İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

TANSİYONUNUZU HIZLI BİR ŞEKİLDE DÜŞÜRMENİZ İÇİN 9 ÖNERİ

Yazar: 7 Temmuz 2020 2 Yorumlar

 

 Kan basıncınızı istikrarlı kılmak ve yükselirse düşürebilmek kalp hastalığı ve inme riskinizi yüzde 50 düşürebildiği gibi, beyninizi de 15 yıl daha genç yaştaki konumuna getirebilir. Bunu yayımlayanlar meşhur Cleveland Clinic araştırmacıları.

Birkaç yıl evvel tansiyon sorununuz yok ise de belirli aralıklarla kontrol ettirmenizde yarar vardır. Tansiyon sorunu olan kişilerin yüzde 30’u bunun gerçekleştikten sonra farkına varmaktadırlar.  Doktorunuz veya eczaneniz tansiyonunuza bakabilir; bunu periyodik olarak yaptırmanızı öneririm.

Tansiyon rakamlarının anlamı:

 • 120/80 ve altı Normal
 • 120/80 ile 139/89 arası Hipertansiyon öncesi
 • 140/90 ve üstü Hipertansiyon

Bazı hekimler yaş guruplarına göre daha ayrıntılı bir döküm sunmaktalar.

Neyse; iyi haber tansiyonunuzu kontrol etmenin kolaylaşmış olması.

 

Damarlarınızı beslemek için çay yudumlayın.

 

Günde 3 bardak siyah, yeşil veya beyaz çay içmenin yüksek tansiyon riskinizi %46 azalttığını biliyor muydunuz? Archives of Internal Medicine dergisi bu sonucu yayımladığı gibi, tansiyonunuz yükselmiş durumda ise de çay içmenin bunu düşüreceğini vurguluyor. Baş araştırmacı Dr. Jonathan Hodgson’a göre, çaydaki flavanoidler damarları gevşeterek onları tahrip eden plak formasyonunu önlemekte.

İnatçı bir tansiyona sahipseniz, amberçiçeği çayı ile 15 sayı düşürebileceğiniz belirtilmekte.

 

Yeşil sebzeler hormonsal tetiklemeleri önleyebilir.

 

Yağ dokusu devamlı şekilde östrojen hormonu üretmektedir; menopoz sürecini atlatmış kadınlar da bile. Georgetown Üniversitesi araştırmacılarına göre günde bir çorba tabağı, brokoli, Brüksel lahanası veya kıvırcık lahana yemek yüksek tansiyon riskinizi %50 azaltabilir.

 

Kaslarınızı gevşetmek için resveratrol alın.

 

Altı araştırmanın sonuçlarını analiz eden Dr.Yanxia Liu, günde 200 mg resveratrol takviyesi almanızı öneriyor. Siyah üzüm derisi ve çekirdeğinden üretilen bu takviye, damarları açması nedeniyle kan deveranını destekleyerek ani tansiyon yükselmelerini engellemekte ve tansiyonunuzu 11 sayı düşürebilmekte. Resveratrol, ayrıca, damarların etrafındaki kasları gevşeterek yangı sorununa da bir çözüm getirmekte.

 

Kortizol’ü ayak masajı ile kontrol edin.

 

Ayak altlarınıza günde 2 defa, 2 dakika masaj yaparak, 3 ayda, tansiyonunuzu 5 sayı indirebilirsiniz. Düşük tuzlu bir beslenme planı ile aynı. İyi sonuç alabilmek için, ayak baş parmağınızın ayak ile birleştiği yer ve ayak tabanınızın kemerini güçlü bir masaja tabi tutmalısınız. Çinli refleksoloji uzmanları bu bölgeye masaj yapmanın adrenal guddesini sakinleştirip, tansiyon artışına neden olan koltizol hormonunun üretimini kıstığını belirtmektedirler.

 

Brokoli tuz dengenizi sağlıklı tutar.

