DİĞER

TEKİLA İÇEREK KİLO VEREBİLECEĞİNİZ HİÇ AKLINIZA GELMEMİŞTİ HERHALDE?

Yazar: 23 Mayıs 2019 2 Yorumlar

 

Bira içmenin sağlık üzerindeki yararlarına 22 Aralık 2017 tarihli yazıda değinmiştim; bir de tekilaya bakalım.

 

Tekila İçmenin Sağlığa 5 Katkısı

 

  1. Tekilanın 1 “shot”undaki 60 kcal onu düşük kalorili bir içki seçeneği yapar.
  2. İnsülin düzeyini arttırır.
  3. Hazmınızı kolaylaştırır.
  4. Yapımında kullanılan agave meyvesinin düşük “congeners” düzeyi ve dolayısıyla düşük fermantasyon olgusu, “akşamdan kalma” olayını minimuma indirir.
  5. Kemik sağlığınıza katkıda bulunur. Kemiklerin kalsiyum emilimini arttırdığı gibi, dışkı yoluyla kalsiyum eksilmesi düzeyini de düşük tutar.

 

İçki içmenin, boş kalori depolama açısından, olumsuz etkilerini hepimiz biliriz. Yeni bir araştırma, tekila içmenin kilo kaybına neden olabileceğine işaret etmekte.. Bu, doğal olarak, sıcak yaz akşamlarında, agave meyvesinin ürünü olan tekila sevenler için çok iyi haber.

 

Amerikan Kimya Cemiyeti’nin (American Chemical Society) geçen yıl incelediği tekila içmek ile kan şekeri düzeyi konusunda, tekila yapımında kullanılan agave meyvesindeki şeker tüketiminin kan şekerini düşürdüğünü saptamış. Agave meyvesindeki şeker olan “agavins” hazmedilemediği için tüketildiğinde kan şekerini yükseltmiyor. Agavins’i agave şurubu ile karıştırmayın sakın.

 

Araştırma sürecinde, standart bir diyetle beslenen farelerin suyuna agavin karıştırıldığında, agavin’li su içmeyen farelere kıyasla daha az yedikleri ve kan şekellerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca, agavin tüketen fareler GLP-1 adlı bir hormon üreterek, hem daha uzun bir süre “tokluk” hissi yaşamakta, hem de insülin salgısını arttırmakta. Doğal olarak, insülin  konusu, gerek tip-2 şeker hastalığı, gerekse kilo verme sorunları yaşayanlar açısından çok önemli. Yetişkin şeker hastası (tip-2) arkadaşlarınızın tekilayı fondiplemeye başlamadan, doktorları ile danışmalarını öneririm.

 

Yazdıklarımdan esinlenerek, koca bir sürahi margarita yapmanızı önermiyorum. Ancak, kilo kaybı olgusunu düşündüğünüzde,  bir, iki “shot” tekila cazip gelebilir.

Meksikalı arkadaşlarımızın dediği gibi “SALUD”.

Bu hafta da bu kadar; sağlıcakla kalın.

 

 

2 Yorumlar

Yorum Yapın