ÖNERİLERSAĞLIK

STANFORD ÜNİVERSİTESİNDEKİ BİR “SİNİRBİLİMCİ”, STRESSDEN KURTULMAK İÇİN BASİT BİR YÖNTEM ÖNERİYOR

Yazar: 9 Eylül 2022 Yorum yok

 

 

Nefes alıp verme vücudun en temel işlevlerinden biridir. O kadar temel bir işlev ki, düşünmeden yaparız. Konunun uzmanları, nefes alıp vermenin çok belirgin yararları olduğunu da vurgulamaktalar. Bugün üzerinde duracağımız, panik düzeyine gelmeden, stresi önleme yeteneği.

Stresi hemen durdurmak için basit bir nefes alıp verme tekniği

 

 

 

Stanford Üniversitesi profesörü, sinirbilimci, Andrew Huberman, etkin nefes alma tekniğinin stresi nasıl durdurabileceğini paylaşıyor. İşin püf noktasını “psikolojik iç çekme” olarak tanımlıyor.

Bu nefes alıp verme tekniği çok basit olup, vücudun en temel işlevlerinden birini içeriyor. Özetlersek, nefes aldığımızda diyaframımız ve kaslarımız göğüs kafesinin genişlemesine neden oluyor. Bu gerçekleşince kalbimiz de genişliyor. Nefes verdiğimizde, her şey “sıkışıyor”. Nefes alıp vererek, genişleme ve sıkışma sekansını kontrol ederek stresinizin, kısa bir sürede, üstesinden gelmenizi sağlayabiliyor.

Vücut, yukarıda belirttiğimiz üzere, “yavaşlayınca” nöronlar bunu fark ediyor. Nefes almanız, nefes vermenizden daha uzunsa, kalbinizde “hızlanıyor”. Nefes vermeniz, nefes almanızdan uzunsa, tam tersi oluyor. Yani, kalbiniz yavaşlıyor.

Bu “numarayı” uygulayarak stresinizin önüne geçebilirsiniz. Yani, burnunuzdan iki kısa nefes alıp, ağzınızdan daha uzun nefes vermeniz yeterli. Bu “psikolojik iç çekme” kalbiniz yavaşlatmaya yeterli oluyor. Stresin yarattığı panikten kurtularak, işlerin çığırından çıkmasını önleyebiliyorsunuz.

Stresinizden kurtulmak için bu nefes alıp verme tekniğini üç kere tekrarlamanız yeterli olabiliyor. Bu prensip üzerine birçok nefes alıp verme tekniği bulunmaktadır ve aynı sonuca ulaşılabilmektedir. İşi basite indirgersek, nefes vermeniz, nefes almanızdan uzun olduğunda, göğsünüz ve kalbiniz sıkışarak (daralarak) kan deveranını yavaşlatıyor.

Bu yöntemi kullanarak, daha hızlı bir şekilde uykuya dalmayı da sağlayabilirsiniz.

Bu basit yöntemi denemenizi tavsiye ederim.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın