ÖNERİLERSAĞLIK

“SITZPINKLERS”. AVRUPANIN HANGİ ÜLKELERİNDE ERKEKELER OTURARAK VEYA AYAKTA ÇİŞ YAPARLAR?

Yazar: 24 Mayıs 2023 Yorum yok

Araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşmadan ufak bir notu iletmek istiyorum.

Yıllar öce yakın bir arkadaşımı prostat sağlığı için oturarak çiş yapmasını önermiştim. Bir gün karısı tuvalete girdiğinde oturarak çiş yaptığını görmüş ve erkekler bu işi ayakta yapmazlar mı diye sormuş. Cevap çok ilginç: “Kadınların prostat sorunu yaşadığını hiç duydun mu?”

Ben senelerdir oturarak çiş yaparım, 82 yaşında olmama rağmen Mart 2023de yapılan kan tahlilimde PSA (Prostat spesikik antijen) ölçümüm 0.543 ng/mL çıkmıştır. Sağlıklı prostat için bu ölçümün 4.4 ün altında olması gerekiyor.

Gün geçtikçe, erkeklerin oturarak çiş yapmalarını öneren sağlık uzmanları sayısında belirgin bir artış gözlemlenmektedir. Sağlık için önemli olduğu belirtilmekte ve bu öneri artarak kabul görmektedir.

Almanya’da, oturarak çiş yapan erkeklere “sitzpinklers” denmektedir.

Ülke içinde, oturarak mı, ayakta mı tartışması sürmektedir. Bazı tuvaletlerde ayakta işeme yasaklanmış olsa da bunun “erkekçe” bir davranış olmadığı da tartışılmaktadır.

Ayakta işeme alışkanlığı en belirgin olarak Polonya ve İngiliz erkeklerinde gözlemlenmektedir; Polonya’da erkeklerin %27’si , İngiltere’de ise sadece %24’ü oturarak çiş yapmaktadır.

Yapılan araştırmalar, oturarak çiş yapmanın erkeklerin daha sağlıklı olmalarını sağlamaktadır. Leiden Üniversitesi Tıp Merkezinin 2014 yılında yaptığı bir araştırma sonuçlarına göre: mesanenin daha hızlı ve tam boşaldığı, bunun da idrar yolları ve prostat büyümesi sorunları olanlarda rahatlama sağladığı belirtilmektedir.

Sonuç olarak araştırmacılar, oturarak çiş yapmanın tercih edilmesini gerektiğini belirtiyorlar.

Birçok uzman, oturarak işemenin beyin sağlığı açısından da önemli olduğunu belirtmekte. Sessiz bir ortamda rahatlayıp düşünmek iyi geliyor.

Avrupa da Alman erkelerinin çoğunun oturarak çiş yaptığı belirtiliyor.

 

Avrupa da “her seferinde” veya “çoğu seferinde” oturarak çiş yapılma oranlarını aşağıda sizlerle paylaşacağım:

            ALMANYA       % 62

            İSVEÇ               % 50

            ANİMARKA      % 44

            FRANSA           % 35

            İSPANYA          % 34

            İTALYA             % 34

            POLONYA        % 27

            INGILTERE       % 24

Bir İngiliz kamu araştırma kurumu 13 ülkede erkeklerin işeme alışkanlıklarını incelemiş ve dünyada “oturarak” ve “ayakta” tercihi arasında büyük farklar belirlemişler. Araştırmacılar, İngiltere de bu verilerin bulunmamasını da eleştirmişler.

Özetle; gerek sağlık, gerekse evdeki hanım arkadaşınızla ilişkiler açısından oturarak işemenizi hararetle tavsiye ederim.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın