İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

NEDEN VÜCUDUNUZUN SOL TARAFI ÜSTÜNDE YATMALISINIZ.

Yazar: 14 Nisan 2017 Yorum yok

Sol tarafın üstünde yatmanın yararlarını anlatan yazılara Facebook veya başka sosyal medya sitelerinde rastlamışınızdır muhakkak. Çoğunuz bunu önemsiz bulup okumamışınızdır. ÇOK ÖNEMLİ olduğu için, kısaca tekrar özetliyeyim dedim.

Sırt üstü yatarak, yüzünüzdeki kırışıklıkları önleyebileceğinizi ve omurunuzu destekleyeceğinizi umduğunuzdan eminim. Ancak, bu yatma tarzı, nefes darlığı çekenlere, uyku apnesi olanlara, astım hastalarına ve başka sağlık sorunları olanlara hiç tavsiye edilmemekte. Ayrıca, büyük bir olasılıkla, sizi horlamaya sevk edecektir.

Vücudun sol tarafında yatılması yaygın bir şekilde önerilmekte, ve bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir.

 

Daha yakından inceleyelim

 

Aşağıdaki reisimin , yazdıklarımı daha anlaşılır kılacağını umarım.

Left-Side-Sleep

  1. Hazmı Kolaylaştırır

Sol tarafınızın üstünde yatmanız, karaciğer üstündeki basıncı azaltır. Böylece, besim emilimini arttırır. Böylece, sol taraf üzerinde uyuma, hazımsızlık olasılığını azaltır.

 

  1. Asit Reflü Sorunlarını Azaltır

Asit reflü sorunu, mide asidinin yemek borusundan yukarı akmasından kaynaklanır. Sağ tarafınızın üstünde yattığınızda mideniz baş aşağı pozisyonuna gelir. Sol tarafınızın üstünde yatarsanız, mide deliğiniz aşağıda kalır ve asidin yukarı çıkarak reflüye neden olmasını engeller.

 

  1. Kan Deveranını Arttırır

Vena Cava vücuttaki en büyük damar olup, vücudun sağ tarafında konuşlanır. Kalbinizin sağ tarafına kan pompalar. Sol tarafınızın üstünde yatmanız, vena kava üstündeki basıncı azaltarak, vücuttaki kan dolaşımını arttırır.

 

  1. Horlamayı Azaltır ve Nefes Almanızı Kolaylaştırır

Sol tarafınızın üstüne yatmanız, horlama olasılığını azaltır. Bu pozisyonda yatmak, dil ve boğazınızı nötr bir pozisyona alır, ve hava kanallarını açar. Bu pozisyonda yatmak, normal ve zorlanmadan nefes almanızı mümkün kılar. Sırt üstü yatmak ise hava kanallarını kısar.

 

  1. Vücudun Toksin Atmasını Özendirir

Lenf sistemimiz ağırlıklı olarak, vücudun sol tarafındadır. Göğüs kanalı (thoracic duct) da vücudun sol tarafındadır ve lenf sıvıları buraya boşalır. Sol tarafın üstünde yatmak bunu “özendirir”. Dolayısıyla, lenf nodüllerinde biriken toksinlerden ve metabolik atıklardan arınmanızı kolaylaştırır.

 

  1. Hamile Kadınlara Tavsiye Olunur

Kan deveranını arttırmanın yanı sıra, sol tarafın üstünde yatmak, sırtınızın üstündeki basıncı azaltır, ve böylece, rahmin karaciğeri sıkıştırmasını önler. Bu şekilde yatmak, aynı zamanda, rahim, böbrekler ve bebeğin daha fazla kan almasını sağlar.

 

 

Sol taraf üzerinde uyumaya alışık değilseniz, bunu nasıl başarabilirsiniz?

 

Ben şanslıyım, zira doğal olarak sol tarafım üzerinde uyurum. Nedense, yatağın sağında (yatınca solunda olur) yatar ve eller ve kolların yatağın yanından sarkıtırım. Bunun nedeni, biraz çılgın uyku düzenim nedeniyle, sevgili karıma yumruk atmamam için; evet eskiden bir kaç kere oldu.

Eveeet, aklıma şimdi geldi; karımın uyku evveli kitap okuması benden 5-10 dakika daha uzun sürer. Yatağın sağında yattığı için ve baş ucu lambası yandığı için, gözüme ışık girmesi diye sol tarafımın üstünde yatarım.

Eğer sağ tarafınızda, sırt üstü veya yüzü koyun yatmaya alışıksanız, sol taraf üzerinde uyumakta zorlanabilirsiniz. Aşağıdaki öneriler, işinizi bir nebze kolaylaştırabilir.

  • Dizlerinizin arasına alacağınız ve göğsünüze uzanan bir yastığa sarılmayı deneyin. Bu, birine sarılmışsınız hissini verir ve sizin sol tarafınızın üstünde yatmanızı özendirir.
  • Sağ tarafınızda, sırtınızın altına koyacağınız bir yastık, sağa dönmenizi engelleyebilir.
  • Sağ tarafınızda bir baş ucu lambanız varsa, bunu açık bırakın. Gözünüze gelen ışık, sizi sol tarafınız üzerinde uyumaya zorlayacaktır.

Sizin de bazı yöntemler keşfedeceğinizden eminim.

 

Haftaya görüşmek üzere.

Yorum Yapın