. Örneğin, sabah içtiğiniz “smoothie” nize karıştırarak lif ve vitamin içeriğini arttırabilirsiniz.

Başka bir öneri; ince dilimledikten sonra marine ederek fırınlayıp bir vegan “domuz pastırması” yapabilirsiniz.

Diğer yaratıcı kullanımları sizlere bırakıyorum.

 

Muz kabuklarının cilt ve saç üzerindeki etkileri

 

Muz kabuklarından cilt üzerinde de yararlanabilirsiniz. Muz kabuğunun içini cildinize sürdüğünüzde cildinizin parlaklık kazandığını ve kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz. Bu bitkide bulunan yangı sürecini düşüren maddeler bulunduğundan göz altı torbalarını azaltabilir ve sivilce izlerinin yok olma sürecini hızlandırabilirsiniz. Muz kabuğu ayrıca nemlendirici özelliklere sahip olduğundan cildinizi sulandırır ve sedef hastalığı semptomlarını hafifletebilir.

Ayrıca,

 

  • Saçınızı yumuşatır
  • Dişlerinizi beyazlaştırır
  • Antibakteryal içerikleri sayesinde diş eti sağlığınızı da arttırabilir

 

Muz kabuğu kullanımınızı daha da arttırmak için bahçeye çıkın. Muz kabuğunu suyla karıştırarak doğal bir gübre elde edebilirsiniz. Çok etkin bir harç da elde edebilirsiniz muz kabuklarından.

Uzun lafın kısası; kullanılabileceği o kadar geniş bir alan var ki, muz kabuklarınızı atmayın derim.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın