BESLENMEÖNERİLER

SALATALIK VE DOMATESİ BERABER TÜKETMEK SAĞLIKSIZMI?

Yazar: 2 Şubat 2018 Yorum yok

Genelde, Facebook’ta ilgimi çeken yazıları, kendi sayfamda kolay bulabilmem için paylaşır, ve daha sonra okurum. Yani, her paylaştığım yazıdaki görüşlere katıldığım ve arkadaşlarımın da bunları okumalarını istediğim anlamı çıkmaması lazım.

Bu duruma çok güzel bir örnek, “Domates ve Salatalığın Beraber Yenmemesi” konusundaki yazı.

Yazıda, domates ve salatalığın hiç bir zaman beraber yenmemesi, zira “bunun sağlığınız açısından sakıncalı” olduğu öne sürülmekte.

Ne diyorlar?

“Domates ve salatalığın hazım süresi açısından değişik zaman ihtiyacı olduğundan, beraber tüketildiklerinde sağlık sorunları çıkabilir. Kötü besin kombinasyonları, karın ağrısı, gaz, mide bulantısı ve şişkinlik gibi hazım sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, salatalık içerdiği bir enzim nedeniyle, domatesteki C vitaminini yok etmektedir. Bu nedenlerle salatalığı yalın olarak tüketmek, sağlığımız açısından önemlidir.”

Bozuk bir İngilizce ile kaleme alınması bir yana, yaygın bir şekilde Internet’te “dolaşmaktadır”. Daha da ilginci, başka bir web sitesi domates/salatalık kombinasyonunun ölümle sonuçlanabileceğini ortaya atmaktadır. Ayrıca, karpuzun kavun la beraber yenmemesi, zira “bu meyvenin başka meyvelerle tüketilmemesi, tek başına yenmesi” gerektiği savunulmaktadır.

Hepimiz, Internet’te bilgi kirliliğine/çarpıtılmasına şahit olduk, ama bu ne yahu? Bize bir şeyler satmayı mı planlıyorlar acaba?

Esasında, kötü ifade edilmiş olsa da bazı gerçek kalıntıları var, söylenenlerde.

 

  • Değişik hazım süreleri olan besinleri beraber tüketmek bazı kişilerde mide sorunları yaratabilir. Midemiz daha geç hazmedilen besinleri hazmederek ince bağırsağa göndermekte gecikebileceğinden, bağırsakta mayalanma (fermantasyon) olabilir; yani gaz. Ancak, salatalık ve domates o kadar farklı besin türleri değil.
  • Diğer, gerçek kalıntısı, salatalıkta C vitaminini yok eden bir enzim ‘in bulunması. Ancak, bu başka meyve ve sebzeler için de geçerli. Örneğin, lahana, karnabahar, elma ve muz. Bunu dert etmenize de gerek yok, zira hazım sistemimiz bunu halledebilmekte. Salatalık, domates salatasının sosunda ne var? Evet, sirke. Sirke de bu enzim ‘in üstesinden gelebilmekte.

Sormamız gereken soru, bu uyarıları dikkate almamamız tehlikeli sonuçlar doğurabilir mi? HAYIR, mideniz rahatsız olduysa yemezsiniz biter. Mide de rahatsızlık yoksa afiyet olsun.

 

Benden Birkaç Not

 

Blog da bir çok kere değindiğim noktaları, hatırlayalım.

  • Meyvenizi yemekten yarım saat EVVEL yiyin, ve meyve tüketiminizi bir öğünle sınırlayın.
  • Kolesterol içeren besinlerle (süt ve ürünleri, et, yumurta, vb.) beraber meyve tüketmeyin. Altı çizilmesi gereken FRUKTOZ. Örneğin, yaban mersinli yoğurdunuzu yediğinizde, meyvedeki früktoz, yoğurttaki kolesterolü okside eder, “paslandırır”. Vücudunuza giren bu “paslanmış” kolesterolün sağlıklı olduğu söylenemez.
  • YEREL yetiştirilmiş, meyve ve sebzeleri MEVSİMİNDE tüketin. Bizim nesil hatırlayacaktır, salatalık/domates salatası bir yaz salatası idi, kışın bulunmazdı. Meyve ve sebzelerin sağladığı besinler, vücudumuzun mevsimsel ihtiyaçları ile senkronizedir, bunu unutmayın.

Bu haftalık bu kadar; sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın