DİĞERİPUÇLARIMEDİTASYONÖNERİLERSAĞLIKTARİFLER

“TOPRAKLANMA”YA NEDEN VAKİT AYIRMALIYIZ?

Yazar: 26 Şubat 2016 Yorum yok

Unknown

 

Yukarıdaki fotoğraftaki bir topraklanma matı, ve topraklanmak için en uygun yollardan biri. Ben meditasyon yaparken ve yazılarımı yazarken kullanıyorum. Ne yazık ki şimdilik Türkiye’de bulunmuyor fakat Amazon’dan satın alabilirsiniz.

25 Mayıs 2015 tarihinde yayınladığım “Meditasyon” yazısından hatırlayacaksınız, bir taşla birkaç kuş vurmayı pek severim. Bu yüzden meditasyon yaparken aynı zamanda topraklanma matıma da basıyorum. Böylece meditasyon sırasında hem rahatlamış, hem de stresimi atmış oluyorum, ayrıca antioksidanları vücuduma çekip, serbest radikallerle savaşma fırsatını da değerlendirmiş oluyorum.

Topraklanma, bedenin toprak zemine temasıyla bir elektrik alış-verişinde bulunmasına denir; mesela çıplak ayak çimenlerde yürürken olduğu gibi.

Kısaca sayacak olursa, topraklanmanın iyi geldiği alanlar şöyledir:

 • Yangısal süreç,
 • Bağışıklık,
 • Yaraların iyileşmesi,
 • Kronik yangısal süreç ve otoimun hastalıkların  önlenmesi ve tedavisi.

Yerküre büyük oranda negatif elektrik yüklüdür. Bu akım elektron yönünden zengindir, ayrıca çok güçlü bir antioksidandır ve serbest radikaller için yok edici niteliktedir.

Çıplak ayakla yere bastığınız zaman, bedeniniz büyük oranda negatif elektron çeker. Bu basit süreç bilinen en yüksek tesirli antioksidanlardan biridir.

Topraklanmanın ağrıları, iltihaplanmaları azalttığı, uyku kalitesini ve ruh halini iyileştirdiği ve çok daha fazlasına iyi geldiği bilinmektedir.

Ne yazık ki, gelişmiş ülkelerde yaşayanların pek çoğu artık nadiren topraklanabilmektedir.

9 Ocak 2015 tarihli, “Gençlik İksiri Gerçekten var mı?” başlıklı yazımda daha önce değinmiştim; yaşlanma sürecini serbest radikallerle savaşarak yavaşlatabilirsiniz.

Oksijen demirin paslanmasına sebep olur, serbest radikaller de oksidatif hasarla ilişkilendirilirler.

Serbest radikaller, dış katmanında eşleşmemiş tekil elektron barındıran hücre veya moleküllere denir ve diğer hücre ve moleküllerden elektron “çalarak” hücrede ve DNA yapısında hasara sebep olurlar. BU SÜREÇ İSE HASTALIKLARA VE YAŞLANMAYA YOL AÇAR.

C Vitamini, E Vitamini, lipoik asit, N-asetil sistein ve resveratrol gibi antioksidanlar seve, seve elektron bağışlarlar ve bu çağlamayı durdururlar.

 

TOPRAKLANMA EN YÜKSEK TESİRLİ ANTİOKSİDANDIR.

 

Topraklanmanın sağlık üzerinde sayısız faydaları vardır, örneğin:

 • Uyku kalitesini yükseltir,
 • Gece-gündüz kortizol ritmini normalleştirir,
 • Ağrıları azaltır,
 • Stresi azaltır,
 • Kalp hızı değişkenliğini arttırır,
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır,
 • Kanın akışkanlığını arttırır.

Topraklanma kavramı ilk olarak Clint Ober tarafından uyku problemlerine, kronik kas ve eklem ağrılarına değinirken kullanılmıştır. Ober araştırdığı bu rahatsızlıklardan kendi de muzdaripti.

Araştırma sırasında topraklanma matı kullanarak uyuyanların çoğunun uyku ve ağrı sorunlarında semptomik iyileşme bildirdiklerini ve bunlardan bazılarının astım, solunum rahatsızlıkları, eklem iltihabı, PMS, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi sorunlarda belirgin bir iyileşme yaşadıklarını fark etmiştir.

Dolayısıyla, topraklanmanın faydaları arasında ağrıları azaltması ve uyku kalitesini arttırmasından çok daha fazlası var.

Yapılan diğer bir çalışmaya göre, sadece bir gecelik uyku esnasında topraklanma bile deneğin kanındaki mineral ve elektrolit konsantrasyonunda belirgin bir dönüşüm yaratmaktadır. Üstelik 72 saat süresince devam edecek topraklanma diyabet hastalarının açlık kan şekerini düşürebilmektedir.

Ağırlık çalışan arkadaşlarımın ilgisini çekebilecek bir takım bilgiler de var. Uyku sırasında yapılan topraklanma KAS HAMLAMASINDAN DOLAYI OLUŞAN AĞRILARIN İYİLEŞMESİNİ HIZLANDIRAN İLK BİLİNEN MÜDAHELE olarak değerlendirilmiştir. Hani ağır bir egzersiz sonrasında oluşan ağrı ve sertlik vardır ya, ondan bahsediyoruz.

Çıplak ayak yürümek ya da topraklanma matı kullanmak, sürekli olarak elektromanyetik alanlara, cep telefonu, bilgisayar, televizyon ve Wi-Fi gibi radyasyon kaynaklarına maruz kalmanın yarattığı etkileri de hafifletmektedir. Charleston, Güney Carolina’da yaşayan torunlarım sürekli olarak yalın ayak çimenlerde koşturuyor. İPhone, iPad ve bilgisayar başında geçirdiği zamanı düşününce, bunu bilmek biraz olsun içimi rahatlatıyor. Peki havalar soğuyunca çocukların topraklanma matı kullanmasını nasıl sağlarız?

 

TOPRAKLANMANIN BASİT YOLLARI

 

Günümüzde çoğu insan uyanık geçirdikleri vaktin çoğunda plastik veya kauçuk tabanlı ayakkabılar giyiyorlar. Bu malzemeler bedeninizle, yer kürenin doğal elektron akışını kesintiye uğratan yalıtkanlardır.

Deri tabanlı ayakkabılar giymek topraklanmanızı sağlar, fakat yine de yürüdüğünüz zemin önemlidir.

İyi topraklanma sağlayan yüzeyler şunlardır:

 • Kum
 • Çim
 • Çıplak toprak
 • Beton ya da tuğla
 • Seramik fayans

 

Aşağıdaki zeminlerde topraklanmak ise mümkün değildir:

 • Asfalt
 • Ahşap
 • Kauçuk veya plastik
 • Vinil
 • Zift veya katran

 

Günde 30-40 dakika yalın ayak yürümek ve topraklanmak ağrıyı ve stresi belirgin derecede azaltabilir.

Türkiye’de yaşayanlar dikkat etmiş olabilir, kamyon ve tır şoförleri arada bir mola verip çimenlere yatarlar. Nedenlerini tam olarak bilmiyor olabilirler fakat eminim faydalarından haberdarlardır.

Karımın kuzenlerinden biri de içkiyi biraz fazla kaçırınca aynı şeyi yapar.

Kısacası uyurken, çalışırkan veya iç alanlarda istirahat ederken topraklanma matı kullanmak oldukça uygun bir çözüm.

Denemekte fayda var arkadaşlar.

Haftaya görüşürüz!

Yorum Yapın