ÖNERİLERSAĞLIK

TAHMİN EDEMEYECEĞİNİZ KİMYONUN SAĞLIĞA KATKILARI

Yazar: 11 Ağustos 2022 Yorum yok

 

  

Orta Doğu ve Hindistan kökenli olan kimyon düşkünleri, bu bitkisel baharatın aşağıda değineceğimiz sağlığa olan yararlarını okuyunca şaşırabilirsiniz. Kimyon “cuminum cyminum” bitkisinin tohumlarından elde edilmekte olup, baharatlı lezzetiyle birçok Orta Doğu, Hindistan ve şimdi Amerikan yemeklerine konulmaktadır. Ayrıca, kimyonun sağlığa yararlı bir besin olması kadim zamanlara dayanır.

Kimyon, tako, siyah fasulye çorbası gibi Meksika yemeklerine ve Çin mutfağında birçok ızgara ete konmaktadır. Özetle, tüm dünyada yaygın kullanıma sahip bir baharattır.

Tarihi perspektiften bakıldığında, kimyonun kadim Yunan tıp dergisi olan “ The Hippocratic Corpus” da bahsi geçtiği görülmektedir; Milattan Önce beşinci yüzyıldan bahsediyoruz.

Modern tıpa geldiğimizde, kimyonun ani kanserojen bir madde olduğunu görebiliriz. Tabii, sağlığa desteği bununla sınırlı değil.

Şimdi diğer yararlarını özetleyelim:

Kimyonun en yaygın sağlık katkısı mide/bağırsak/hazım sorunlarında ortaya çıkmaktadır. Hassas Bağırsak Sendromu (HBS), ve ishal gibi hazım sorunlarında öne çıkan bir baharattır. Örneğin, HBS sorunu olanlarda kimyon tüketmek mide krampı, mide şişkinliği, mide bulantısı ve hazım kramplarını belirgin bir şekilde azaltmaktadır. Bazı uzmanlar, HBS için pahalı ilaçlar yerine kimyon tüketimini önermektedirler.

Kadim tıpta, kimyon tüketimi ishal için en belirgin öneri olarak gözlemlenmektedir. Günümüzde de ishal sorunu için kimyon tüketiminin öne çıktığını görmekteyiz.

Kimyonun başka birçok sağlık sorununda etkili olduğu bilinmektedir; bunların arasında kanser tümörleri de bulunmaktadır. Bilim insanları, hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalarda, kimyonun tümörlerin büyümesini önleyebildiği saptanmıştır. Araştırmalar, mide, bağırsak ve kara ciğer tümörleri üzerinde yapılmış ve kimyonun yararları belgelenmiş bulunmaktadır.

Kimyon, ayrıca birçok antioksidan içerdiğinden, vücuttan toksinleri çıkararak genel sağlığa katkı yapmaktadır.

Yukarıda sıraladığımız sağlığa katkıların dışında, kimyon tüketimi:

  • Kolesterol düşürücü
  • Kilolanmayı önleyici
  • Odaklanma ve hafızaya arttırıcı

etkileri ile de dikkat çekmektedir.

Unutmayın ki, yediklerinize verdiği lezzet patlaması da yadsınamaz.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın