BESLENMEÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

TATLI PATATES YEDİĞİNİZDE VÜCUDUNUZA NELER OLUR

Yazar: 11 Nisan 2021 Yorum yok

 

 

 

Türk mutfağına yeni girmiş olan bu besini, beslenme programınıza dahil ettiğinizde, lezzeti bir yana, sağlık yararlarına şahit olacaksınız.

ABD de bile, yararları duyuldukça tüketimi de belirgin bir şekilde artmakta; 2000 yılında kişi başına yıllık tüketim 1,9 kg iken, 2015 yılında 3,4 kg’a çıkmış.

Bu muhteşem sebzeyi tükettiğinizde sadece tat alıcılarınız bayram etmeyecek, sağlığınıza katkılarını aşağıda sıraladığımızda inanamayacaksınız.

  1. Hazım’ınız daha iyi olacak.

 

Midenizin şişliğini yok ederek, daha rahat bir hazım kim istemez? Yemek planınıza tatlı patatesi de dahil edin.

Konunun uzmanları, tatlı patates de yüksek fiber (lif) bulunması nedeniyle kabızlığı önlediğini iddia ediyorlar. Functional Foods in Health and Diseasedergisinde 2017 yılında yayımlanan bir araştırma sonuçları, tatlı patates tüketmenin bağırsaklardaki yararlı bakterileri arttırdığını belirtmekte.

  1. Egzersiz sonrası kramp olasılığını azaltabilirsiniz.

 

 

 

Sıkı bir egzersiz programından sonra krampla uğraşmak istemiyorsanız, protein tozu veya “bar”ı yerine tatlı patatesi deneyin.

Diyetisyen Meghan Sedivy’e göre, beyaz patates ve tatlı patates kalori açısından aynı olsalar da tatlı patatesin hem etinde ham de derisinde bol miktarda fiber, antioksidan ve magnezyum bulunmaktadır. Dikkate değer bir nokta, tatlı patateste bulunan magnezyum miktarının muzda bulunanın iki misli olması. Yani, spor sonrası, magnezyum eksikliği nedeniyle kramp girmesinden kurtulmak istiyorsanız diyetinize tatlı patates ekleyin.

       3.Görmenizde düzelme gerçekleşebilir.

 

 

  

Göz sağlığınızı korumak istiyorsanız, tatlı patates tüketmek bunun en lezzetli yöntemi olabilir.

Sedivy’e göre,” tatlı patatesin turuncu rengi, bol miktarda A Vitamini ve C Vitamini içerdiğinin belirtisidir.” Bu iki vitaminin göz sağlığı açısından önemi yadsınamaz.

Amerikan Optomoloji Akademisinin bir araştırma sonuçları:

  • Göz sorunlarının artması
  • Retinis pigmentosa olgusunun gece körlüğü ve periferal görme bozukluklarına neden olması

tatlı patatesin içerdiği beta-karoten nedeniyle, bunu tüketenlerde çok daha düşük düzeyde olduğunu belirtmekte.

  1. Bağışıklık sisteminiz olumlu etkilenebilir.

 

 

  

Nezle mevsiminde devamlı burun silmek ve hapşırmaktan şikâyetçimisiniz?  Yemek planlarınıza tatlı patatesi eklerseniz, bundan kurtulabilirsiniz.

Yukarıda da değindiğimiz üzere, tatlı patates bol miktarda C Vitamini ve A Vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini destekler ve sizi iltihaplanmalara karşı dirençli kılar.

 

  1. Kötü kolesterol düzeyiniz düşebilir.

Uzmanlar, kötü kolesterole karşı savunmanızda tatlı patatesi ihmal etmemenizi önermekteler. Tatlı patates deki yüksek fiber (lif) oranı LDL kolesterolünü düşürmede etkili olabileceğini vurgulamaktalar.

 

  1. Daha uzun süre tokluk hissedebilirsiniz.

 

  

Yemek aralarında, şeytana uyup pek sağlıklı olmayan besinleri tüketiyor musunuz? Düzenli olarak tatlı patates yiyorsanız bu kötü alışkanlığa veda edebilirsiniz.

Tatlı patates kolay çözülen fiber içerdiği için, hazım mekanizmasını yavaşlatır. Bu da insülin ve leptin in sürekli olarak salgılanmasını sağlar. Bu süreç ayrıca tokluk hissini yarattığı için fazla yemenizi de önler.

Bu seferde bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

Yorum Yapın