 

Fazla tüketilen tuz, tansiyonunuzu arttırabilir. Ancak, bunun basit bir çözümü var. Haftada 3 kâse brokoli, Brüksel lahanası veya Çin lahanası (bok choy) tüketin. Hepsi sulforaphane adlı fito kimyevi maddeyi içermekte ve bu madde böbreklerinizin tuzu atmasını sağlamaktadır. Fazla tuzun tansiyonu yükselttiğine dikkat çeken UCLA araştırmacıları bu şekilde vücuttaki tuzu azalmayı önermekteler. Oregon Health & Science Üniversirtesi bilim insanları bu yöntem ile tansiyonun %10 azaltılabileceğini belirtmekteler.

 

American Health Journal dergisine göre, her gün pişmiş bir domates tüketerek, bu meyvedeki (evet meyvedir) antioksidan likopen sayesinde böbreklerin tuz atmasına destek verebilirsiniz.

 

CoQ10 takviyesi alarak ani tansiyon çıkışlarını önleyin.

 

Stres düzeyiniz artsa bile, günde 120 mg koenzim Q10 takviyesi damar duvarlarınızın 24/7 gevşek kalmasını sağlar. University of Connecticut uzmanlarına göre, 3 dakikada tansiyonunuzu 17 sayı azaltabilme potansiyeline sahip.

Ayrıca, CoQ10 takviyesi besinlerin kullanılabilir enerjiye dönüşmesini sağlayarak, yorgunluk hissine karşıda destek sağlar.

 

Moral verici bir kitapla sakin kalın.

 

Sakinleştirici hormonlar dopamin ve oxytocin üretimini arttırmak, tansiyonunuzu 6 sayı azaltabilmekte. Bu hormonların üretimini arttırmanın en kolay yolu, her gün, 20 dakika, moral yükseltici kitaplar okumak.

 

Yalınayak yürümenin yararları.

 

İş ortamında, her gün uzun saatler oturmak, yüksek tansiyon ile ilişkilendirilmektedir. Bu sorun için çok basit bir çözüm öneriyoruz; sert bir zeminde yalınayak yürüyün. Bahçede, balkonda veya büyük bir paspasın üstünde günde 2 defa 5 dakika yürüyün. Bu uygulama, ayak tabanınızdaki acupressure noktalarını stimüle ederek stresinizi azaltır ve tansiyonunuzu 5 sayı düşürebilir.

 

Damarlarınızı deniz mahsulleri tüketerek açın.

 

Harvard School of Public Health yetkilileri, haftada 3 öğün 170 gr balık tüketiminin, düşük tuzlu bir diyet kadar tansiyon düşürücü etkiye sahip olduğunu vurgulamaktalar. Balıktaki, protein, potasyum ve sağlıklı yağlar damarlardaki plak oluşumunu önlediği gibi, damarları gevşeterek kan dolaşımını arttırarak, kalbinizin beslenmesine katkıda bulunmaktadır.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

2 Yorumlar

 • Zeynep Turkeri dedi ki:

  Aydın’cıgım ,
  Bu tavsiyeler gercekten yararlı, çok tesekkurler!Benim sorum çaylarla ilgili ; önce yesil çayla basladı sonra siyah çay daha sonra beyaz çay! Hep onların yararından bahsediliyor ,bizim klasik çay earl grey le harmanlanmış güzel demlenmiş .. hiç mi işe yaramıyor.Aralarındaki farklar nelerdir bıilmsel açıklaması nedir?Çok tesekkurler

  • Aydın Ulusan dedi ki:

   Zeynepciğim Merhaba.

   Çayların hepsi yararlı; tabiiki earlgray de. Ben çeşitler arasında yeşil çaya daha meyilliyim.

   Hepsinden iç derim Zeynepciğim. Bilimsel olarak aralarındaki farkı bilmiyorum doğrusu.

   Öptüm.

   Aydın

Yorum Yapın