BESLENMEÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKUYARILARUYARILAR

NAR’IN SAĞLIĞA YARARLARI İNANILIR GİBİ DEĞİL – BU KONUDA BİLGİNİZ VARMI?

Yazar: 12 Ekim 2018 Yorum yok

 

 

Elma ve muz kadar popüler olmasa da, nar yiyebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden biri. Kabuğu kırdığınızda, karşınıza çıkan inanılmaz kırmızı bunun mesajını veriyor sanki, ama nar’ın 100 den fazla yararı olduğunu biliyor muydunuz?  Bir kaç tanesine bakalım.

 

Kansere karşı etkisi

 

GreenMedInfo web sitesinde verilen bilgilere göre, radyoterapi ve kemoterapi gibi klasik kanser tedavi yöntemlerinin başarısızlığının ana nedeni, kanser kök hücre hipotezinin görmezden gelinmesi. Küçük bir grup kanser hücresi, kök hücre olarak tanımlanmakta, ve bunların tümör üretimindeki etkilerinin yanı sıra, klasik tedavi yöntemlerinden etkilenmemeleri hipotezin temelini oluşturuyor. Olay sadece bunla sınırlı değil, kemoterapi ve radyoterapi bu kök hücrelerin etkinliğini arttırarak, kanserin daha vahim bir hale gelmesine neden olabiliyor.

Nar tüketiminin, pankreas, bağırsak, prostat, ve göğüs kanser hücrelerini büyümesini engellediği ve hatta yok ettiği bazı araştırmalarla saptanmış bulunuyor. Bu etkinliğin nedeni Nar’ın bu kök hücreleri hedef alması.

Bu konudaki çalışmaların istenilen düzeyde olmamasına karşın, 2010 yılında yayımlanan bir araştırmanın sonuçları, Nar’da bulunan bazı maddelerin göğüs kanserinde bulunan kök hücreleri hedef alarak yok ettiğini kanıtlamış. Bu başarı, maalesef, klasik kanser tedavisi yöntemleriyle gerçekleşemiyor.

 

Kalp sağlığı

 

Nar tüketimi kalp sağlığı açısından da üstünde durulması gereken bir şey. 2013 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, günde 150 mililitre nar suyu tüketen hipertansiyon hastalarının, iki haftada, tansiyonlarında belirgin bir düşüş gözlemlenmiş. Ayrıca, nar tüketiminin kalbe giden kan da artış sağladığı kanıtlanmış.

 

Hafıza güçlendirici

 

Nar tüketimi, bilişsev işlevler konusunda da mercek altında bulunmakta. Orta yaşlılarda şikayet nedeni olan hafif hafıza sorunlarına odaklanan araştırmalar, nar suyu tüketiminin görsel ve sözel açıdan düzelmeler sağladığını da belirtmekte. Bilişsev işlevler konusunda fareler üzerinde yapılan araştırmalardan da olumlu sonuçlar alınmış, fakat bu tür araştırmaların artması ile kesin sonuca ulaşılabileceği de bir gerçek.

 

Anti-enflamatuar etkiler

 

Araştırmalar, nar tüketiminin bağırsaklardaki enflamasyon (yangısal süreç) konusunda da başarılı olduğunu belirtmekte. Ayrıca, nar çekirdeğinde bulunan punicic asidin, göğüs kanseri hücrelerinde de etkili olduğu saptanmış. Diğer bir araştırma, nar tüketiminin 2.Tip Şeker Hastalarında da (yaşlılık şeker hastalığı) enflamasyonu düşürdüğünü kanıtlamış.

 

Spor da performans artışı

 

Nar meyvesi, antioksidanlar açısından çok zengin olduğu için, spor performansını da arttırmakta. Journal of Nutrition and Metabolismdergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, sadece 15 gün nar suyu içilmesinin sporcularda aerobik performansı belirgin bir şekilde arttırdığı ortaya çıkmış. Ayrıca, içiminden yarım saat sonra, aralıklı koşu yapan (HIIT) atletlerin performansı azımsanmayacak bir şekilde artmış.

Bu inanılmaz meyvenin size sağlayacağı yararları düşünerek her gün tüketmenizi öneririm. Seçerken parlak kabuklu ve lekesiz olanları tercih edin. Göreceli olarak ağır olanlar daha suludur; unutmayın.

Her zaman belirttiğim üzere, suyunu içmektense, meyveyi yemeği tercih edin.

İçerdiği, A vitamini, C Vitamini, bazı B Vitaminleri, ve posa dışında, demir, potasyum, ve kalsiyum zengini bu meyve, tüketebileceğiniz en sağlıklı besinlerden biridir.

Bu haftalık bu kadar: sağlıcakla kalın.

 

Yorum Yapın