EGZERSİZÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERTARİFLER

OTURMANIN NEDEN OLDUĞU TAHRİBATI EGZERSİZ İLE NASIL DÜZELTEBİLİRSİNİZ

Yazar: 18 Kasım 2021 4 Yorumlar

 

 

Hareketsiz bir hayat tarzı sağlığımızı çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. “Oturmak yeni sigara tiryakiliği oldu” gibi yıllardır duyduğumuz/okuduğumuz olumsuz haberler nedeniyle çoğumuz bu oluşumun farkındayız. Ben bu konuyu, 18 Mart 2015 tarihli “Hareketsizlik” yazımda işlemiştim.

Covid-19 salgını nedeniyle evde oturmaya zorlanmamız durumu daha da vahim bir hale sokmuştur. Yani, ofis koltuğumuz ile evdeki kanepe arasındaki gidiş/gelişlerimiz artık normal yaşam tarzı haline evirilmiştir.

Ofisinizdeki pahalı koltuğunuz evdeki kanepenin verdiği zararı hafifletse bile, ancak egzersiz yaparak oturmanın “hasarını” giderebilirsiniz. Bunun için dışarıda veya koşu bandı üstünde yürümenizi veya başka yüksek-etkileşim egzersizi yapmanızı hararetle tavsiye etmekteyim. Başarı için ne süre egzersiz yapmalısınız? Yukarıda değindiğim yazımı da tekrar gözden geçirin derim.

Gelelim ne süre egzersiz yapmamız gerektiğine. Bu soruya yanıt arayan Massachusetts Hastahanesi ve Boston Üniversitesi araştırmacılarının vardıkları sonuçlar ilginizi çekecektir. Araştırmacılar uzun süredir yürüttükleri ve 2.070 katılımcının kalp/nefes sağlığını ölçerek, her gün attıkları adımları arttıran veya daha yoğun kardiyo egzersizleri yapanlarda belirgin bir şekilde kalp hastalığı riskinin azaldığını saptamışlar. Bu yaklaşımın oturma sürelerini azaltan kişiler kadar etkili olduğunu belirtmektedirler.

Üç dakikalık tempolu yürüyüşün, 15 dakikalık bir oturma süresinin verdiği hasarı yok ettiğini belirten araştırmacılar, bir saatlik bir sürekli oturmanın verdiği zararı 12 dakikalık bir yürüyüşle kalbimizin sağlığını koruyabileceğimizi belirtmekteler.

Esas yararların daha yoğun egzersizlerle elde edildiği belirtilen araştırmacılar, 17 dakikalık yoğun bir yürüme/koşmanın 249 dakikalık bir oturmanın tahribatını giderebildiğini belirtiyorlar.

Araştırmacılar doksan dakikalık orta tempolu bir koşunun, Lord of The Rings dizisinin oturarak seyredilmesi (takriben 9 saat) tahribatını giderdiğini iddia etmekteler.

Boston Üniversitesinde yardımcı tıp doçenti olan Dr. Matthew Nayor ilginç bir noktaya dikkat çekiyor. “Günlük adım sayıları normalin üzerinde olan veya yoğun egzersiz yapan kişilerin” formları” fazla otursalar bile, diğer kişilere göre daha yüksek olmaktadır.”

Yani, yoğun bir egzersiz uygulaması, fazla oturmanın tahribatını engellemektedir.

Tabii egzersiz savaşın yarısını teşkil eder. Geceleri iyi bir uyku almanız ve sağlıklı beslenme kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Bol “turpgil” sebzesi tüketmeniz, işlenmiş et tüketiminizi azaltmanız ve omega-3 yağ takviyesi yapmanız kalp hastalığı riskini belirgin bir şekilde azaltmaktadır.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

4 Yorumlar

 • haluk günerman dedi ki:

  Hergün ofise yürüyerek gidip geliyorum. Günde ortalama 6000 adım tutuyor. Arada başka kısa yürüyüşler de oluyor. Sanırım yeterli.

 • Sebnem dedi ki:

  AYDIN BEY ,PINAR HANIM.
  Merhabalar.Kalbimden geciyorsunuz ,umarim iyisinizdir ,saglikla yaşayın diliyorum.
  Hareketli kalmaya calisiyorum.Herzaman denge düzen tutmuyor ,ist turu yürüyüşü 25000 ,Anadolu tur günü 5000 10000 ,evdeysem 5000 gibi inişli çıkışlı. Yine de faydası oluyor herbir skorun.
  Sevgilerimle hurmetlerimle .

Yorum Yapın