BESLENMEÖNERİLERSAĞLIK

PHYSALİS MEYVESİNİ (ALTIN ÇİLEK) TÜKETMENİN SAĞLADIĞI YARARLAR

Yazar: 2 Temmuz 2023 Yorum yok

 

Bir süredir neden yeni yazı olmadığını merak edenlere yanıtım: ABD’den ziyaretimize gelen güzel kızım Çiğdemle baş başa vakit geçirmek ve 9 günlük bayram tatilimiz.

Bu konuyu araştırmamın nedeni de sevgili arkadaşım Emoş’un altın çilek almış olması ve yararlarını araştırmamı istemesi.

Aşağıda yararların özetini göreceksiniz, ama tüm makaleyi (İngilizce) okumak isteyenler:

https://benefitsuses.com/fruits/10-benefits-physalis-fruit-will-make-want.html

girerek okuyabilirler

Physalis meyvesinin sağlık faydalarını ele alan makalede, Cape gooseberry veya goldenberry olarak da bilinen Physalis meyvesinin tartışılmaktadır. Physalis, kağıt gibi hale gelen bir kabuk içinde bulunan küçük sarı bir meyvedir ve Güney Amerika kökenlidir, ancak dünya çapında çeşitli bölgelerde bulunur. Bu meyve, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir.

Makale, Physalis meyvesi tüketmenin on yedi faydasını sıralıyor:

 1. İyileştirilmiş kardiyovasküler sistem: Physalis, kalbin sağlığını korumaya yardımcı olan ve kalp krizi riskini azaltan B1 vitamini içerir.
 2. Artrit tedavisi: Physalis içinde bulunan B3 vitamini, kan akışını artırarak artrit ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 3. Kilo yönetimi: Physalis düşük kalorili, lif ve karbonhidrat açısından zengin bir meyvedir, bu da kilo yönetimine yardımcı olan doyurucu bir atıştırmalık olmasını sağlar.
 4. Daha güçlü görme: Physalis, sağlıklı görme için önemli olan A vitamini içerir ve göz bozukluklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
 5. Sağlıklı hamilelik: Physalis, demir açısından zengin bir meyvedir ve hamile kadınların sağlığını ve bebeğin gelişimini desteklemek için önemlidir.
 6. Daha güçlü bilişsel fonksiyonlar: Physalis’deki antioksidanlar, özellikle C vitamini, oksidatif stresle mücadele eder ve bunama gibi bilişsel hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 7. Larenjit ve grip tedavisi: Physalis meyvesi ve bitkisi birçok tıbbi amaç için kullanılır ve larenjit ve grip tedavisinde faydalı olabilir.
 8. Böbrek ve karaciğerde fibrozis önleme: Physalis bitkisi, alkaloidler, flavonoidler ve withanolitler gibi bileşikler içerir ve böbrek ve karaciğerde fibrozisi önlemeye yardımcı olur.
 9. Antioksidan özellikler: Physalis, sıtma, romatizma, hepatit, kanser, astım ve dermatit gibi hastalıklarla mücadelede yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.
 10. Diyabet tedavisi: Physalis bitkisi diyabet mellitus’a karşı bünyeyi koruyabilir.
 11. Sağlıklı bir atıştırma: Düşük kalorili bir meyve olması nedeniyle yüksek kalorili atıştırmalara kıyasla daha sağlıklıdır.
 12. DNA hücrelerinin tamirinde yararlıdır. Bol miktarda B Vitamini içermesi bunu sağlar.
 13. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği C Vitamini nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu virüslere karşı korur.
 14. Kanser hüclererinin yayılmasını önler. Bu meyvedeki “withanoidler” yangıyı ve oksidasyonu engellediği için kanser hücrelerinin oluşmasını önler.
 15. Tansiyon yükselmesini azaltır. Yangı ya karşı içerdiği özellikler, damarlardaki yangıyı azaltarak tansiyon artışı olasılığını düşürür.
 16. Yaraların kapanmasını hızlandırır. İçerdiği C Vitamini nedeniyle kalojen üretimini arttırarak yaraların daha çabuk iyileşmesini ve cildin genç kalmasını sağlar.
 17. Tansiyonu düşürür. Damarlardaki fazla kolesterolü düşürerek bunu sağlar.

 

Yapılan araştırmada, Physalis in diğer yararlarına da değinilmektedir. Yangıyı (enflamasyonu) azaltmak, düretik özellikleri ve bazı ilaçların yerine kullanılabileceği gibi.

 

Önemi bir uyarı da verilmektedir; ham olarak tüketilmemeli. Bazı kişilerde zehirlenme yapabileceğini de not edin lütfen. Aşırı tüketiminin hücrelere zarar verebileceği ve kilo almanıza neden olabileceğini de dikkate alın lütfen.

 

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın