İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

SU – SOĞUKMU, SICAKMI, AYAKTAMI, OTURARAKMI İÇİLMELİ?

Yazar: 6 Mart 2019 Yorum yok

Bir kaç ay evvel, “check up” için hastanedeydim. Sıra, “doppler akış değişikliği” testine gelmişti. Bol, bol su içmem ve had safhada idrara çıkma ihtiyacım gelene kadar, devam etmem söylendi. Sebilden suyumu doldururken, genç bir arkadaş, soğuk su içmenin sağlığa çok zararlı olduğu öne sürerek, beni uyardı. Başımı salladım ve soğuk suyumu afiyetle içtim.

Bu konudaki değişik kabullenişler nedeniyle, uzmanların görüşlerini sizlerle paylaşmak istedim.

 

Soğuk mu, oda ısısında su mu?

 

Midemiz soğuk ve ılık suya değişik şekilde tepki verir, ve dolayısıyla hazmımızı etkiler. Suyun ısısı, ayrıca, kan deveranını da etkiler, ve baş ağrısı gibi olguları da tetikleyebilir. Ancak, su tutumuna (hydration) gelince, ısısı ne olursa olsun, su sudur.

Tıp doktoru Jill Blakeway’e göre, “soğuk su canlandırıcı ve serinletici etkisiyle, sıcak bir günde veya spor sonrası için yerinde bir seçimdir.”

Ilık su içmek bazı hallerde daha yerinde olsa da, soğuk su tercihi de yadsınamaz. Konu kişisel tercihe, ve hangisinin size daha uygun olduğu görüşüne bağlı.

 

 1. Oda Isısındaki Su, Daha Az Susamanıza Neden Olabilir

Su tutma konusunda endişeniz varsa, ılık suyun sizi daha az susamış hissettireceğini unutmayın. Sıcak günlerde, terleyerek vücut ısınızı indirmeye çalışan bünye, su kaybettiği için, siz de daha az susamış hissettiğiniz için, ılık su içme tehlikeli olabilir. Ilık su içiyorsanız, içmeniz gerektiği kadar su içecek kadar susamayacağınızı unutmayın.

 

 1. Soğuk Su İçmek Spordan Sonra Yararlıdır

Isısı ne olursa olsun, spordan sonra su içmek su kaybınızı telafi etse de, soğuk su içmek terli ve sıcaktan bunalmış  vücudunuza iyi gelecektir. Soğuk su vücut ısınızı düşürdüğü için, gerek spor yaparken, gerekse spordan sonra tavsiye edilir.

 

 1. Oda Isısındaki Su Hazmınızı Kolaylaştırır

En verimli hazım için, oda ısısında, hatta sıcak, su içmeniz en etkili seçimdir. Soğuk su içtiğinizde, yediğiniz besinlerdeki yağlar katılaşır, bu da hazmınızı yavaşlatır, ağırlaştırır.

 

 1. Soğuk Su Başınızı Ağrıtabilir

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre soğuk su içmek, baş ağrısına neden olabileceği gibi, migren ağrısı çekmenize bile sebebiyet verebilir.

 

 1. Oda Sıcaklığında Su Kabızlığı Önleyebilir

Soğuk suyun aksine, ılık su kan deveranını arttırarak mide kaslarınızı gevşetir, ve kabızlık olasılığını azalttığı gibi, mide kramplarını da önler. Dr. Blakeway’e göre, “mideniz de rahatsızlık hissediyorsanız, oda sıcaklığında bir bardak su, hatta sıcak bir çay, mide kaslarınızı gevşeterek, bağırsak işlevlerini yola koyabilir.

 

 1. Soğuk Su Sinüslerinizi Olumsuz Etkileyebilir

Yapılan araştırmalar, soğuk su içmenin sinüslerdeki mukozayı katılaştırarak, akışkanlığı yavaşlattığını saptamış bulunmakta. Yani, nezle iseniz ve sık, sık sümkürme ihtiyacındaysanız, ılık su en iyi yeni arkadaşınız olacaktır.

 

 1. Oda Isısındaki Su Metabolizmayı Hızlandırır

Tüm yukardakileri kabul etseniz dahi, sonunda buz dolabından soğuk bir suyu dikmek, veya daha ılık bir suyla yetinmek, tamamen kişisel bir tercihtir. Soğuk suyunda, ılık suyunda olumlu ve olumsuz etkileri olabilir, ancak seçim tamamen kişiye kalmış bir şey.

Önemli Not: İlaç alıyorsanız, haplarınızı ılık suyla için.

 

Neden Ayakta Durarak Su İçmemelisiniz.

 

Ayrıntılara girmeden, oturarak değil de ayakta su içmenin vücudunuzda ne olumsuz etkiler yaptığını sıralayacağım.

 

 • Ayakta su içmek arterit olmanıza neden olabilir
 • Ayakta su içtiğinizde, su mide duvarınıza çapmaktadır
 • Ayakta su içtiğinizde, susuzluk hissiniz devam eder
 • Ayakta su içtiğinizde hazımsızlık çekebilirsiniz
 • Ayakta su içtiğinizde, böbrekler suyu etkili bir şekilde filtre edemez
 • Ayakta su içtiğinizde, vücudunuzdaki asit düzeyi düşürülemez
 • Ayakta su içmek, mide yanması, hatta ülsere neden olabilir
 • Ayakta su içtiğinizde, sinir sisteminiz gerginleşir

Yukarıdaki özet, bilimsel araştırmaların sonucunda ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Aklınız varsa, oturarak veya çömelerek su içersiniz bundan sonra.

Bu sefer de, bu kadar, sağlıcakla kalın.

Yorum Yapın