ÖNERİLERSAĞLIKTARİFLERUYARILAR

TARÇINLI SU, YAPMASI ÇOK KOLAY BİR ANTİOKSİDAN KAYNAĞI

Yazar: 6 Şubat 2022 Yorum yok

Tarçın ve su birleşince çok güçlü bir ikili oluşuyorlar, aynı D vitamini ve kalsiyum gibi. Tarçınlı suyunu, tadı hoş, vücudu sulandıran ve antioksidan zengini bir “iksir” olarak niteleyebiliriz.  Bunu soğutulmuş tarçın çayı olarak da adlandırmak mümkün. Yapmanız gereken suyu ısıtıp içine bir tarçın çubuğu atmak ve ılınmasını beklemek.

Culinary Alchemy kurucusu Serena Poon, konuşmalarında bütünsel sağlığın, fiziksel, duygusal ve ruhsal ögelerin birleştirilmesi felsefesini vurguladığını belirtiyor.

“Sadece sağlıklı bir içeceği yudumlayarak amacınıza ulaşmanız mümkün değildir. Bütünsel bir yaklaşımla, doğru beslenmek, dinlenmek, hormonlarınızı dengede tutmak, egzersiz yapmak ve ruhsal ve fiziksel sağlığınızı göz ardı etmeyerek, amacınıza ulaşabilirsiniz,” diyor Poon.

 

Tarçınlı suyun yararları nelerdir?

 

Suyunuza tarçın ekleyerek hem su ihtiyacınızı karşılamak ve tadından zevk almak dışında, bu içeceğin sağlığınıza birçok katkısı bulunmaktadır. Örneğin, vücuttaki serbest radikallere karşı iyi bir antioksidan, anti-enflamatuar, anti kanser, kalp sağlığına olumlu etkisi, kolesterol düşürücü ve kilo kaybına katkılarını sıralayabiliriz.

Metabolizmanızı hızlandırdığını düşünerek, kilo kaybı için yapmanız gerek diğer şeyleri unutmamanızı öneririz.

 

Kim tarçınlı su içmemeli?

 

Yüksek dozda tüketildiğinde tarçın karaciğer için zararlı olabilmekte. Karaciğer sorunu olanlar dikkatli olmalıdır. Maalesef, tarçınlı suyun hamilelere zarar verebileceği konusu araştırılmamıştır. Önerimiz hamilelerin çok dikkatli olmaları, hatta tüketmemeleridir. Saptanmış sağlık sorunları nedeniyle ilaç kullananların, ilk önce doktorları ile görüşmelerini öneririz.

 

Tarçınlı suyu ne zaman içmeliyiz?

 

Birçok kişi tarçınlı su gece içildiğinde metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybına katkı sağladığı görüşünü öne sürmektedir. Diğerleri ise, Ayurvedik prensipler çerçevesinde, ılık tarçın suyunu (çayını) sabah ilk iş olarak içmenin hazmı kolaylaştırdığını belirtmekteler.

İkisini de deneyin ve kararınızı öyle verin deriz.

 

Nasıl yapılır?

 

 Tarçınlı s u yapmak çok kolay.  Sadece bir çubuk tarçın ve suya ihtiyacınız var. İlk önce suyu kaynatın ve sonra demlendirin. Demlenme aşamasında, tarçın çubuğunu suya atın. Su kahverengi olunca, takriben 10 dakika sonra, suyu ocaktan alın, tarçın çubuğunu çıkarın ve suyun ılınmasını bekleyin. Afiyet olsun.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

Yorum Yapın