DİĞER

SAĞLIKLI BİR YAŞLANMA SÜRECİ İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN 3 HORMON

Yazar: 28 Ocak 2021 2 Yorumlar

 

 Uzun ömür eksperlerinin gayet iyi bildikleri bir konu: Sağlıklı yaşlanma için izlenmesi gereken biyo işaretler nelerdir? Unutulmaması gereken bir gerçek yaş ile ilgili sorunların birdenbire ortaya çıkmadıkları ve belirgin olmadan evvel alttan, alttan tahribatlarını yaptıklarıdır. Bu nedenle, eksperler ara sıra “kaputun” altına bakarak motorun iyi çalıştığına emin olmanızı önerirler.

Uluslararası üne sahip biyolojist ve uzun ömür eksperi Dr. Gil Blander’in önerilerine bir bakalım. Üç hormonun önemine işaret eden Blander’e kulak vermeye ne dersiniz?

 

  1. Kortizol

 

Blander ve diğer eksperler kortizol hormonunun düşük düzeyde tutulmasının önemine işaret etmekteler. Kortizol düzeyiniz devamlı olarak yüksek ise, bu birçok soruna neden olabilmektedir. Başta saymamız gereken sorunlar, kronik stres, enflamasyon (yangı), uykusuzluk ve kilo almak. Bunlar ileride başka sorunlara da neden olabilecekleri için kortizol düzeyini yakın takibe almanız önemlidir.

Ayrıca, kortizol kas kitlenizi de etkileyebilmektedir. Kaslarınızın ve kemiklerinizin güçlü olması sağlıklı yaşlanmak için büyük önem taşır. Kortizol KATABOLİK bir hormon olduğu için, yüksek “seyretmesi” kas kaybına yol açar.

 

  1. Testosteron

 

 Kortizol’ün aksine, testosteron ANABOLİK bir hormon olduğundan kas gelişmesini tetikler. Ayrıca, düşük düzeyde seyretmesi yaşlılıkla ilgili birçok soruna neden olmaktadır. Yapılar bir araştırmanın sonuçlarına göre yetersiz düzeyde olan testosteron yaşlı erkeklerde kalp hastalığı nedeniyle ölüm riskini arttırmaktadır.  Testosteron düzeyi ve yaşlanma olgusunun korelasyonu da göz ardı edilmemeli. Her erkek, yaşamı boyunca yılda %1-%2 düzeyinde testosteron azalmasını yaşamaktadır. Yani, testosteron düzeyiniz yüksekse, teorik olarak, yaşıtlarınıza kıyasla daha gençsiniz.

Testosteron üzerindeki araştırmaların çoğu erkekler üzerinde yapılmıştır. Doğal olarak, kadınların testosteron düzeyi erkeklere kıyasla düşüktür ve bu nedenle doktorların kadındaki düzeyi yükseltmek için uyguladıkları yöntemler erkeklere uyguladıklarından farklı olmaktadır; daha düşük önem vermektedirler. Unutulmaması gerek nokta testosteron düzeyi, bilhassa kortizol’a orantısı, iki cins için de önemlidir. Kortizol’ün katabolik etkisi düşünüldüğünde, testosteron düzeyinin mümkün olduğunca yüksek, kortizol düzeyinin de mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışmamız gerekiyor; tabii ki doğal yollardan.

 

  1. D Vitamini

 

Güneş vitamini olarak da tanımlanan D Vitaminin neden “hormon” kategorisine alındığını merak ediyorsunuzdur herhalde. D Vitamini neredeyse tüm vücutsal işlevler için olmazsa olmaz bir hormondur, aynı zamanda. Örneğin, tiroit hormonlarının üretimini denetlemek, enflamasyonu kontrol etmek, ve bağışıklık sistemini enfeksiyonu önlemesinde desteklemek bunlardan bazıları. Bağışıklık sistemine değindiğimize göre, son zamanlarda COVID-19 bulaşısına karşı da D Vitamini önerildiğini biliyorsunuzdur eminim.

 

Özetlersek

 

Sağlıklı bir yaşlılık süreci için yapabileceğiniz çok şey var. Ancak, Blander’in önerdiği yukarıdaki 3 hormonu izlemeniz “bio işaretler” açısından önem taşımaktadır.

Bu konuda doğal yollardan neler yapabileceğinizi araştırıp, haftaya yayımlamayı düşünüyorum; yararlı bulursunuz umarım.

Bu seferde, bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

2 Yorumlar

Yorum Yapın