İPUÇLARIÖNERİLERSAĞLIKUYARILAR

TESTOSTERON DÜZEYİNİZİ YÜKSELTEN BESİNLER

Yazar: 23 Eylül 2019 Yorum yok

Erkekler yaşlandıkça testosteron düzeyleri düşmeye başlar. Bu da güç kaybı, depresyon, sertleşme sorunu, kilo alma ve  cinsel dürtü eksikliği gibi bir çok semptomda kendini belli eder.

İyi haber, testosteron düzeyinizi kendi başınıza arttırabileceğiniz.  Nasıl mı? Egzersiz yaparak ve testosteron arttırıcı besinler tüketerek. Aşağıda sıralayacağımız bu besinler yüksek miktarda çinko ve B vitaminleri içermeleri nedeniyle, testosteron artışı sağlamak için oldukça önemli rol oynamaktalar.

Bu işe girişmeden evvel, doktorunuzla danışmanızın iyi olacağını düşünüyorum.

 

ÇİĞ İSTİRİDYE

 

Çiğ istiridye yüksek miktarda çinko içerdiğinden, testosteron düzeyinizi ve sperm sayımınızı arttırır. İstiridyeleri sert bir fırça ve bol suda temizleyin ve yiyeceğiniz zamana kadar buz dolabında tutun. İstiridye açma bıçağı veya uygun bir bıçak kullanarak istiridyeleri açın ve üzerine limon sıkarak afiyetle midenize indirin.

 

MUZ VE AVOKADO

 

 

 

Testosteron düzeyini yükseltmek konusunda aklınıza muz gelmemiştir her halde. Ancak muz’ un içerdiği bromelain enzimi, B vitaminleri ve potasyum testosteron üretiminizi yukarıya iteler. Avokado da testosteron arttırıcı B6 vitamini ve folik asit içeriği ile üretim sürecini destekler. Salatanızın içine doğramayı veya sandviçinizin arasına koymayı ihmal etmeyin.

YUMURTA

 

Yumurta, içerdiği protein, B5 ve B6 vitamini nedeniyle doğal ve güçlü bir testosteron arttırıcı besindir. Beyazıyla beraber sarısını da tüketin ve böylece yumurtanın size sağlayacağı tüm nimetlerden yararlanın. Bazı “uzmanlar” haftada bir kaç yumurtadan fazla tüketmemenizi ve böylece protein alımını abartmamanızı ve kolesterol yemenizi sınırlamanızı önermekteler. BEN BUNA KATILMIYORUM VE HER GÜN 3 YUMURTAYI AFİYETLE YİYİYORUM. Bir kaç yıldır bunu yapmama rağmen hiç bir olumsuz yanını görmedim.

KIRMIZI ET

 

 

Protein denince hepimizin aklına gelen ilk besin kırmızı ettir. Kırmızı et ayrıca bol miktarda vücudun rahatlıkla içine çektiği çinko da içerir. Yine, bazı “uzmanlar” etin içerdiği yüksek miktarda doymuş yağ nedeniyle sınırlı tüketilmesini önermekteler. BEN BU GÖRÜŞE DE KATILMIYORUM. İYİ YAĞLARIN TÜKETİLMESİNDE YARAR GÖRÜYORUM.

FASULYE

 

 

Yeşil değil, kuru fasulyeden bahsediyoruz ve içerdiği protein ve çinkoya dikkatinizi çekiyoruz. Barbunya fasulyesi, kuru fasulye, Meksika fasulyesi, nohut ve mercimek tüketerek testosteronunuzu yükseltecek bu besinlerden yararlanın.

ESSANSİYEL YAĞ ASİTLERİ

 

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri, ağırlık Omega-3 de olmak üzere, erkeklerin hormon üretiminde önemli rol oynar. Günde bir avuç çiğ badem veya diğer kuru yemişleri tüketmenizi öneririm. Bu yağ asitleri ayrıca keten tohumu yağı, ton balığı ve somon balığında da bulunmakta.

Bu sefer de bu kadar; kalın sağlıcakla.

 

 

Yorum Yapın