İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI’NIN HAFIZANIZI GÜÇLENDİRİP, BUNAMAYA KARŞI SİZİ KORUYACAĞINI BİLİYORMUYDUNUZ?

Yazar: 9 Aralık 2019 Yorum yok

Sebzelerinizi avokado yağı ile fırınlayıp, kekiniz için Hindistan cevizi yağı mı kullanıyorsunuz? Durum bu ise, sızma zeytinyağı kullanmayı deneyin derim. Yeni yapılan araştırmalar, diyetinizi natürel sızma zeytinyağı ile takviye ettiğinizde hafızayı güçlendirip, bunamaya karşı koruma sağladığını kanıtlamış bulunmaktadır.

Alzheimer’s hastalığı ve bunama konularında bilim insanları kesin nedenler bulmakta zorlanmalarına rağmen, beyinde biriken TAU adı verilen anormal bir protein’ in potansiyel bir neden olabileceği düşünülmektedir. Aging Cell adlı dergide yayınlanan ve fareler üzerinde yapılmış olan bir araştırma, sızma zeytinyağı tüketiminin TAU birikimini engellemesi ve hatta azaltması nedeniyle nörolojik hastalıkların gelişmesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

TAU denen bu kötü protein yoğunlaşarak “yumak” haline geldiğinde, buna TAUOPATHIES denmekte, beyindeki iletişim sekteye uğramakta ve hafıza kaybı ve beyin işlevlerinin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Deneyde, TAUPATHIES sorunu olan 16 fare, 6 ay süreyle bol miktarda natürel sızma zeytinyağı ile beslenmiş ve 6 ayın sonunda “normal” şekilde beslenen, yani zeytinyağsız, 15 fare ile hafıza ve öğrenme yeteneği konularında kıyaslamaya tabi tutulmuşlardır.

 

 

Zeytinyağı takviyesi alan fareler

  • Hafıza
  • Mesafe ve öğreti hafızası
  • Beyinin hafıza yaratan hippocampus kısmı ile iletişim

konularında üstünlük sağlamışlardır. Neden olarakda, beyindeki TAU miktarının belirgin bir şekilde azalması gösterilmektedir.

Bu sonuçlar, süzme zeytinyağı tüketiminin hastalık savan niteliklerini kanıtlayan başka araştırmalarla da örtüşmektedir. Bir antioksidan deposu olan süzme zeytinyağı

  • Enflamasyonu azaltıcı
  • Kalp damar sağlığını destekleyici
  • Hatta güneş yanığına karşı cilde sürülebilen koruyucu

olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

Yaşlanmayı geciktiren bu sağlıklı yağı yaşamınıza sokmak için Akdeniz Diyetini deneyebilirsiniz. Sağlıklı beslenen vatandaşlarımızın diyeti de Akdeniz diyeti kıvamında olduğunu tahmin ediyorum.

Tüm sebze ve salatalarınızdan bu muhteşem yağı eksik etmeyin derim.

Şimdilik bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın