ÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

ÖNERECEĞİMİZ ALIŞKANLIĞIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DESTEKLEDİĞİ, BUNALIM BELİRTİLERİNİ YOK ETTİĞİ, HATTA YAĞ YAKMANIZI SAĞLADIĞINA İNANMAYACAKSINIZ

Yazar: 24 Temmuz 2020 Yorum yok

 

 Dikkat ettiyseniz son zamanlarda soğuk duş almanın yararlarından sıkça bahseder olduk. Sıcak banyo/duş tercihiniz ise soğuk duş size cazip gelmeyebilir, ancak bilimsel araştırmalar banyonuzun sonunda soğuk suya maruz kalmanızın sağlığınızı koruma, kötü ruh halinden kurtulma ve vücudunuzdaki fazla yağları yok etme konularında destek sağlayacağını saptamış bulunmakta.

Yaşadığımız bu tatsız Kovid-19 sürecinde, bağışıklık sistemimize önem vermemiz gerektiği bilinci ışığında, günlük yaşam rutinimize soğuk duşu da eklemeyi düşünmeliyiz. Üçbinonsekiz denek üzerinde yapılan bir araştırma sıcaktan-soğuğa yöntemi ile alınan duşun bağışıklık sistemini desteklediği sonucuna varılmıştır. Araştırma için denekler 2 guruba ayrılmış, bir gurup normal sıcak duşlarını almış, diğer gurup ise sıcak duştan sonra 30,60 veya 90 saniyelik soğuk duş almışlar. Bunu 30 gün devam ettiren deneklerde sonuç olarak banyolarını soğuk duş ile bitirenler %29 oranında daha az hastalanmışlar. Yani “soğuk duşcular” hastalık bahanesiyle okula veya işe gitmeme durumunu %29 daha az yaşamışlar. İlginç bir sonuç da soğuk duş süresinin, yani 30, 60 veya 90 saniyenin, belirgin bir fark yaratmadığı olmuş. Yani, banyonuzu bitirirken 30 saniyelik bir soğuk duş almanız sağlığınız belirgin bir şekilde desteklemektedir.

“Soğuk duşcular”, sağlığa katkısı dışında, soğuk duş almanın ruh halini de desteklediğini belirtmekteler.  Araştırmacılar bunun nedenlerini de saptamaya başlamış bulunmaktalar. Medical Hypothesis dergisinde yayınlanan bir makale, soğuk duşun sympathetic sinir sistemimizi desteklediğini ve ruh halimizi etkileyen norepinephrine ve diğer endorfinlerin salgısını tetikleyerek depresyon belirtilerini giderdiğini belirtmektedir.

Şimdiye kadar paylaştığımız nedenlerle, banyo sonunda biraz titremenizi sağlayamadıysak, soğuk duşun yağ yakmanıza katkı sağlayacağına ne dersiniz? Diabetes Journal dergisinde yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, soğuk derecelerin “kahverengi yağ” da bulunan mitokondriyaları aktive ederek, bu yağın yakılmasını sağlamaktadır. Yani, hücrelerdeki mitokondriyalar yağı enerjiye dönüştürerek, yağ yakım düğmesine basabilmekteler.

Sonuç olarak, bağışıklık sisteminize bir ivme kazandırmak, ruh halinizi düzeltmek ve hatta, lüzumsuz yağları yakabilmek size cazip geliyorsa biraz titremeyi de göze almalısınız. Normal ısıdaki duşunuzun sonunda 30 saniyelik bir soğuk duş tüm yararları size sağlayacaktır. Soğuk bombardımanını sona bırakırsanız olumlu etkileri daha uzun sürer. Kalp rahatsızlığınız varsa soğuk duşu tavsiye etmiyoruz.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın