BESLENMEÖNERİLERUYARILAR

ÖĞLEDEN SONRA YAŞADIĞINIZ HALSİZLİĞİ BU BASİT ATIŞTIRMALIK ÖNLEYEBİLİR

Yazar: 14 Mart 2022 Yorum yok

 

  

Hepimiz yaşamışızdır – öğle yemeği sonrası, kahvenin etkisi geçince, üstümüze çöken halsizlik ve yorgunluk hissi. Amerika’daki Academy of Sleep Medicine uzmanlarına göre, enerji içecekleri veya bir fincan daha kahve kısa bir süre etkili olsa da geç saatte aldığınız kafein gece uykunuzu olumsuz etkileyebilmekte. Teşekkür borcumuz olan bilim insanları, “makinamızı” normal düzeyine geri getirmek için bir seçenek önermektedirler; kafeinin olumsuz etkileri olmadan.

Kabak çekirdeği “süper tohum” olarak nitelenen ve gerekli besinlerle, yani vitamin ve minerallerle, dolu olan tohumlardan biridir. Bu kategoriye dahil edilen chia tohum, keten tohumu ve başka tohumları da hatırlayın. Kabak çekirdeği, lif, protein, magnezyum, manganez ve fosfor gibi önemli besin maddelerini içermektedir. Yani, sağlığa katkısı yadsınamaz. Örneğin, kabak çekirdeğinin enflamasyon (yangı) giderici, şeker hastalığı olasılığını azaltıcı, kalp damar sağlığını arttırıcı ve kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyici nitelikler bilinen gerçeklerdir. Peki, kabak çekirdeği enerjinizi de arttırabilir mi?

 

Kahve yerine kabak çekirdeğini denemeye ne dersiniz?

 

 

 

Öğleden sonra yorgunluk hissettiğinizde kabak çekirdeği imdadınıza yetişebilir. Kabak çekirdeğinin içerdiği değişik besinler vücudunuzun enerji düzeyini, değişik nedenlerle, yüksek tutabilmektedir. Örneğin, içerdiği magnezyum kan şekeri düzeyini dengeli tutabilmektedir. Kahve yerine kabak çekirdeğini seçmeniz, kahvenin etkisi geçtiğinde yaşanan kan şekeri düşmesini önler.

Ayrıca, kabak çekirdeği yediğinizde vücudunuza sağlıklı bir doz demir vermektesiniz. Konunun uzmanı birçok kişi, 28,35 gram (1 ounce) kabak çekirdeği yediğinizde günlük demir ihtiyacının %11 ini karşıladığınızı belirtmektedirler. Yeterli miktarda demir almadığınızda, al yuvarlarınız gereken oksijenden mahrum kalmaktadır; bu da yorgunluğun çökmesine neden olmaktadır. Bunu Mayo Clinic uzmanları ortaya koymaktadırlar.

Columbia Üniversitesi uzmanlarına göre ABD’deki kadın ve çocukların %30 unda demir eksikliği gözlemlenmiş bulunmaktadır.

Yani, aldığınız demiri gereken miktarlarda tutmanız, yorgunluk hissinden sizi muaf tutacaktır.

Sevgili okurlarım, günde bir avuç kabak çekirdeği yemeyi bir alışkanlık haline getirmenizden çok yarar sağlayacağınızı vurgulamak isterim; ben bunu öğle yemeğimde yapmaktayım.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

Yorum Yapın