EGZERSİZİPUÇLARI

Spor / Hareket

Yazar: 27 Ocak 2015 4 Yorumlar

Amerikalıların bir lafı vardır, hepinizin bildiği: “Bir iyi, birde kötü haberim var, önce hangisini dinlemek istersiniz?”

Ben bir değil, birkaç kötü haber le başlayacağım:

1. Koşu bandında olsun, dışarıda olsun her gün 45 dakika-1 saat, yürüyerek (hatta hafif tempoda koşarak) KİLO VEREMEZSİNİZ. Bunu şöyle izah edeyim: İnsanın yağ dokusunda ,saf yağ dışında maddenerde olduğu için, bir gram yağ 7,7 kaloridir(bir gram saf yağ 9 kaloridir). Yani, 454 gram yağ yakmak için 3500 kalori harcamamız gerekir. Bu miktar kaloriyi yakmak/tüketmek için benim Belgrad Ormanında, üç aşağı, beş yukarı, 7-8 tur koşmanız lazım. Yani, 45 kilometreden fazla.

Bu hesabı, yani kaç Km.koşunca ne kadar kalori yakarım’ı, aşağıdaki web sitesinde hesaplayabilirsiniz:

www.runnersworld.com
Şaşırdınız değilmi? Eğer günde bir saat koşu bandında debelenerek kilo vermek mümkün olsaydı, insan nesli bugün yoktu. Yağ, açlık zamanında yaşamımıza devam edebilmemizi sağlayan “rezervdir.

Yani, yediğinizi kontrol etmeden kolay, kolay zayıflayamazsınız.
İki tür egzersiz var: aerobik (oksijenle demek) ve anarobik. Jogging aerobik bir egzersiz türüdür ve vücudunuz 45 dakika veya bir saat oksidatif zarara maruz kalır ve bol bol serbest radikal üretir. Bu tahribatın hayatınızı kısalttığına yukarıda değinmiştik. Jogging denilen egzersizin diğer adı “kronik aerobiktir” ve zararları sadece serbest radikal üretimi ile sınırlı değil, aynı zamanda mafsallarda da tahribata yol açar.

2. Eee ne yapacağız o zaman? Çok basit, erkekler 220 den kadınlar da 226 dan yaşlarını çıkartıp, bu rakkamı 0,85 ile çarpacak. Yürürken nabzınız bu rakkamı geçmezse AEROBİK egzersiz olmuyor, yani vücudunuz serbest radikel üretmiyor. Örnek olarak kendimi vereyim: 220 – 75=145 X 0,85=123. Yani nabzım 123 ü geçmediği süre, serbest radikal üretmeyeceğim bilincinde, istediğim kadar yürüyebilirm.

3. Bir de koşu bandına kısaca değineyim. Kanımca, dışarıdaki hava yürümeyi imkansız kılmıyorsa koşu bandı hiç bir şekilde tercih edilmemeli. En önemli neden, bacak kaslarını dengesiz çalıştırması. Şöyleki, ayağınızı öne attığınızda, doğada, altınızdaki toprağı çekersiniz, ancak, koşu bandında altınızdaki “toprak” döndüğü için bacağınızın çekeceği bir şey yok. Bacağın önündeki adele (quadriceps) çalışır ve bacağın arkasındaki adele (hamstrings) çalışmaz. Bu dengesizlik ileride sakatlıklara neden olabilir.

4. Son bir koşu bandı notu: Yeni nesil koşu bantları, yaktığınız kaloriyi de gösteriyor ancak burada bir yanıltmaca var. Şöyleki, insanın hiç yataktan çıkmasa bile, kalp atışı, nefes alma gibi vücutsel fonksyonları yerine getirmek için sarfettiği/yaktığı bir kalori miktarı var, buna “Basal Metabolic Rate “ denir. Örneğin, benimki 1500 K/cal civarında. Yani bütün gün yataktan çıkmasam dahi 1500 kalori yakarım. Koşu bandı, kilonuzdan yararlanarak BMR inizi hesaplayıp onuda yaktığınız kalori gibi gösterip, gerçekten yaktığınız kaloriyi ABARTIYOR.

Basal Metabolic Rate inizi aşağıdaki web sitesinde hesaplayabilirsiniz
www.myfitnesspal.com

4 Yorumlar

 • A.MAHIR ULKEN dedi ki:

  SEVGILI AYDIN,
  COK EMEK VERDIN TESEKKURLER. YARARLANMAYA
  CALISACAGIM. SITENE UYELIK MUMKUNMU?
  MAHIR

  • aydinulusan dedi ki:

   Mahirciğim, sağol. Henüz üye olmak gerekmiyor. Blog’u daha “user friendly”yapmayı amaçlıyoruz. Gördüğün gibi hem Türkçe, hem İngilizce (bayrakların üstüne tıklayınca geçiş yapılıyor). Yeni yazı çıkınca Facebook’a koyuyorum, ama okuyuculara otomatik olarak gitmesini gerçekleştireceğiz yakında. Gözlerinden öperim.

 • Sen dedi ki:

  Cok sevgili Aydincigim
  Uzulerek daha evel ciddi bir sekilde bakmadigim Bloguna baktigim zaman neleri kacirdigimi simdi anliyorum bu seferde cok okumam lazim ama yapacagim,Yazilar cok enteresan ama Videolari goremedim acaba ben yalnis mi bakiyorum
  Candan tebrikler. Site very user friendly.
  Sevgiler
  Sen

  • aydinulusan dedi ki:

   Şenciğim,

   Yazıları beğenmiş olman beni çok mutlu etti. Videoların hangilerini izleyenediysen bana bir e-posta ile yolla; bir bakayım. Bazısı bir süre sonra izlenemiyor da.

   Sevgiler ve sağlıklı bir yaşam dileklerimle.

   Aydın

Yorum Yapın