DİĞER

SEVGİLİ BİR KARDEŞİMİZİ KAYBETTİK

Yazar: 22 Eylül 2021 2 Yorumlar

 

  

15 Eylül 2021 tarihinde sevgili kardeşimiz Taylan Sabuncuoğlu’nu kaybettik; 5 aydır Koç Üniversitesi Hasta hanesinde tedavi görüyordu.

Kaybettik diyorum çünkü Taylan, Mehmet, İzzet ve ben 58 yıl önce öyle bir arkadaşlık/kardeşlik başlattık ki hiçbir zaman sekteye uğramadı.

Ben askerliğimi bitirdiğimde Robert Kolej Yüksek okuluna 15 gün geç geldim. Ayrıntıları hatırlamıyorum ama, dördümüz inanılmaz bir beraberlik kurduk; beraber ders çalışır, beraber eğlenirdik. Bu arkadaşlık bazılarımızın yurt dışına gitmesinden bile etkilenmedi.

  • İzzet İncekara 3. sınıfta ABD’deki Colby College’e “exchange student” olarak gitti.
  • Ben Michigan State Universitesinde doktora için 6 yıl yok oldum.
  • Mehmet Önkal 5 yıl Londra ve 2 yıl Hong Kong’da çalıştı.

Dönüşlerde arkadaşlığımız ilk günlerdeki gibi devam etti.

Aşağıdaki resim 1967 yılındaki mezuniyet töreni sonrasında çekilmişti.

 

 

Robert Kolej günlerimizde ben hem ağırlık çalışır hem de Belgrad ormanında koşu yapardım. Taylancığım da benimle “Kıçını yırtıp benden birkaç yıl fazla mı yaşayacaksın” diye dalga geçerdi.

Cevabım, “Hayır, mesele ne kadar uzun yaşayacağımız değil, yaşadığımız sürede sağlıklı olmamız ve bazı suiistimallerimizin zararını azaltmak” olurdu.

Bunu hiç kabul etmedi.

Kovid-19 salgını evvelinde, ayda bir kez sınıf arkadaşlarımızla Bizim Tepe’de öğle yemeğinde buluşurduk. Aşağıdaki resimden göreceğiniz üzere, Taylancığımız biraz kilolanmış. Karımda benim olduğumdan daha yaşlı göründüğümü belirtti.

Taylancığımız gençliğinde çok iyi bir su kayakçısı ve sportmendi. Rahmetli annesi Piraye Teyze, öğle yemeği için gidip balık vurun derdi, bizde maske şnorkel kuşanıp, kefal, barbunya filan vurup gelirdik.

Taylan, iki ağabeyini ve bir kız kardeşini çok genç yaşta kaybetti. Onunla “epigenetics” konusunu hiç konuşmadık ama eminim genetik mirası nedeniyle kendisinin de pek uzun ömürlü olmayacağını düşünmüştür. Şimdi, keşke konuyu onunla tartışıp daha aktif ve sağlıklı bir yaşama teşvik edebilseydim diye düşünüyorum.

Epigenetics konusunu daha evvel yayımladım; okumanızı öneririm. Kötü genleri “kapatıp”, iyi genleri “açmak” için yapmanız gereken 3 şey var:

  • Sağlıklı beslenin
  • Hareket Edin (egzersiz/spor)
  • Beyni dingin kılın (meditasyon)

Işıklar içinde yat Taylancığım, seni çok özleyeceğiz.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

2 Yorumlar

Yorum Yapın