EGZERSİZİPUÇLARIİPUÇLARIÖNERİLERÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERTARİFLERUYARILARUYARILAR

SAĞLIĞINIZ İÇİN EGZERSİZ YAPMAMANIN SİGARA İÇMEDEN DAHA TEHLİKELİ OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?

Yazar: 25 Ekim 2018 Yorum yok

 

Tanıdığınız çok başarılı insanları bir düşünün. Onlar oturdukları yerden bu konuma gelmediler. Büyük bir olasılıkla, bu kişilerin, başarıyı disiplinli bir şekilde günlük faaliyetleriyle fiziksel ve beyinsel güçlerini azamiye çıkaracak programlar uyguladıklarını göreceksiniz.

Bu nedenle, bir çok başarılı üst düzey yönetici sabah erken kalkıp egzersiz yapar ve meditasyonu da ihmal etmez.

Egzersiz yapmanın faydalarını inceleyen eksperlerin bulgularını sizlerle paylaşmak istedim.

 

  1. Egzersiz yapmamak, sağlığınız açısından, sigara içmekten daha zararlı.

 

Bu sonuç, Ohio eyaletindeki Cleveland Clinic Vakfının yaptığı araştırmaya dayanmakta. 1991 ile 2014 yılları arasında 122.007 yetişkin denekte , koşu bandı üzerinde stres testi uygulayan araştırmacıların vardığı sonuçları şöyle özetleyebiliriz: En yüksek düzeyde kardiyorespituvar form tutanlar en düşük ölüm oranına sahip olanlarmış. Başka bir değişle, en düşük düzeyde aerobik formda olanların ölüm riskleri, sigara içenlerden, kalp damar hastalığı olanlardan, ve şeker hastalığı olanlardan daha yüksek çıkmış.

 

  1. Egzersiz yapmanızın biçimsel olması   

 

Önemli olan, gün içinde, aktif olmanızı sağlayacak yollar keşfetmeniz. “Small Habits, Big Changes:Howthe Tiniest Steps Lead to a Happier, Healthier You.” kitabının yazarı Steven Handel, konuyu şöyle özetliyor: “her şey geçerli” beyin yapısına sahip olmak. Yani, bu kafa yapısına sahip olanlar, hiç bir hareket/aktivite yapmamaktansa, azda olsa bir aktivite yaparlar. Yarım saatlik bir yürüyüş için vaktiniz yoksa, 5 dakikada ayıramaz mısınız? Handel keyif aldığınız aktiviteleri seçmenizi öneriyor. Örneğin, basket potasına atışlar, yatak odanıza girdiğinizde şınav, ve mekik çekmek.

 

  1. Ağırlık çalışması da önemli.

 

Kişisel olarak “da” ekine katılmıyorum. Aşağıda değineceğim üzere, ağırlık çalışması çok önemli ve verimli egzersiz tipi.

Konuya dönelim.

Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçları, kas gücü zayıf olanların (ben kas hacmi derdim), erken ölüm olasılıkları, kasları güçlü olanlara kıyasla % 50 daha fazla olduğunu saptamış.

Ağırlık çalışmak için ille de spor salonuna gitmeniz de gerekmiyor; evde vücut ağılığınızla da yapabileceğiniz bir çok hareket var. Örneğin, şınav, mekik, çökme (squat) gibi.

Harvard Tıp Fakültesi ne göre, günde 20 dakika ağırlık çalıştığınızda, belirgin sonuçları 4 haftada görebiliyorsunuz.

 

  1. Kişisel görüşüm.

 

Yukarıda da değindiğim üzere, ağırlık çalışması çok önemli. Vurgulanması gereken, ağırlık çalışmasının kas hacmini ve gücünü arttırdığı gibi, aynı zamanda kalp damar (aerobik) gücünüzü de arttırdığı.

Spor salonu tutkunu değilseniz, haftada 15 dakika çalışarak da belirgin sonuçlar alabilirsiniz. Başlangıçta haftada 2 defa.

Aşağıdaki 2 yazımı okumanızı öneririm:

 

“Süper Yavaş”, 16 Şubat 2015, ve

“Süper-Süper Yavaş”, 17 Haziran 2015.

 

Süper Yavaş (Super Slow) çalışmasının ayrıntıları ve felsefesini incelemek için, aşağıdaki kitabı okuyun derim..

 

Bu sefer de bu kadar; sağlıcakla kalın.

 

 

Yorum Yapın